Čuchanie toluénu

Čuchanie toluénuČuchanie toluénu patrí medzi časté a svojím dôsledkom aj veľmi závažné formy drogovej závislosti. Toluén je za normálnych podmienok prchavá, bezfarebná, vo vode nerozpustná kvapalina s typickým zápachom známym z riedidiel farieb, podobnú vôňu má aj benzén. Tento aromatický uhľovodík je veľmi často používaný ako priemyselná surovina a riedidlo lakov a farieb. Teraz si povedzme niečo o prejavoch čuchania toluénu a o jeho veľmi neblahých účinkoch na mozog.

Čuchači toluénu využívajú prchavosti (vyparovanie) látky, pri vdýchnutí výparov toluénu sa dostavujú narkotické a iné účinky (viď. nižšie).

Prejavy čuchania toluénu


Pri vdychovaní toluénu sú dráždené slizníce očí a dýchacích ciest, objavuje sa pálenie a začervenanie očí a kašeľ.

Akútna intoxikácia parami toluénu vyvoláva radostné zážitky (eufória), halucinácie, otupenosť a ďalšie subjektívne príjemné stavy. Pri predávkovaní môže ľahko dôjsť k nevoľnosti, zvracaní, poruche vedomia a smrti.

Vzhľadom k účinkom na centrálny nervový systém môže u citlivejších ľudí dôjsť už po jednorazovej intoxikácii k rozvoju rôznych psychiatrických porúch ako je napríklad schizofrénia.

Chronické čuchanie toluénu má devastujúci efekt na mozog. Dochádza k poruchám osobnosti, narušeniu emócií, poklesu intelektu a rozvoju nevratnej demencie.

Dlhodobý čuchač toluénu môže vykazovať zmätené agresívne správanie a môže byť nebezpečný sebe aj okoliu – ide o ukážkový prípad organického psychosyndrómomu vyvolaného chemickou zlúčeninou.

Toluén môže vážne poškodiť pečeň aj obličky a patrí medzi karcinogénne látky – jeho dlhodobé zneužívanie zvyšuje riziko vzniku mnohých zhubných nádorov.

Liečba

Základom prístupu je psychiatrická liečba závislosti, veľkým problémom je však spolupráca pacienta.

Veľkým problémom je tiež silná psychická závislosť a všeobecne malá motivácia na liečbu od pacienta.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cichani-toluenu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button