Vyliec.sk > Vyšetrenia > Fistulografia

Fistulografia

vyšetrenie fistulografiaFistulografia je diagnostický zákrok, ktorý sa väčšinou vykonáva na oddelení rádiológie. Aký je princíp a význam tohto vyšetrenia, aké sú jeho výhody a nevýhody a ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť? Toto všetko sa dočítate v nasledujúcom článku. Vyšetrenie nebýva nijako výrazne zaťažujúce a môže priniesť dôležité informácie.

Kedy sa fistulografia vykonáva


Základným predpokladom prevedenia fistulografie je prítomnosť fistúl (zvyčajne ide o črevné fistuly). Fistula je abnormálna spojka medzi tkanivami. Niektoré fistuly môžu spájať kožný povrch s vnútornými orgánmi, alebo môžu spájať dva vnútorné orgány. Fistuly môžu vznikať v dôsledku infekčných a neinfekčných zápalov (napr. Crohnova choroba, divertikulitída, radiačná kolitída a pod.).

Priebeh vyšetrenia

Zákrok sa vykonáva na rádiologickom stole. Okolie fistuly je nutné dezinfikovať a následne sa pomocou špeciálnej kanyly do fistuly aplikuje jódová kontrastná látka. Prietok kontrastnej látky píšťal je potom zaznamenávaný sériou röntgenových snímok. Vyšetrenie preukáže dĺžku a tvar kanála fistuly a navyše umožní zistiť, kam vyúsťuje druhý koniec fistuly.

Príprava pred vyšetrením

Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu a pacient nemusí byť ani nalačno.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Význam

Fistulografia slúži na zobrazenie fistúl. Vďaka detailnejším informáciám je potom pre chirurgov ľahšie rozhodovanie o ďalšom riešení fistúl, najmä pri plánovaní ich operačného odstránenia.

Riziká

Vzhľadom k využívaniu kontrastnej látky nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie. Navyše je potrebné vziať do úvahy, že pacient je pri vyšetrení vystavený určitej radiačnej záťaži, hoci dávka žiarenia nebýva vysoká.

Fistulografia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.