Katétrová sepsa

Katétrová sepsaKatétrová sepsa znamená špecifickú formu septického stavu (otravy krvi). Môžeme ju definovať ako prienik baktérií do krvného riečišťa v dôsledku zavedeného venózneho katétra. Aké sú prejavy a presné príčiny tejto choroby, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Príčiny katétrovej sepsy


Katétrová sepsa je zapríčinená samotnou existenciou žilového katétra u pacienta. Katéter je zjednodušene povedané špeciálna tenká trubička zavedená do niektorej žily, ktorá slúži predovšetkým na podávanie vnútrožilových liekov a infúznych roztokov.

Infekcia môže do tela vstúpiť katétrom zavedeným do niektorej z malých povrchových žíl (periférny venózny katéter – PŽK), ale typická katétrová sepsa je typickejšia pri katétre zavedenej do veľkých hlbokých žíl (centrálny venózny katéter – CZK).

Vyvolávajúcim faktorom sú typicky baktérie a problémom je, že v nemocničných zariadeniach môže ísť o nemocničné baktérie značne odolné voči antibiotikám.

Riziko vzniku katétrovej infekcie je tým vyššie, čím dlhšie je katéter zavedený. Z toho dôvodu je nutné žilové katétre po určitej dobe pravidelne vymieňať.

Prejavy

Môžu sa objaviť prejavy v mieste zavedeného katétra (začervenanie kože, bolesť, vyššia teplota kože), ale to nie je pravidlom.

Prienik baktérií do krvného riečišťa, ak nie je stav rýchlo riešený, sa potom prejaví celkovými príznakmi, ako je horúčka, zimnica a triaška.

Ťažké formy môžu spôsobiť aj obehovú nestabilitu, pokles krvného tlaku a ohrozenie života, to však našťastie nie je časté.

Diagnostika

Na katétrovú sepsu musíme myslieť u každého pacienta, u ktorého sa rozvinuli známky sepsy, a ktorý má zavedený žilový vstup (najmä centrálny žilový katéter).

Po odstránení katétra (viď. nižšie) je vhodné jeho koniec odstrihnúť a odoslať na mikrobiologické vyšetrenie.

Rovnako cenné je vyšetrenie krvi na prítomnosť baktérií (hemokultúry), ktoré môže preukázať ich prítomnosť a citlivosť na antibiotiká.

Liečba katétrovej sepsy

Základom terapie je okamžite odstrániť už prítomné žilové vstupy (ktoré môžu byť infikované) a nasadiť chorému širokospektrálne antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/katetrova-sepse

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button