Resuscitácia

Topenie sa prvá pomoc

prvá pomoc pri topení saAká je prvá pomoc pri topení sa a ako treba postupovať pri prvej pomoci? Všetci poznáme prípady topenia sa vo vode, ale vedeli ste, že sa dá utopiť aj na súši?

Čo sa deje vo vnútri organizmu počas topenia sa


Ako je už naznačené vyššie sú dva druhy topenia:

Topenie vlhké

Dochádza k vdýchnutiu vody do pľúc. Sladká voda sa tu rýchlo vstrebáva vďaka osmóze do červených krviniek. Ak sa do pľúc dostane slaná voda, červené krvinky majú snahu slanosť riediť a organizmus vypúšťa do pľúc ďalšiu vodu, dochádza tak k opuchu pľúc.

Topenie suché

Do pľúc sa žiadna voda nedostane, dochádza k reflexívnemu stiahnutiu (kŕče) svalov a hrtanu s následkom zástavy dýchania. Toto sa môže stať napr. pri ponorení hlavy pod vodu.

V oboch prípadoch je znemožnené pľúcam pracovať správne, telo sa ocitá bez kyslíka a topiaci upadá do bezvedomia.

Čo sa deje navonok počas topenia sa

Topenie vo vode je jedno z najväčších nebezpečenstiev pri letných radovánkach. Príčinou môže byť podcenenie síl alebo náhly kŕč svalov. Väčšinou sa topiaci na seba snaží upozorniť (volaním alebo mávaním).

Pri vyťahovaní topiaceho z vody, ale musíme byť opatrní a túto činnosť radšej prenechať skúsenému plavcovi alebo vodnému záchranárovi.

Postihnutý sa totiž inštinktívne snaží po čomkoľvek z vody vyliezť a ľahko by neskúseného záchrancu stiahol ku dnu.

Ak nie je v blízkosti žiadny profesionál plavca, odporúča sa laikom počkať v blízkosti topiaceho až kým neupadne do bezvedomia, a až potom ho vytiahnuť na breh. Po vytiahnutí z vody môže byť postihnutý už značne modravý a môže sa objaviť opuchnutosť pier a ušných lalokov.

Prvá pomoc pri topení

Ihneď voláme rýchlu záchrannú pomoc, najlepšie ešte pred začatím vyťahovania z vody. Na brehu je najdôležitejšia okamžitá resuscitácia, zvýšenú pozornosť venujeme vyčisteniu ústnej dutiny, odkiaľ musíme odstrániť všetky prekážky brániace umelému dýchaniu (u topenia je to najmä lístie či blato).

Vodu sa z dýchacích ciest nepokúšame vylievať, veľmi rýchlo sa vstrebáva sama. Nezabúdame ani na podchladenie (vyzlečieme postihnutého z mokrých šiat a prikryjeme ho napr. suchú dekou, alebo iným kusom suchého odevu).

Ak sa postihnutý po resuscitácii preberie už na mieste, zaistíme mu napriek tomu prevoz do nemocnice.

Zaujímavosti o topení

Topenie (suché) môže byť vyvolané tiež ochorením (napr. infarktom myokardu, mozgovou mŕtvicou, pri epileptickom záchvate a pod.).

Vlhké topenie sa môže prihodiť aj pri plávaní v daždi či za silného vetra, kedy postihnutý vdychuje drobné kvapôčky tvoriace sa nad hladinou.

Pri topenie v studenej vode sa výrazne spomalí metabolizmus buniek, sú zaznamenané prípady, keď sa podarilo topiaceho zachrániť aj po viac ako 50-tich minútach bez kyslíka.

Zhrnutie prvej pomoci pri topení sa

Príznaky topenia sa:

  • namodralosť
  • zdurené pery a ušnice

Základná prvá pomoc:

  • vytiahnutie z vody – treba prenechať profesionálom ak je to možné
  • v prípade potreby resuscitácia
  • zabránenie podchladeniu
  • polohovanie: pri bezvedomí treba zachovať alebo opätovne nastoliť základné životné funkcie a ak je vyčistená ústna dutina
  • zavádzame stabilizovanú polohu

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button