Toddova obrna

Toddova obrnaToddova obrna (paralýza) je stav, ktorý komplikuje niektoré epileptické záchvaty. Ide o dočasné ochrnutie niektorých svalov, čo je síce komplikácia nepríjemná, ale našťastie väčšinou nie závažná.

Príčiny Toddovej obrny


Príčinou je prebiehajúci epileptický záchvat, ktorý spôsobí dočasné narušenie funkcií nervového systému. Toddova obrna sa však neobjavuje zďaleka u každej epilepsie.

Príznaky

Po skončení epileptického záchvatu si pacient pri Toddovej obrne sťažuje na ochrnutie niektorej z končatín (buď ruka alebo noha). Väčšinou nejde o úplné ochrnutie, skôr o svalovú slabosť.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurológ na základe anamnézy a neurologického vyšetrenia. Diagnóza je veľmi pravdepodobná u pacienta s vyššie spomínanými príznakmi po prekonanom epileptickom záchvate. Pokiaľ sa jedná o novo zistený nález, je vhodné vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu mozgu. Dôležité je najmä odlíšenie Toddovej paralýzy od mozgovej mŕtvice, čo nemusí byť vždy jednoduché.

Liečba

Liečba neexistuje. Pacient s Toddovou obrnou musí počkať, až ťažkosti vymiznú. Prognóza je však dobrá a stav sa do niekoľkých dní sám upraví. Na prevenciu opakovania epileptických záchvatov sa podávajú antiepileptiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/toddova-obrna

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.