Vyliec.sk > Choroby > Peyronieho choroba

Peyronieho choroba

Peyronieho chorobaPeyronieho choroba býva tiež často označovaná ako Peyronova choroba. Ide o ochorenie penisu, ktoré síce nie je život ohrozujúce, ale môže výrazne zhoršiť kvalitu života a hlavne jeho sexuálnu stránku. Predtým táto choroba bola považovaná za vzácnu chorobu, teraz sa však ukazuje, že môže postihovať až 5% mužov nad 50. rokom života.

Príčiny Peyronieho choroby

Podstatou tejto choroby je nadmerná tvorba tuhého jazvového väziva v mäkkých tkanivách penisu. Veľakrát nie je jasný vyvolávajúce mechanizmus, táto choroba však častejšie postihuje mužov po úrazoch penisu (najčastejšie najrôznejšie úrazy pri sexuálnej aktivite).

Proces vzniku ochorenia s názvom Peyronieho choroba sa preto považuje za istú poruchu hojenia rán. K rozvoju choroby je podľa všetkého potrebný aj určitý genetický predpoklad a niektorí lekári považujú chorobu za autoimunitné ochorenie. Peyronieho choroba je nenádorové ochorenie a nie je nákazlivá.

Príznaky

Choroba sa prejavuje bolesťami penisu a jeho deformácií, u vyspelých foriem tejto choroby sa penis výrazne ohýba. S tým sa spája bolesť pri erekcii a poruchy erekcie. Pohlavný styk pri tomto ochorení býva bolestivý.

Diagnostika

Základom tohto ochorenia je vyšetrenie urológom, anamnéza charakteru a trvania ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie penisu. Ďalších vyšetrovacích metód nebýva zvyčajne potreba.

Liečba

U menej závažných prípadov sa postupuje skôr konzervatívne a skúšajú sa rôzne preparáty a lieky (vitamín E, interferóny, pentoxyfilín, koenzým Q10 a ďalšie). Ich účinky sú však neveľmi presvedčivé. Pokročilejšie formy choroby sa liečia chirurgicky.

Chirurgický zákrok má za úlohu vrátiť penis do normálneho tvaru, čo je väčšinou dosiahnuté, v určitom percente prípadov bohužiaľ na úkor citlivosti penisu a pretrvávania (alebo zhoršenia) poruchy erekcie.

Peyronieho choroba

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.