Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Ganglion

Ganglion Ganglion je pomerne častý problém, ktorý však riešia chirurgické odbory. Síce nie je nebezpečný, ale je niekedy dosť protivný kvôli ťažkostiam, ktoré spôsobuje, a taktiež pre jeho tendenciu sa aj po úspešnej liečbe znovu vracať. Aké sú príčiny ganglionu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny ganglionu

Túto chorobu si môžeme predstaviť ako ohraničený vačok vyplnený rôsolovitou polotekutou hmotou, ktorá sa vyskytuje v mieste šliach a kĺbov.

Vzniká zrejme na základe chronického preťažovania a namáhania šliach, riziko zvyšujú úrazy a miestna infekcia.

Prejavy

Vyzerá ako hrča v podkoží, na pohmat býva skôr tuhšia. Typický výskyt je na končatinách, napríklad na zápästí alebo na lýtku.

Taktiež môže pri pohyboch postihnutého miesta tlačiť a bolieť.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje ortopéd alebo chirurg na základe zistení pacientových ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia.

Ak panuje diagnostická neistota, je možné vykonať napríklad ultrazvuk, aby mohol byť odlíšený napríklad od zväčšenej uzliny.

Liečba

Väčšinou sa odporúča uľaviť kĺbom a svalom v mieste ganglionu, v mnohých prípadoch to vedie k jeho postupnému zmenšovaniu a vymiznutiu.

Do ganglionu možno bodnúť ihlou a jeho rôsolovitý obsah odsať. To síce vedie k úľave od ťažkostí, ale vyprázdnený ganglion má opäť po čase tendenciu sa znovu naplniť.

Ak k tomu dochádza, je možné vykonať menší chirurgický zákrok s cieľom ganglion úplne odstrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ganglion

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button