Vyliec.sk > Príznaky > Zakalený moč

Zakalený moč

Zakalený močZakalený moč je pomerne častý príznak, ktorý značí ochorenia močových ciest. Aké môžu byť príčiny takéhoto moču a ako tento príznak diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zakalený moč a jeho príčiny:


1. Dehydratácia

Pri dehydratácii sa znižuje množstvo vylučovaného moču a dochádza k zvýšeniu koncentrácie látok, ktoré sú v ňom rozpustené. Moč je tmavší a zakalí sa.

2. Infekcia močových ciest

Infekcia je zrejme najčastejšou príčinou zakalenia moču. Moč obsahuje mŕtve baktérie, bunky sliznice a biele krvinky, pri ťažších infekciách ide priamo o hnisavú tekutinu.

3. Gynekologický výtok

U žien môže byť moč kontaminovaný gynekologickým výtokom, ktorého najčastejšou príčinou sú zápaly pošvy. Pôvodcom môžu byť baktérie a kvasinky, špeciálne treba spomenúť rôzne bakteriálne pohlavne prenosné choroby.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Bielkovina v moči

Väčšie množstvo bielkoviny v moči môže spôsobiť jeho zakalenie a okrem toho môže moč viac peniť. Viac o príčinách, prejavoch a následkoch prítomnosti bielkovín v moči nájdete v príslušnom texte.

5. Nadbytok fosfátov v moči

Pri vysokom príjme fosfátov v potrave sa do moču vylučuje väčšie množstvo fosfátových kryštálikov, ktoré môžu spôsobiť viditeľné zakalenie moču.

Diagnostika

Základom je vyšetrenie moču, ktoré môže zahŕňať orientačné vyšetrenie prúžkov, vyšetrenie močového sedimentu a prípadne mikrobiologické vyšetrenie. Množstvo bielkoviny v moči môžeme najlepšie zhodnotiť zo vzorky 24 hodinového zberu moču. Pri podozrení na gynekologické infekcie u žien sa odporúča vykonať aj gynekologické vyšetrenie.

Zakalený moč

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.