Botulizmus
Botulizmus je nebezpečné ochorenie spôsobené toxínom baktérie Clostridium botulinum, ktorá patrí do skupiny klostrídií. Hoci má tento toxín využitie v medicíne v plastickej chirurgii, môžu byť dôsledky otravy botulotoxínom smrteľné. Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie.
Botulizmus a jeho príčiny
Otravu spôsobuje botulotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Častý spôsob otravy je pri požití toxínu, zjeme potravu infikovanú klostrídiami.
Klostrídia neznáša kyslík a množí sa s obľubou v starých expirovaných konzervách. Konzervu napadnutú baktériami poznáme podľa vydutia viečka. Baktérie totiž pri svojom metabolizme produkujú plyny, ktoré stenu konzervy vydúvajú.
Ak človek skonzumuje obsah takejto podozrivej konzervy, je veľké riziko, že práve zhltol značné množstvo botulotoxínu. Zradný je fakt, že klostrídie produkujúce toxín nemenia nijako výrazne chuť jedla.
Okrem tejto „potravinovej“ formy botulizmu sa vyskytuje aj vzácny botulizmus dojčiat a botulizmus raný.
U dojčiat vznikne botulizmus ako následok premnoženia klostridií v nezrelej črevnej sliznici, ktorá neobsahuje črevnú mikroflóru.
Klostrídie sa môžu vyskytnúť v mede pri nedodržiavaní hygienických štandardov pri jeho spracovaní, a preto by sa med nemal podávať deťom mladším ako 1 rok.
Staršie deti už majú črevnú sliznicu kolonizovanú baktériami črevnej mikroflóry a tá rozmnoženie klostridií nedovolí.
Raný botulizmus vznikne za predpokladu, že klostrídie infikujú ranu v mieste narušeného kožného krytu a začnú uvoľňovať toxín do nášho organizmu.
Prejavy
Botulotoxín je silný neurotoxín. Jeho molekuly blokujú funkciu nervov, ktoré zaisťujú hybnosť svalov jednotlivých častí tela.
Dôsledkom požitia botulotoxínu je preto ochabnutosť a ochrnutie (paralýza) svalov, najzávažnejšie je ochrnutie svalov dýchacích.
Otrava začína slabosťou svalov, dvojitým videním (postihnuté sú aj okohybné svaly) a poruchami prehĺtania.
Pozn: Ide tak trochu o opak tetanu. Tetanus je spôsobený toxínom baktérie Clostridium tetani (príbuzná baktérie ku Clostridium botulinum) a tiež má účinok na svaly. Pri tetanu však dochádza k svalovým kŕčom a nie k ochabnutiu ako pri botulizmu.
Dôsledky sú však rovnaké – ochabnuté či kŕčovito stiahnuté dýchacie svaly neplnia svoju funkciu a dotyčný sa udusí.
Vzhľadom na jeho účinky sa botulotoxín ako tzv. botox používa v malých dávkach v kozmetickom priemysle a v plastickej chirurgii.
Neurotoxický efekt spôsobí ochrnutie mimických svalov na tvári a dočasné zmiznutie vrások.
Diagnostika
Okrem príznakov možno prítomnosť toxínu v tele preukázať v špeciálnych laboratóriách.
Vzhľadom k tomu, ako je choroba vzácna (v SR len niekoľko prípadov za rok), by som však videl v urobení správnej diagnózy celkom problém.
Prevencia
Základom prevencie je nejesť podozrivé konzervy, dôsledne ošetrovať väčšie poranenia kože a pre istotu nedávať med deťom mladším ako jeden rok.
Liečba
Liečba sa uskutočňuje podávaním protilátky proti toxínu v injekčnej forme.
Hospitalizácia na špecializovanom pracovisku s trvalým monitorovaním a eventuálne vonkajšou dychovou podporou je samozrejmosťou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/botulismus
Použité zdroje: základné zdroje textu