Akútne interné stavy

Poranenie mozgu (otras mozgu, pomliaždenie a stlačenie mozgu) prvá pomoc

poranenia mozgu a prvá pomoc pri poraneniach mozguPoranenie mozgu nevzniká len vplyvom pôsobenia vonkajších síl na lebku, ale môže mať aj iné príčiny. O rôznych poraneniach mozgu, ich príznakoch a ako na prvú pomoc, pri takýchto poraneniach sa dočítate v nasledujúcom článku.

Otras mozgu


O čo ide: ide o dočasnú, ale rozsiahlu poruchu mozgovej činnosti

Príznaky otrasu mozgu

Väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu niekoľkých minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy, dezorientácia, vracanie, pot a zvýšená dychová frekvencia.

Pomliaždenie mozgu

O čo ide: ide o mechanické poškodenie mozgu so štrukturálnymi zmenami buniek.

Príznaky pomliaždenia mozgu

Väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu pár minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy a rôzny stupeň dezorientácie.

Stlačenie mozgu

O čo ide: ide o stlačenie mozgu vplyvom krvácania či hematómu (to vzniká porušením ciev pri úraze) – nemusí byť teda spôsobené úrazom, ale napríklad aj mozgovou mŕtvicou.

Príznaky stlačenia mozgu

Väčšinou u postihnutého nastáva tzv. \“dvojfázové bezvedomie\“ – postihnutý upadne po úraze do bezvedomia, po prebratí zvracia a po rôzne dlhej dobe (až v rámci dňa) upadá do druhého bezvedomia v dôsledku stlačenia mozgu vznikajúcim hematómom.

Medzi bezvedomím je možné u postihnutého pozorovať rozdielnu veľkosť zreníc.

Prvá pomoc pri poranení mozgu

Postihnutý je v bezvedomíošetríme vonkajšie poranenia a pacienta uložíme do stabilizovanej polohy (dbáme na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii – možnosť poranenia krčnej chrbtice).

Postihnutý pri vedomípoloha na chrbte s podloženou hlavou, protišokové opatrenia, nepodávame jedlo ani pitie.

Takto postihnutej osobe vždy zabezpečíme lekárske ošetrenie v čo najkratšom čase, či priamo zavoláme záchranku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button