Vyliec.sk > Choroby > Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcieKlostridiálne infekcie sú pestrou skupinou infekčných ochorení. Klostrídie (Clostridia) sú tyčinkové baktérie, ktoré sa pomerne často nachádzajú v kyslých pôdach. Baktérie tejto skupiny nemajú (všeobecne povedané) v láske kyslík a sú typické tvorbou mnohých toxínov. Môžu spôsobovať mnoho infekčných stavov, ktoré môžu mať veľmi pestré príznaky a komplikácie a líšia sa svojou nebezpečnosťou. Niektoré sú v podstate banálne, iné môžu človeka ľahko ohroziť na živote. Aké infekcie spôsobené klostrídiami poznáme?

Infekcie spôsobené klostrídiami:


1. Botulizmus

Botulizmus je veľmi nebezpečná choroba, ktorá je vyvolaná botulotoxínom produkovaným baktériou Clostridium botulinum. Botulotoxín je prudký jed, pôsobí na nervosvalovej platničke, vyraďuje jej funkciu a spôsobí tak ochrnutie priečne pruhovanej svaloviny. Baktéria neznáša kyslík a môžeme ju tak nájsť napríklad v skazených konzervách.

2. Tetanus

Toto smrteľne nebezpečné ochorenie je spôsobené podtypom známym ako Clostridium tetani. Baktéria preniká do organizmu pri poraneniach kože a v organizme vytvára nebezpečný tetanotoxin, ktorý spôsobuje nekontrolovateľné sťahy svalov. Tetanus je veľmi nebezpečná choroba, ktorá môže spôsobiť udusenie pri obrne dýchacích svalov, jeho výskyt v civilizovaných štátoch je však minimálny vďaka účinnému a dostupnému očkovaniu.

3. Plynatá gangréna

Plynatá gangréna je zvláštnym podtypom gangrény, pri ktorej sú mäkké tkanivá tela (zvyčajne ide o končatiny) napadnuté klostrídiami. Častým pôvodcom je Clostridium perfringens. Pri prieniku baktérií do organizmu vzniká ťažký zápal vedúci k odumieraniu tkanív za vzniku početných plynných produktov. Plynatá gangréna je veľmi závažný stav, ktorý je nutné riešiť neodkladnou amputáciou postihnutej končatiny.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Otrava z jedla

Otravu z jedla väčšinou spôsobuje toxín baktérie Clostridium perfringens typ A, ktorý po požití vyvoláva krátkodobé (ale silné) tráviace ťažkosti, ako sú hnačky, nechutenstvo, nevoľnosť a zvracanie. Tepelná úprava potravín toxín však väčšinou zlikviduje.

5. Nekrotizujúca enterokolitída

Toto našťastie zriedkavé črevné ochorenie vzniká vplyvom toxínu baktérie Clostridium perfringens typu C. Vyskytuje sa u podvyživených jedincov s oslabenou imunitou a má podobu ťažkého zápalu tenkého čreva so vznikom vredov na sliznici, bolesťami brucha a nálezom krvi v stolici. Existuje vysoké riziko pretrhnutia čreva, vzniku septického stavu, šoku a smrti.

6. Klostridiálny zápal hrubého čreva

Odborne hovoríme o klostridiových kolitídach. Ochorenie je spôsobené toxínom baktérie Clostridium difficile. V dnešnej dobe je najčastejšou príčinou tejto infekcie podávanie širokospektrálnych antibiotík, ktoré "vyhubia" bežné črevné baktérie a tým sa v črevách uvoľní miesto pre množenie klostridií. Clostridium difficile v našich črevách normálne žije, ale jej počet je nízky práve vďaka vplyvu ostatných baktérií. Vzniknuté ochorenie sa prejavuje predovšetkým horúčkou a hnačkami. Ťažšie formy spôsobujú pseudomembranóznu kolitídu, kedy sa na sliznici hrubého čreva objavujú žltkasté blany.

Prehľad:

 • Clostridium botulinum - botulizmus
 • Clostridium tetani - tetanus
 • Clostridium perfringens typ A - otrava z jedla
 • Clostridium perfringens typ C - nekrotizujúca enteritída
 • Clostridium perfringens (viac kmeňov) - plynatá ganréna
 • Clostridium difficile - klostridiová kolitída (pseudomembranózna kolitída)

Diagnostika a liečba

Záleží na konkrétnej chorobe, najmä liečebné postupy sa môžu veľmi odlišovať.

Klostridiálne infekcie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.