Vyliec.sk > Choroby > Čuchanie toluénu

Čuchanie toluénu

Čuchanie toluénuČuchanie toluénu patrí medzi časté a svojím dôsledkom aj veľmi závažné formy drogovej závislosti. Toluén je za normálnych podmienok prchavá, bezfarebná, vo vode nerozpustná kvapalina s typickým zápachom známym z riedidiel farieb, podobnú vôňu má aj benzén. Tento aromatický uhľovodík je veľmi často používaný ako priemyselná surovina a riedidlo lakov a farieb. Teraz si povedzme niečo o prejavoch čuchania toluénu a o jeho veľmi neblahých účinkoch na mozog.

Čuchači toluénu využívajú prchavosti (vyparovanie) látky, pri vdýchnutí výparov toluénu sa dostavujú narkotické a iné účinky (viď. nižšie).

Prejavy čuchania toluénu


Pri vdychovaní toluénu sú dráždené slizníce očí a dýchacích ciest, objavuje sa pálenie a začervenanie očí a kašeľ. Akútna intoxikácia parami toluénu vyvoláva radostné zážitky (eufória), halucinácie, otupenosť a ďalšie subjektívne príjemné stavy.

Pri predávkovaní môže ľahko dôjsť k nevoľnosti, zvracaní, poruche vedomia a smrti. Vzhľadom k účinkom na centrálny nervový systém môže u citlivejších ľudí dôjsť už po jednorazovej intoxikácii k rozvoju rôznych psychiatrických porúch ako je napríklad schizofrénia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Chronické čuchanie toluénu má devastujúci efekt na mozog. Dochádza k poruchám osobnosti, narušeniu emócií, poklesu intelektu a rozvoju nevratnej demencie. Dlhodobý čuchač toluénu môže vykazovať zmätené agresívne správanie a môže byť nebezpečný sebe aj okoliu - ide o ukážkový prípad organického psychosyndrómomu vyvolaného chemickou zlúčeninou.

Toluén môže vážne poškodiť pečeň aj obličky a patrí medzi karcinogénne látky - jeho dlhodobé zneužívanie zvyšuje riziko vzniku mnohých zhubných nádorov.

Liečba

Základom prístupu je psychiatrická liečba závislosti, veľkým problémom je však spolupráca pacienta. Veľkým problémom je tiež silná psychická závislosť a všeobecne malá motivácia na liečbu od pacienta.

Čuchanie toluénu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.