Peyronieho choroba

Peyronieho chorobaPeyronieho choroba býva tiež často označovaná ako Peyronova choroba. Ide o ochorenie penisu, ktoré síce nie je život ohrozujúce, ale môže výrazne zhoršiť kvalitu života a hlavne jeho sexuálnu stránku. Predtým táto choroba bola považovaná za vzácnu chorobu, teraz sa však ukazuje, že môže postihovať až 5% mužov nad 50. rokom života.

Príčiny Peyronieho choroby

Podstatou tejto choroby je nadmerná tvorba tuhého jazvového väziva v mäkkých tkanivách penisu. Veľakrát nie je jasný vyvolávajúce mechanizmus, táto choroba však častejšie postihuje mužov po úrazoch penisu (najčastejšie najrôznejšie úrazy pri sexuálnej aktivite). Proces vzniku ochorenia s názvom Peyronieho choroba sa preto považuje za istú poruchu hojenia rán. K rozvoju choroby je podľa všetkého potrebný aj určitý genetický predpoklad a niektorí lekári považujú chorobu za autoimunitné ochorenie. Peyronieho choroba je nenádorové ochorenie a nie je nákazlivá.

Príznaky

Choroba sa prejavuje bolesťami penisu a jeho deformácií, u vyspelých foriem tejto choroby sa penis výrazne ohýba. S tým sa spája bolesť pri erekcii a poruchy erekcie. Pohlavný styk pri tomto ochorení býva bolestivý.

Diagnostika

Základom tohto ochorenia je vyšetrenie urológom, anamnéza charakteru a trvania ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie penisu. Ďalších vyšetrovacích metód nebýva zvyčajne potreba.

Liečba

U menej závažných prípadov sa postupuje skôr konzervatívne a skúšajú sa rôzne preparáty a lieky (vitamín E, interferóny, pentoxyfilín, koenzým Q10 a ďalšie). Ich účinky sú však neveľmi presvedčivé. Pokročilejšie formy choroby sa liečia chirurgicky. Chirurgický zákrok má za úlohu vrátiť penis do normálneho tvaru, čo je väčšinou dosiahnuté, v určitom percente prípadov bohužiaľ na úkor citlivosti penisu a pretrvávania (alebo zhoršenia) poruchy erekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/peyronieho-choroba

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.