Fistulografia

Fistulografia je diagnostický zákrok, ktorý sa väčšinou vykonáva na oddelení rádiológie. Aký je princíp a význam tohto vyšetrenia, aké sú jeho výhody a nevýhody a ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť? Toto všetko sa dočítate v nasledujúcom článku. Vyšetrenie nebýva nijako výrazne zaťažujúce a môže priniesť dôležité informácie.
Kedy sa fistulografia vykonáva
Základným predpokladom prevedenia fistulografie je prítomnosť fistúl (zvyčajne ide o črevné fistuly). Fistula je abnormálna spojka medzi tkanivami.
Niektoré fistuly môžu spájať kožný povrch s vnútornými orgánmi, alebo môžu spájať dva vnútorné orgány.
Fistuly môžu vznikať v dôsledku infekčných a neinfekčných zápalov (napr. Crohnova choroba, divertikulitída, radiačná kolitída a pod.).
Priebeh vyšetrenia
Zákrok sa vykonáva na rádiologickom stole.
Okolie fistuly je nutné dezinfikovať a následne sa pomocou špeciálnej kanyly do fistuly aplikuje jódová kontrastná látka.
Prietok kontrastnej látky píšťal je potom zaznamenávaný sériou röntgenových snímok.
Vyšetrenie preukáže dĺžku a tvar kanála fistuly a navyše umožní zistiť, kam vyúsťuje druhý koniec fistuly.
Príprava pred vyšetrením
Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu a pacient nemusí byť ani nalačno.
Význam
Fistulografia slúži na zobrazenie fistúl. Vďaka detailnejším informáciám je potom pre chirurgov ľahšie rozhodovanie o ďalšom riešení fistúl, najmä pri plánovaní ich operačného odstránenia.
Riziká
Vzhľadom k využívaniu kontrastnej látky nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie.
Navyše je potrebné vziať do úvahy, že pacient je pri vyšetrení vystavený určitej radiačnej záťaži, hoci dávka žiarenia nebýva vysoká.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/fistulografie
Použité zdroje: základné zdroje textu