Hemolyticko-uremický syndróm

Hemolyticko-uremický syndróm (HUS) je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré postihnutého ohrozuje na živote. V drvivej väčšine sa vyskytuje u detí (detská forma HUS), vzniká na podklade infekcie určitou baktériou a vyžaduje akútnu lekársku starostlivosť. Bližšie povahe tejto choroby si povieme v nasledujúcom článku. Čo je to Hemolyticko-uremický syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm liečiť a ako ho diagnostikovať?

Príčiny Hemolyticko-uremického syndrómu


Príčinou vzniku Hemolyticko-uremického syndróm je infekcia špeciálnym kmeňom baktérie Escherichia coli. Escherichia coli bežne žije v črevách človeka a zvyčajne s ňou nemáme žiadne väčšie ťažkosti. Kmeň spôsobujúci Hemolyticko-uremický syndróm je vzácny a najčastejšie sa ním nakazíme z kontaminovanej potravy.

Veľká epidémia sa udiala v Japonsku v 90. rokoch 20. storočia, keď sa niekoľko tisíc detí nakazilo z nedostatočne tepelne upraveného mäsa.

Prejavy

Baktérie produkujú zvláštny toxín (tzv. verotoxin alebo Shiga-like toxín), ktorý začne poškodzovať cievne steny v celom tele, obzvlášť citeľné je to však v obličkách. Narušenie integrity ciev vedie k masívnej aktivácii krvných doštičiek, ktoré sa začnú zrážať a upchávať drobné cievky. Tým sa naruší prekrvenie orgánov, najmä obličiek.

Spolu s tým sa začne prejavovať nedostatok krvných doštičiek rôznymi krvácavými prejavmi, pretože drvivá väčšina doštičiek sa neúčelne vyzrážala. Zvyšok zrážacieho systému (koagulačné faktory a pod.) sú relatívne v poriadku, ale bez doštičiek je aj tak zrážanlivosť krvi veľmi silno narušená. Účinok toxínu vedie aj k zvýšenému rozpadu červených krviniek (hemolýza), čo je spojené s chudokrvnosťou.

Choroba začína ako ochorenie podobné chrípke, ktoré je zvyčajne sprevádzané hnačkami. Potom sa stav začne zhoršovať, na koži sa môžu objaviť krvácajúce miesta. Obličky väčšinou nezvládnu svoje poškodenie a dôjde k ich akútnemu zlyhaniu, čo je spojené so zástavou močenia.

Chudokrvnosť má tiež svoje príznaky (bledosť, motanie hlavy a prípadne dýchavičnosť). Rozpad červených krviniek vedie k uvoľňovaniu veľkého množstva bilirubínu a to je spojené so vznikom žltačky.

Celkový rozvrat minerálov a vnútorného prostredia vedie k únave, spavosti, poruchám vedomia a niekedy aj k smrti.

Diagnostika

Nie je celkom jednoduché urobiť správnu diagnózu, avšak hnačkový začiatok ochorenia a laboratórne vyšetrenie krvi s nálezom výrazného poklesu krvných doštičiek pri relatívne normálnej funkcii zvyšku zrážacieho systému a s nálezom akútneho zlyhanie obličiek (nárast koncentrácie zlúčenín ako je močovina a kreatinín) môže všeličo napovedať .

Prítomnosť baktérie možno niekedy zistiť špeciálnym kultivačným vyšetrením stolice, ale ani negatívny nález chorobu nemôže vylúčiť.

Prevencia

Hlavnou možnosťou prevencie je dostatočná tepelná úprava mäsových výrobkov, najmä v prevádzkach verejného stravovania a rôznych Fast Foodov.

Liečba

V prípade podozrenia na syndróm je nutná liečba na oddelení JIS či na ARO. Vzhľadom k akútnemu zlyhaniu obličiek je nutné vykonať dialýzu, tj. očisťovanie krvi pomocou prístrojov.

Niekedy sa podáva aj čerstvá mrazená plazma. Úmrtnosť pri syndróme sa aj napriek všetkej možnej a dostupnej lekárskej starostlivosti pohybuje až okolo 10%, ale ak sa podarí človeka udržať nažive v akútnej fáze, môže dôjsť k úplnému uzdraveniu vrátane úplnej úpravy funkcie obličiek.

Pozn: Celý vyššie spomínaný článok je venovaný tzv. detskej forme HUS, ktorá je najčastejšou. Okrem nej existuje aj dospelá forma Hemolyticko-uremický syndróm a rodinná (familiárna) forma HUS, ale tie sú veľmi, veľmi vzácne. Nemajú už súvislosť s bakteriálnou nákazou a verotoxínom.

Dospelá forma vzniká pri niektorých autoimunitných ochoreniah a po niektorých liekoch (chemoterapeutiká) a rodinná forma súvisí s vrodenými poruchami niektorých častí zrážacieho systému.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemolyticko-uremicky-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.