Úvod / Choroby / Toddova obrna

Toddova obrna

Toddova obrnaToddova obrna (paralýza) je stav, ktorý komplikuje niektoré epileptické záchvaty. Ide o dočasné ochrnutie niektorých svalov, čo je síce komplikácia nepríjemná, ale našťastie väčšinou nie závažná.

Príčiny Toddovej obrny:


Príčinou je prebiehajúci epileptický záchvat, ktorý spôsobí dočasné narušenie funkcií nervového systému. Toddova obrna sa však neobjavuje zďaleka u každej epilepsie.

Príznaky:

Po skončení epileptického záchvatu si pacient pri Toddovej obrne sťažuje na ochrnutie niektorej z končatín (buď ruka alebo noha). Väčšinou nejde o úplné ochrnutie, skôr o svalovú slabosť.

Diagnostika:

Diagnózu stanovuje neurológ na základe anamnézy a neurologického vyšetrenia. Diagnóza je veľmi pravdepodobná u pacienta s vyššie spomínanými príznakmi po prekonanom epileptickom záchvate.

Pokiaľ sa jedná o novo zistený nález, je vhodné vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu mozgu. Dôležité je najmä odlíšenie Toddovej paralýzy od mozgovej mŕtvice, čo nemusí byť vždy jednoduché.

Liečba:

Liečba neexistuje. Pacient s Toddovou obrnou musí počkať, až ťažkosti vymiznú. Prognóza je však dobrá a stav sa do niekoľkých dní sám upraví. Na prevenciu opakovania epileptických záchvatov sa podávajú antiepileptiká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *