Meď

Meď patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne. Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný svojou pestrou škálou funkcií na správny chod organizmu, a len ťažko posúdiť, ktorá funkcia medi je najdôležitejšia. 

Meď a jej význam pre organizmus 


1. Pomáha vstrebávať železo

Meď je potrebná na vstrebávanie železa, ktoré je súčasťou krvného farbiva hemoglobín. Preto je meď dôležitá pre tvorbu červených krviniek, čo zlepšuje stav zvaný anémia.

Okrem toho má tento minerál aj ďalšiu nevyhnutnú funkciu, ktorou je podpora zrážanlivosti krvi, čo zabezpečuje, aby sme nevykrvácali.

Taktiež treba spomenúť, že spevňuje krvné cievy.

2. Udržuje zdravé vlasy a kožu

Meď je aj nazývaný ako prvok krásy. Zabezpečuje totiž starostlivosť o pleť a vlasy. Hlavnou úlohou je najmä regenerácia poškodeného a tvorba nového kožného tkaniva. Za tým stojí práve kolagén a elastín, ktorých hladina stúpa za prítomnosti medi.

Ako som spomínal, aj vlasy sú podporované. Ide najmä o prípady po chemoterapii, ktorá zapríčiní stratu vlasov.

Okrem toho spomaľuje aj šedivenie vlasov, čo je dôsledkom regulácie melanínu. Melanín je totiž zodpovedný za farbu pokožky a vlasov.

3. Spevňuje kosti, kĺby a šľachy

Už som spomínal, že meď zvyšuje hladinu kolagénu a elastínu, ktoré majú veľa stavebných funkcií.

Okrem vlasov a pokožky zlepšujú aj stav kostí, šliach a kĺbov. Preto je prítomnosť medi spájaná s vyššou hustotou kostí, ktorá zabezpečuje prevenciu pred osteoporózou a rednutím kostí.

4. Je prevenciou kardiovaskulárnych chorôb 

Meď je známa aj tým, že zlepšuje príznaky kardiovaskulárnych ochorení. Jedná sa najmä o vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak. Preto je odporúčané pacientom so srdcovým zlyhávaním užívať dostatok medi.

5. Posilňuje imunitu

Imunitný systém tela zabezpečujú biele krvinky, ktorých hladina je normálna za prítomnosti medi. Preto môžeme povedať, že meď zlepšuje imunitu a zvyšuje odolnosť voči infekciám.

6. Je potrebná pre zdravie mozgu a nervov

Keďže meď podporuje dodávanie kyslíka do celého tela, zlepšuje tým funkciu mozgu i nervov. Taktiež treba dodať, že nadbytok medi je pre mozog toxický.

Okrem toho hrá meď významnú úlohu v udržiavaní zdravého myelínového obalu, ktorý chráni nervy.

Ostatné funkcie medi

Odporúčaná denná dávka medi

VekOdporúčaná denná dávka medi (mg)
Deti0 – 1 rok0,2
1 – 30,35
4 – 80,45
9 – 130,7
14 – 180,85
Muži18 →0,9
Ženy18 →0,9
tehotenstvo1
dojčenie1,3

Meď v strave

Keďže denná dávka medi je veľmi nízka, nie je potrebné užívať doplnky stravy, pretože v bežnej strave nájdeme dostatok tohto minerálu.

Niektorým pacientom sú predpísané doplnky stravy s obsahom medi, kedy je denná dávka v rozmedzí v 2 – 3 mg. Takými prípadmi sú niektoré ochorenia.

Medzi potraviny bohaté na meď radíme najmä pečeň (hovädzia, bravčová), semienka (slnečnicové, tekvicové), orechy (kešu) či strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa), ale aj špenát, artičoky, avokádo, huby, celozrnné výrobky (pečivo, cestoviny), horká čokoláda, sója a sušené ovocie (marhule).

Nedostatok medi

Nedostatok medi postihuje najmä krvotvorbu, kedy dochádza k anémii. Meď hrá totiž dôležitú úlohu v dozrievaní krviniek a metabolizmu železa.

Niekedy dochádza aj k nedostatku bielych krviniek a poruchám nervovosvalovej koordinácie (brnenie končatín, svalová slabosť, porucha hybnosti a chôdze).

Okrem toho je časté aj vypadávanie a lámavosť vlasov, únava či zvýšená hladina cholesterolu.

Nadbytok medi

Už pár miligramov medi dokáže byť toxickou dávkou, kedy dochádza najmä k poruchám tráviacej sústavy (bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka).

Keďže sa meď ukladá v pečeni, prípadne predávkovanie môže spôsobiť poškodenie pečene, ktoré vedie až k Wilsonovej chorobe. Niekedy sa meď ukladá aj do obličiek.

Okrem toho je nadbytok medi charakterizovaný aj bolesťami svalov, aterosklerózou či mentálnymi poruchami, ako sú nespavosť, demencia, depresia či schizofrénia.

Taktiež treba spomenúť, že dochádza aj k zníženiu hladiny zinku, ktorý je pre organizmus potrebný.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button