Úvod / Choroby / Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcieRotavírusové infekcie sú veľmi rozšírené a postihujú najmä detské kolektívy, nakaziť sa však môžu ľahko aj dospelí ľudia. Typickým prejavom rotavírusovej nákazy sú hnačky. 

Ako liečiť a diagnostikovať rotavírusové infekcie, ako sa prejavujú a aké sú ich príčiny? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Príčiny: 


Rotavírusové infekcie sa vyskytujú pomerne bežne, k nákaze dochádza pri vniknutí baktérií do tráviaceho traktu z kontaminovaných predmetov, alebo potravín, môžeme preto hovoriť o chorobe špinavých rúk. Z toho dôvodu sa rotavírusy výborne šíria v kolektívoch s nižšou hygienou, typicky medzi malými deťmi, a spôsobujú epidémie. Rotavírusy napádajú sliznicu tenkého čreva, spôsobujú jej zápal, čo vedie k poruche vstrebávania cukrov.

Prejavy:  

Klasickým prejavom nákazy je rozvoj akútneho hnačkového ochorenia. Stolica býva vodnatá, bez prímesi hlienu a krvi, môžu byť prítomné bolesti brucha aj zvracanie. Ochorenie nebýva ťažké a po niekoľkých dňoch sa stav upraví, avšak u dojčiat môže viesť k potenciálne nebezpečnej dehydratácii, čo si niekedy vyžiada aj hospitalizáciu na detskom oddelení s podávaním infúzií. Vírus sa vylučuje sa stolicou, ktorá je niekoľko dní infekčná, a môže viesť k ďalšiemu šíreniu nákazy.

Diagnostika:

Klasické príznaky s informáciami o výskyte podobných príznakov u osôb blízkych chorému (epidemiologická anamnéza) vedie pomerne ľahko k podozreniu na rotavírusovou nákazu. Potvrdenie možno potom získať zo stolice, kde možno preukázať antigény rotavírusov.

Prevencia:  

Dodržiavaním hygienických odporúčaní možno riziko nákazou znížiť, existuje aj nepovinné platené očkovanie, ktoré sa vykonáva v dojčenskom veku.

Liečba:  

Účinné antivirotiká proti rotavírusu neexistujú, na druhú stranu však choroba do niekoľkých dní ustupuje. Základný je dostatočný prísun tekutín a zabránenie dehydratácie. Horúčka sa lieči pomocou liekov na zníženie telesnej teploty (u detí to však nesmie byť aspirín a ďalšie lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú) a na obnovenie črevnej mikroflóry možno v lekárni zakúpiť probiotiká.

Po prekonaní vírusového ochorenia sa dočasne poškodí enzým laktáza, ktorý je prítomný v sliznici tenkého čreva. Z toho dôvodu by jedinec asi 14 dní po prekonanom rotavírusovom ochorení nemal jesť mliečne výrobky obsahujúce mliečny cukor (laktózu). Vzniká totiž intolerancia laktózy - bez enzýmu totiž črevo nevie laktózu rozštiepiť a vstrebať. Neabsorbovaná laktóza by zostala v čreve a vznikli by opäť hnačky (tentoraz neinfekčné).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *