Poruchy erekcie

Poruchy erekcie Poruchy erekcie sú pre mužov závažný problém. Neohrozujú síce dotyčného na živote, ale čo si budeme nahovárať – pre mnoho postihnutých sa subjektívne jedná o nepríjemnú situáciu, ktorá značne narúša ich osobný život. Poruchy erekcie navyše komplikuje fakt, že väčšina mužov sa o nich hanbia pred lekárom spomenúť a s poruchami radšej žijú bez toho, aby sa ju snažili efektívne liečiť. Erekcia je stoporenie čiže stvrdnutie a zväčšenie penisu. Erekcia je nutná pre sexuálny styk, kedy kopulačné pohyby v podobe zasúvania stoporeného penisu do vagíny spôsobí po určitej chvíli vypudenie spermií z močovej trubice (ejakulácii) spojenú s príjemným pocitom (orgazmom). Nedostatočná alebo chýbajúca erekcia samozrejme vykonanie sexuálneho aktu znemožnia, čo muža i jeho partnerku samozrejme nepoteší. Aké sú príčiny tohto problému? Ako ho liečiť ? Aké príznaky sprevádzajú poruchy erekcie? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Vznik erekcie

Pre vysvetlenie mechanizmu vzniku erekcie je nutné si povedať niekoľko jednoduchých slov k anatómii penisu a k jeho cievnemu zásobeniu.

Penisom pozdĺžne prebieha močová trubica, ktorá je spoločnou cestou pre močový aj pohlavný systém. Močová trubica potom vyúsťuje do žaluďa.

Okrem močovej trubice penisom pozdĺžne prebiehajú dve kavernózne telesa, zjednodušene povedané ide o duté trubicové štruktúry, ktoré majú úzky vzťah k cievam penisu

Cievne zásobenie penisu je z dvoch tepien – z tzv. arteria pudenda interna a arteria pudenda externa.

Viac nás teraz zaujíma arteria pudenda interna. Vybieha z nej viacero ciev, ktoré zásobujú jednotlivé časti penisu. Z hľadiska erekcie majú najväčší význam dve kavernózne tepny, ktoré prebiehajú stredom kavernóznych telies a do kavernóznych telies pomocou drobných tepienok vyúsťujú.

V normálnom stave sú tieto drobné tepny uzavreté, do kavernóznych telies nimi preteká len malé množstvo krvi a to je z kavernóznych telies s prehľadom odvádzané miestnymi žilami.

Pri vzniku sexuálneho vzrušenia sa ale aktivujú špeciálne nervy (tzv. parasympatikus), ktoré nie sú ovládané mozgom. Súbežne s aktiváciou parasympatických nervov sa do krvi vylúčia aj isté chemické látky (napríklad oxid dusnatý). Tie spôsobia, že sa malé vetvičky hlbokých tepien otvoria a do kavernóznych telies začne tiecť veľké množstvo krvi.

Objem kavernóznych telies sa zväčší, tým sa zväčší aj objem a tvrdosť penisu a vzniká erekcia.

Zväčšená kavernózne telesa navyše svojim objemom utlačia odvodné žily a tým znížia odtok krvi z telies. Erekcia tak môže pretrvávať.

Pri vymiznutí sexuálneho vzrušenia z akýchkoľvek príčin (ideálne po ejakulácii a orgazme) dôjde k opätovnému uzavretiu tepienok ústiacich do kavernóznych telies, krv z nich postupne odtečie žilami, kavernózne telesá sa vyprázdnia a zmenšia. Erekcia vymizne.

Príčiny poruchy erekcie (najčastejšie):

1. Poškodenie ciev a nervov

Vzhľadom na to, že nervová sústava vedie potrebné vzruchy a krv svojím objemom, tak sa priamo podieľa na zväčšení penisu pri erekcii, môže byť akékoľvek poškodenie nervov a ciev zásobujúcich penis sprevádzané poruchami erekcie.

Na poškodení nervov sa môže podieľať napríklad cukrovka a roztrúsená skleróza. K poškodeniu ciev penisu môže viesť napríklad ateroskleróza a dlhodobo neliečený vysoký tlak.

Cievy aj nervy môžu byť poškodené aj pri chirurgických zákrokoch v oblasti panvy a pri poraneniach v tejto oblasti.

Poruchy erekcie môžu byť súčasťou ischemickej choroby dolných končatín pri tzv. Lerichovom syndróme.

