Kobalt

Kobalt patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne (kobalt dokonca v dávke menej ako 1 mg). Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný najmä tým, že je súčasťou vitamínu B12.

Kobalt a jeho význam pre organizmus


1. Je súčasťou vitamínu B12

Kobalt sa v organizme nachádza vo všetkých tkanivách a orgánov, ale najviac v pečeni, obličkách, kostiach, štítnej žľaze a vaječníkoch. Jeho najdôležitejším významom pre organizmus je to, že je súčasťou vitamínu B12 (chemickým názvom kobalamín).

Tento vitamín je pre organizmus veľmi potrebný, pretože spĺňa niekoľko dôležitých úloh. Napríklad sa zúčastňuje na tvorbe červených krviniek (preto zabraňuje aj anémii) či niektorých hormónov (dopamín, noradrenalín, serotonín).

Ďalej podporuje duševné zdravie, chráni nás pred sklerózou multiplex či Alzheimerovou chorobou a mnoho iných.

2. Podporuje vstrebávanie železa

Železo patrí medzi najdôležitejšie minerály pre organizmus. Jeho najväčším prínosom je tvorba hemoglobínu a červených krviniek.

Preto sa používa aj ako liečba anémie, čo je stav, kedy krv obsahuje nedostatok červených krviniek.

Typickými príznakmi anémie sú slabosť, únava a motanie hlavy. Je to dôsledok toho, že telo nie je dostatočne okysličené, pretože chýba potrebný hemoglobín (ten totiž zabezpečuje transport dýchacích plynov). Preto je potrebné, aby prijaté železo bolo správne vstrebané do tela. To zabezpečuje kobalt spolu s vitamínom B12.

3. Podporuje vstrebávanie jódu

Jód je taktiež dôležitý minerál, pretože je súčasťou štítnej žľazy. Presnejšie podporuje funkcie tejto žľazy, ktorá produkuje tri hormóny – tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín.

Tyroxín a trijódtyronín obsahujú práve jód a ich úlohou je najmä rast systémov v tele či regulovanie metabolizmu.

Tretí hormón kalcitonín je známy tým, že kontroluje hladinu vápnika v krvi. Nedostatok kobaltu sa teda spája aj so zníženou hladinou jódu, čo vedie k hypotyreóze.

Ostatné funkcie

  • podporuje syntézu DNA a cholínu,
  • je zložkou enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na stavbe bielkovín.

Odporúčaná denná dávka kobaltu

Nie je presne stanovená denná dávka, no u dospelého človeka sa odporúča užívať 5 až 10 mikrogramov kobaltu denne.

Kobalt v strave

Kobalt môžeme nájsť v potravinách, ako je mäso (najmä hovädzie, ale aj ryby), pečeň a ďalšie živočíšne produkty, orechy (najmä arašidy a vlašské orechy), obilniny, zemiaky či syry.

Nedostatok kobaltu

Keďže je kobalt súčasťou vitamínu B12, bude jeho nedostatok spojený aj s nízkou hladinou tohto vitamínu. Tá sa prejavuje únavou, depresiou, podráždenosťou, nervozitou či úzkosťou.

Okrem toho hrozí aj chudokrvnosť, strata pamäti či skleróza multiplex.

Ďalej nedostatok kobaltu znižuje aj hladinu železa a jódu.

Nadbytok kobaltu

K predávkovaniu kobaltom dochádza veľmi zriedkavo. Problémom je však akútny príjem kobaltu.

V takomto prípade môže dôjsť k poruche orgánov (napríklad problémy so srdcom alebo pankreasom), zvracaniu, nevoľnosti, poruchám videnia či poruche štítnej žľazy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button