Resuscitácia

Odstránenie prekážky z dýchacích ciest prvá pomoc

Ako postupovať pri odstránení prekážky z dýchacích ciest? Aká je prvá pomoc, ak sa niekto dusí niečim zaseknutým v krku? Ako vykonať odstránenie zaseknutého telesa v krku?

V prípade, ak ste zistili, že sa v ústnej dutine nachádza nejaké teleso, ktoré sa dá nenásilne odstrániť, je veľmi dôležité toto odstránenie zaseknutého telesa vykonať.

Pokiaľ sa jedná iba o zapadnutý jazyk, problém vyriešite záklonom hlavy a otvorením úst. Nikdy nevykonávajte záklon hlavy, pokiaľ sa nepresvedčíte, že je ústna dutina čistá – hrozí potom, že sa teleso dostane ešte hlbšie do dýchacích ciest. Pokiaľ má postihnutý v ústach uvoľnenú zubnú protézu je dôležité ju vybrať taktiež.

Ak sa postihnutý dusí a je pri vedomí, možno ho vyzvať k silnému kašľu, prípadne uviesť ho do predklonu a silno ho dlaňou udrieť do chrbta (medzi lopatky, ale vždy mimo chrbticu). Udretie môžeme opakovať až 5x.

Heimlichov manéverAk ani úder nepomôže, možno použiť Heimlichov manéver (HM): stúpneme si za postihnutého (prípadne kľakneme, ak dusiaci sa osoba sedí na zemi a nedokážeme ju zdvihnúť do vzpriameného postoja), objímeme ho okolo hrudníka, spodnú ruku zovrieme v päsť a umiestnime pod hrudná kosť. Druhou rukou si päsť pevne uchopíme. Stláčame oblasť pod hrudnou kosťou smerom k sebe a hore.

HM možno kombinovať s údermi do chrbta v pomere 5:5. Nikdy tento manéver nepoužívajte u detí mladších ako 1 rok a veľmi opatrne ho používajte u tehotných ak je to pravdaže potrebné.

HM + údery do chrbta opakujeme, kým nedôjde k uvoľneniu telesa alebo kým postihnutá osoba neupadne do bezvedomia. Potom treba čo najskôr zavolať zdravotnú záchrannú službu a zahájiť kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR).

teleso v krku a sendvičový manéverU novorodencov a dojčiat sa využíva miesto HM tzv. sendvičový manéver.

Dieťa si položíme bruškom na predlaktie, aby hlavička smerovala nadol a vykonáme 5 primeraných úderov do chrbta (opäť medzi lopatky a mimo chrbticu).

Prípadne možno dieťa zdvihnúť za nohy, hlavou dolu a opäť vykonať niekoľko úderov do chrbta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button