Tepelné poškodenia organizmu

Úpal prvá pomoc

úpal a úžehPrehriatie organizmu je jedna z vecí, ktorá nás trápi každé leto. Ako sa úpal prejavuje, aké sú jeho presné príznaky, čo ho spôsobuje a aké je proti úpalu prevencia? Poďme si trochu objasniť ako s tým bojovať.

Úpal a prehriatie organizmu


Je prvým typom prehriatia, môže nastať pri dlhodobom pobyte v prostredí s vysokou teplotou (viac ako 35 °C) a chápeme ho ako zlyhanie vlastnej termoregulácie organizmu.

Príčiny úpalu

Vnútorné príčiny úpalu: Nadmerná tvorba tepla (nedostatok tekutín pre tvorbu potu).

Vonkajšie príčiny úpalu: Vysoká teplota a vlhkosť v prostredí a tesné pracovné priestory.

Príznaky úpalu

Hlavným príznakom je horúčka (až 41 ° C), ďalej môžeme pozorovať suchú, horúcu a začervenanú kožu. Môžeme očakávať bolesti hlavy, závraty, zrýchlený dych a tep. Tento stav môže veľmi rýchlo prejsť do šoku.

Prvá pomoc pri úpale

Najprv musíme zamedziť ďalšiemu zahrievaniu postihnutého – prenesieme ho do tieňa/do chladnej, dobre vetranej miestnosti.

Potom začneme s postupným schlazováním. Podávame chladivé nápoje, studené zábaly. Schladzovanie by nemalo byť postihnutému nepríjemné!

Tiež musíme zamedziť druhotnému podchladeniu. Teplotu zrážame približne na 38 ° C.

Prevencia proti úpalu

Aby sme zabránili úpalu musíme sa vyzbrojiť dostatočnou zásobou tekutín. Tiež by sme sa nemali zdržiavať na slnku v období vysokých teplôt a keď tak jedine s pokrývkou hlavy.

Obmedzenie veľkej fyzickej námahy môže jedine prospieť.

Úžeh

Prejavuje sa podobne ako úpal, ale tu sa jedná o prehriatiu mozgu. Vzniká v dôsledku dlhotrvajúceho priameho pôsobenia slnečného žiarenia na nekryté telo (častá kombinácia so slnečným popálením).

Môže sa prejaviť aj po niekoľkých hodinách a postupujeme pri prvej pomoci rovnako ako pri úpale s tým rozdielom, že dávame obklady aj priamo na hlavu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button