Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Lambert-Eatonov syndróm

Aké sú príčiny a prejavy tohto syndrómu? Ako Lambert-Eatonov syndróm diagnostikovať a ako ho účinne liečiť? Lambert-Eatonov syndróm je autoimunitné ochorenie a okrem toho sa zaraďuje medzi paraneoplastické syndrómy. To znamená, že môže sprevádzať niektoré nádorové ochorenia. Konkrétne Lambert-Eatonov syndróm sa niekedy vyskytuje aj u malobunkového nádoru pľúc. Na druhej strane bol Lambert-Eatonov syndróm zistený aj ako samostatného ochorenia bez prítomného nádoru.

Príčiny Lambert-Eatonovho syndrómu


Príčinou syndrómu podobne ako u iných autoimunitných ochorení je vznik agresívnych protilátok, ktoré napadnú naše vlastné tkanivá.

V prípade Lambert-Eatonovho syndrómu je napadnutá nervosvalová platnička. To je miesto, kde sa nervové vlákna ovládajúce sval stretávajú so svalovým vláknom.

Signál vedený nervovým vláknom spôsobí, že sa z nervového zakončenia na nervosvalovej platničke uvoľní zlúčenina acetylcholín, ktorá spôsobí sťah svalových vlákien.

Pri syndróme dochádza k postihnutiu nervového zakončenia a tým je zablokované uvoľňovanie acetylcholínu. Dôsledkom je ochabnutie svalov.

Príznaky sú podobné chorobe myasthenia gravis. Myasthenia je tiež autoimunitná choroba, kedy však agresívne protilátky napadajú v nervosvalovej platničke svalové vlákno.

Výsledok je rovnaký – je narušené prevedenie nervového signálu na svalové vlákna a svaly ochabnú.

Prejavy

Syndróm sa prejavuje závažnou slabosťou svalov, ktorá vedie k rýchlej únave. Problémy bývajú najvýraznejšie ráno a mierne sa zlepšujú pri fyzickej aktivite (pri myasthenia gravis vedie fyzická námaha naopak k výraznému zhoršeniu ťažkostí).

Šľachové reflexy bývajú tiež výrazne oslabené. Pomerne častým sprievodným príznakom choroby je porucha sekrécie slín a s tým spojené sucho v ústach.

Diagnostika

Možno vykonať EMG vyšetrenie, ktoré zistí poruchu prevodu nervového signálu na svalovinu.

Okrem toho sa niekedy dajú špeciálnym vyšetrením krvi zistiť protilátky proti nervovým zakončeniam na nervosvalovej platničke.

Súčasťou vyšetrenia by mal byť aj röntgenový snímok pľúc alebo CT vyšetrenie pľúc, pretože pátrame po zhubnom pľúcnom nádore.

Liečba

Určitý pozitívny efekt môžu mať lieky tlmiace imunitné reakcie ako sú napríklad kortikoidy.

Ak zistíme prítomnosť malobunkového nádoru pľúc, je nutné ho liečiť a základnou liečebnou metódou tohto typu nádoru je chemoterapia.

Ak sa podarí nádorové tkanivo potlačiť, zlepšia sa aj príznaky Lambert-Eatonovho syndrómu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lambert-eatonuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button