Predávkovanie vitamínom D

Predávkovanie vitamínom DAko sa predávkovanie vitamínom D prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Všetko potrebné o tomto stave sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vitamín D (kalciferoly-D2 ergokalciferol, D3 cholekalciferol) je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý má pre náš organizmus veľký význam. Je to z toho dôvodu, že vitamín D okrem iného ovplyvňuje metabolizmus vápnika (kalcitriol, hormón D, ktoré pomáhajú vstrebať vápnik z čreva), čo je ión zásadný pre metabolizmus kostí, zrážanie krvi a mnohé ďalšie prejavy organizmu. Väčšina našej populácie má chronický nedostatok vitamínu D, avšak pri jeho nadmernom príjme sa ním dá aj predávkovať.

Predávkovanie vitamínom D a jeho príčiny


Bežným stravovaním je riziko predávkovania vitamínom D nízke. Vzrastá však pri užívaní vitamínu D (v SR najmä preparát Vigantol) alebo doplnkov stravy, ktoré ho obsahujú.

Tieto preparáty sa používajú napríklad v liečbe osteoporózy.

Prejavy

Zvýšená hladina vitamínu D naruší metabolizmus vápnika. Zvýši sa vstrebávanie vápnika v čreve a hrozí vznik hyperkalcémie s ukladaním vápnika do mnohých tkanív vrátane obličiek (vyšší výskyt močových kameňov).

Ľudia s vysokou hladinou vitamínu D mávajú sklon k svalovej slabosti, k zápche a majú zníženú chuť do jedla.

Diagnostika

Hladinu vitamínu D sa dá zistiť vyšetrením zo vzorky krvi a tým predávkovanie určiť. Nábery sú však drahšie a nevykonávajú sa úplne bežne.

Liečba predávkovania

Základom liečby je vysadenie doplnkov stravy obsahujúcich vitamín D, čo pomerne rýchlo vedie k zlepšeniu stavu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predavkovani-vitaminem-d

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button