Schatzkiho prstenec

Schatzkiho prstenecSchatzkiho prstenec (šackiho) je označenie pre zúženie pažeráka, ktoré môže spôsobiť ťažkosti pri prehĺtaní. Zúženie dutiny pažeráka je spôsobené prítomnosťou sliznicového prstenca, ktorý sa väčšinou nachádza v jeho dolnej časti, kde pažerák prechádza do žalúdka. Čo všetko môže túto chorobu spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Schatzkiho prstenca


Presná príčina vzniku daného zúženia pažeráka nie je jasná. Predpokladá sa však, že môže ísť o stav spôsobený dlhodobo neliečenou refluxnou chorobou, pri ktorej je sliznica dolného pažeráka dráždená kyslým žalúdočným obsahom.

Prejavy

Tento stav môže byť bezpríznakový a v takom prípade buď nie je diagnostikovaný, alebo je náhodným nálezom pri gastroskopii vykonávanej z iného dôvodu.

Symptomatický Schatzkiho prstenec sa prejavuje poruchou prehĺtania, ktorá má podobu viaznutia súst v dolnej časti pažeráka.

Diagnostika Schatzkiho prstenca

Zúženie pažeráka môže byť nájdené pri prevedení pasáže pažerákom s kontrastnou látkou.

Pri náleze zúženia je však nutné vykonať gastroskopiu, pri ktorej uvidíme zúženie pažeráka na vlastné oči, a navyše môžeme vylúčiť iné príčiny zúženia pažeráka, najmä rakovinu.

Liečba

Schatzkiho prstenec nie je potrebné liečiť, ak nespôsobuje žiadne ťažkosti. Ak sú prítomné príznaky, je možné pomocou endoskopického prístroja zúžené miesto opakovane rozšíriť (dilatovať) a to pomocou balónika alebo pomocou špeciálnych bužií.

Liečba je doplnená užívaním blokátorov protónovej pumpy, ktoré uľahčujú hojenie roztiahnutej sliznice.

Strava uviaznutá v mieste Schatzkiho prstenca môže byť odstránená opäť pomocou pracovných nástrojov endoskopu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/schatzkiho-prstenec

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button