Syndróm slepej kľučky

Syndróm slepej kľučkySyndróm slepej kľučky sa tiež označuje ako syndróm bakteriálneho prerastania (SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) je častý problém, ktorý riešia predovšetkým gastroenterológovia. Viac informácií o tomto syndróme sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm slepej kľučky

Podstatou syndrómu je súbor príznakov, ktoré vznikajú v dôsledku prieniku baktérií do tenkého čreva.

Za normálnych okolností je baktérií v tenkom čreve minimum – zhora je tenké črevo chránené pred ich prienikom žalúdočnou kyselinou, zdola je od hrubého čreva bohato osídleného baktériami oddelené tzv. Bauhinskou chlopňou.

Syndróm slepej kľučky a jeho príčiny

K vyššiemu riziku prieniku baktérií do tenkého čreva vedie zlyhanie vyššie zmienených ochranných mechanizmov.

Môže ísť o dôsledok operačných zákrokov na črevách, ktoré narušili celistvosť Bauhinskej chlopne, o zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny (niektoré chronické žalúdočné zápaly, užívanie blokátorov protónovej pumpy) a o vznik črevných fistúl prepájajúcich tenké črevo s hrubým črevom.

Z celkových príčin sa môže bakteriálne prerastanie logicky častejšie objaviť u ľudí s oslabenou imunitou.

Prejavy

Baktérie v tenkom čreve môžu spôsobovať rôzne tráviace ťažkosti, ako sú plynatosť a bolesti brucha. Dôležitý je tiež fakt, že baktérie môžu narušiť metabolizmus a vstrebávanie niektorých zlúčenín, čo vedie k podvýžive a k nedostatku vitamínov.

Ak dôjde k narušeniu vstrebávaniu žlčových kyselín a tukov, objavujú sa hnačky. Pomerne častá je porucha vstrebávania vitamínu B12, čo vedie k jeho nedostatku v tele.

Diagnostika

Je nutné poznať prítomnosť rizikových faktorov pre vznik bakteriálneho prerastania, najmä mať informácie o prekonaných brušných operáciách.

Anatomický stav tenkého čreva (celistvosť, prítomnosť fistúl a pod.) Je to možné zistiť pomocou enteroklýzy, prípadne CT-enteroklýzy.

Prítomnosť baktérií v tenkom čreve možno nepriamo preukázať pomocou dychových testov.

Človek pri nich zjednodušene povedané vypije roztok so zlúčeninou, ktorá je metabolizovaná bakteriémi v čreve (napr. glukóza, laktóza) a prístrojom potom monitorujeme prítomnosť metabolických produktov tejto reakcie vo vydychovanom vzduchu.

U ľudí so syndrómom bakteriálneho prerastania zistíme, že tieto produkty vznikajú ešte predtým, než trávenina dosiahne hrubé črevo.

Liečba syndrómu slepej kľučky

Základom liečby je vyriešiť vyvolávajúcu príčinu, čo môže byť však niekedy nemožné. Je nutná dostatočná výživa, chýbajúce živiny a vitamíny môžu byť podávané injekčne.

Baktérie v tenkom čreve možno vyhubiť niektorými antibiotikami (napr. Rifaximín – liek NORMIX).

Ak však trvajú anatomické odchýlky, ktoré viedli k syndrómu slepej kľučky, potom sa po čase baktérie do tenkého čreva opäť vrátia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-slepe-klicky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button