 2. Hormonálne poruchy

Klasickou príčinou poruchy erekcie môže byť nedostatok mužského pohlavného hormónu testosterónu.

Poruchy erekcie môže tiež spôsobiť nadbytok hormónu, ktorý sa volá prolaktín.

3. Peyronieho choroba

Toto relatívne časté ochorenie vedie k ukladaniu tuhého jazvového väziva v penise. To vedie k jeho deformácii a narušeniu erekcie, ktorá môže byť bolestivá.

4. Lieky

Niektoré lieky môžu byť zodpovedné za poruchy erekcie, radia sa sem niektoré antidepresíva, lieky na zníženie krvného tlaku, lieky na Parkinsonovu chorobu.

5. Psychické problémy

Tvoria asi štvrtinu porúch erekcie a patria do sféry záujmu psychológov.

Stres, depresie, starosti, strach zo zlyhania a iné problémy erekcii príliš nenapomáhajú.

Diagnostika

Lekár s pacientom preberie jeho problémy, význam majú informácie o existencii alebo neexistencii nočnej erekcie (normálne ich je niekoľko za noc), čo sa dá potvrdiť špeciálnymi papierovými prúžkami.

Večer sa nasadia na penis a ak sú ráno pretrhnuté, je jasné, že k erekcii počas noci došlo. Cievne problémy sa zistia ultrazvukovým vyšetrením ciev penisu.

Význam môže mať aj psychologické či sexuologické vyšetrenie.

Liečba

Existuje viac možností liečenia poruchy erekcie. Základom je, aby pacient neváhal vyhľadať lekára a nehanbil sa mu povedať o svojich ťažkostiach. Až tak sa problém môže začať riešiť.

Z možností liečby uvedieme len tie najčastejšie, spektrum liečebných metód je však oveľa širšie.

1. Lieky na predpis

Klasické lieky na podporu erekcie fungujú tak, že spôsobia otvorenie tepienok ústiacich do kavernóznych telies. Tým vznikne erekcia.

Medzi tieto lieky patrí aj známa Viagra (účinná látka Viagry je zlúčenina sildenafil), nie je to však zďaleka len ona.

Účinnosť týchto liekov je všeobecne veľmi dobrá, ale konkrétne účinok sa u jednotlivých liekov líši.

Upozornenie:

  • Nikdy ich neužívajte bez súhlasu lekára. Pri konzultácii s lekárom ohľadom týchto liekov je potom veľmi dôležité mu vysvetliť, aké iné lieky beriete. Kombinácia Viagry s niektorými inými liekmi (napríklad nitráty) môže človeka usmrtiť.
  • K účinku liekov je potrebné aj sexuálne vzrušenie. Ak si vezme muž Viagru, potom si sadne k televízii, pozerá na futbal a čaká na jej účinok (aby potom zašiel do spálne za manželkou), tak sa nedočká.

2. Vákuová pumpa

Jedná sa o nástavec, ktorý sa tesne nasadí na penis, potom sa z neho odčerpá vzduch a podtlak spôsobí vznik erekcie.

Na koreň penisu sa potom nasadí „zaškrcujúci“ krúžok, ktorý zabráni odtoku krvi z penisu a tým umožní udržanie erekcie.

Krúžok sa však nesmie na penise ponechať príliš dlho, inak hrozí poškodenie penisu nedostatkom kyslíka (krúžok totiž zhorší aj prítok okysličenej krvi do penisu).

3. Operácie

Ak je porucha erekcie spôsobená narušenou funkciou ciev privádzajúcich do penisu krv, robia sa chirurgické výkony na obnovenie alebo zlepšenie cievneho zásobenia penisu.

Tieto operácie sú doménou urológov.

4. Psychoterapia

Psychoterapia vedená kvalifikovaným psychológom je na mieste vtedy, keď existuje podozrenie na psychickú príčinu erekcie.

5. Penilná protéza

Len tak pre zaujímavosť je aj extrémne riešenie poruchy erekcie v podobe vytvorenia penilnej protézy.

Pri týchto operáciách sa kavernózne telesá vyoperujú a nahradia sa dvoma pozdĺžnymi balónikmi, ktoré môže pacient pred stykom špeciálnou pumpičkou nafúknuť a tak si erekciu na potrebnú dobu vytvoriť.

Po ukončení pohlavného styku sa balóniky opäť vypustia. Ide však o drahé a málo používané riešenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/poruchy-erekce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button