Dezorientácia časom a miestom

Dezorientácia časom a miestomDezorientácia časom a miestom je stav, kedy dotyčný nemá tušenie o svojej polohe a ani o presnom dátume. Za jej vznikom môže byť nielen úraz hlavy či priotrávenie sa nebezpečnými látkami (intoxikácia), ale aj ochorenia nervovej systému. Aj preto rozlišujeme krátkodobú (zapríčinená nadmerným príjmom alkoholu alebo úrazom hlavy) a dlhodobú dezorientáciu (spôsobená závažným ochorením). Tento stav je zväčša sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako sú zmätenosť, porucha pozornosti, halucinácie, nepokoj a agresivita. Poďme si teda povedať o príčinách a liečby tohto stavu.

Dezorientácia časom a miestom a príčiny tohto stavu


1. Úraz hlavy

Jednou z najčastejších príčin dezorientácie je úraz hlavy.

Pri menších úrazoch nemusí dôjsť k tomuto stavu, ale pri vážnejších úrazoch človek upadne do bezvedomia (zväčša len na niekoľko minút) a po následnom prebratí je zmätený, pretože nevie kde je a čo sa stalo (možná je totiž aj strata pamäti).

Samozrejme, môže sa to kombinovať s bolesťami hlavy, motaním hlavy, nevoľnosťou, vracaním a dvojitým videním. Pri takýchto úrazoch nie je vylúčený otras mozgu.

2. Duševné choroby

Po úrazoch hlavy prechádzame na závažnejšie príčiny a to ochorenia. Takými sú aj duševné choroby, ktoré spôsobujú už aj dlhodobú dezorientáciu. Ide najmä o choroby delírium a demencia.

Delírium je náhly záchvat zmätenosti spôsobený abnormálnym fungovaním mozgu. Treba dodať, že hovoríme len o krátkodobej abnormalite fungovania mozgu, niekoľko dní alebo týždňov. Ide o pomerne častý stav, s ktorým sa stretávame v zdravotníckych zariadeniach.

Dezorientácia časom a miestom je hlavným príznakom tejto duševnej choroby. Ďalej sa u postihnutého objavuje strata pamäti, zmena emócií, halucinácie a zvýšená aktivita spojená s agresivitou. K takémuto čosi môže dôjsť pri narušenom zásobovaní kyslíka v mozgu, pri užívaní liekov, infekciách alebo traume.

Demencia je duševné ochorenie založené na poruche funkcie mozgu, ktoré patrí medzi časté príčiny smrti ľudí vyššieho veku. Takisto aj pri tejto chorobe je hlavným príznakom zhoršenie orientácie v priestore a čase.

Ďalej sa vyskytuje porucha pamäti, porucha správania, abúlia a iné.

Rozdiel medzi týmito dvomi ochoreniami je, že demencia sa vyvíja pomalšie a spôsobuje trvalé príznaky.

3. Ochorenia nervového systému

Ďalšou kategóriou chorôb, ktoré zapríčiňujú dezorientáciu časom a miestom, sú ochorenia nervovej sústavy, presnejšie povedané ide o ochorenia mozgu.

Mozgová mŕtvica by sa dala definovať ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek.

Rozlišujeme ischemickú krvácavú mozgovú mŕtvicu. Príznaky oboch zahŕňajú ochrnutie niektorých častí tela (s následným úbytkom svalovej hmoty), bolesti hlavy, zvracanie, motanie hlavy, stratu vedomia, poruchy pamäti, zmeny správania, demenciu a dezorientáciu.

Alzheimerova choroba je časté ochorenie, ktoré je v konečnom dôsledku jednou z najčastejších príčin demencie.

Podstatou tejto choroby je odumieranie mozgových buniek. Zozačiatku nemusia byť žiadne prejavy, ale časom sa objaví abúlia, príznaky demencie, strata výkonnosti, neschopnosť zapamätať si nové informácie, strata pamäti, zmätenosť a taktiež aj dezorientácia časom a miestom.

4. Intoxikácia látkami

Dezorientácia časom a miestom môže byť zapríčinená užívaním rôznych látok, ako sú niektoré lieky, alkoholické nápoje, drogy a toxické látky.

Pri menšom užití látky nejde o život ohrozujúci stav, látka totiž po niekoľkých hodinách vyprchá z tela. No v najhorších prípadoch môže dôjsť až k smrti.

Taktiež aj náhle vysadenie liekov zapríčiňuje dezorientáciu. Ide najmä o lieky ovplyvňujúce nervovú sústavu, napríklad antipsychotiká.

Vo všetkých týchto prípadoch ide o krátkodobú dezorientáciu, ktorá sa spája s tráviacimi ťažkosťami (nevoľnosť, vracanie), poruchou vedomia a motaním hlavy.

Diagnostika

Diagnostika je čisto na lekárovi, ktorému v niektorých prípadoch postačia len prejavy správania pacienta.

Všimne si najmä jeho zmätenosť. Samozrejme, keď chceme zistiť presnú príčinu, môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia. CT vyšetrenie je často používané pri poruchách v oblasti hlavy a v našom prípade zisťuje presnú závažnosť úrazu hlavy, mozgovú mŕtvicu či demenciu.

Niekedy bude lekár potrebovať aj magnetickú rezonanciu alebo vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť dezorientáciu časom a miestom

Liečba dezorientácie nie je jednoduchá, pretože neexistujú žiadne lieky, ktoré by ju priamo liečili. Avšak podávajú sa lieky na upokojenie, no niekedy postačí byť trpezlivý a to pri úrazoch hlavy či intoxikácii.

Pri úrazoch hlavy je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť, aby sa zabezpečila stabilizácia stavu pacienta.

V závažnejších prípadoch, kedy za vznikom dezorientácie stojí ochorenie, je potrebné liečiť práve toto ochorenie. To zabezpečí zmiernenie a početnosť dezorientácií.

V závislostí od choroby bude určená presná terapia, no zväčša sa užívajú lieky, napríklad neuroleptiká či antidepresíva.

Kedy navštíviť lekára

Poruchy nervovej sústavy by sa nemali za žiadnych okolností podceniť. Preto aj pri úraze hlavy navštívte lekára, pretože otras mozgu môže vzniknúť aj pri slabom buchnutí hlavy.

To však je menej závažný problém, horším sú totiž ochorenia, ktoré zmenia celého človeka.

Preto odporúčam navštíviť lekára najmä v takom prípade, ak pociťujete aj ďalšie príznaky, o ktorých ste sa dočítali hneď v úvode tohto článku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button