Fluór

Fluór patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne. Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný najmä tým, že je súčasťou kostí a zubov (vo forme fluoridov). Treba si dať naňho ale pozor, lebo jeho vysoká hladina sa spája s mnohými nebezpečnými komplikáciami.

Fluór a jeho význam pre organizmus


1. Je súčasťou zubov

Najznámejšou funkciou fluóru je bezpochyby zdravie zubov. Najpotrebnejší však je v období rastu zubných tkanív, kedy sa zabudováva do hydroxyapatitu (kryštalická štruktúra zubnej skloviny).

Sklovina je tým pádom odolnejšia voči zubnému kazu.

Okrem toho fluoridy remineralizujú a obnovujú zubné tkanivá, ktoré sa začali kaziť, a spomaľujú množenie baktérií (má totiž dezinfekčné účinky).

Fluór vo forme fluoridov nájdeme v zubných pastách, no ich časté používanie má svoje následky (dentálna fluoróza – tú si vysvetlíme neskôr).

2. Je súčasťou kostí

Druhou najznámejšou úlohou fluóru je zdravie kostí. Tento minerál je totiž súčasťou kostného tkaniva (okrem neho to sú aj vápnik, horčík a fosfor), a preto dostatok fluóru zabezpečuje silné a tvrdé kosti.

Okrem toho je aj prevenciou kostných ochorení, najmä osteoporózy. Osteoporóza je ochorenie, ktorého podstatou je rednutie kostnej hmoty, čo sa prejavuje najmä zlomeninami.

3. Reguluje funkciu štítnej žľazy

Prvé dve úlohy fluóru boli najznámejšie, no a teraz sa pozrieme na tie menej dôležité, v ktorých hrá fluór len malú rolu.

Tento minerál reguluje aj činnosť štítnej žľazy. Je to z toho dôvodu, že prítomnosť fluóru ovplyvňuje (respektíve znižuje) hladinu jódu v štítnej žľaze.

Pri vysokých dávkach však ide o negatívny význam, kedy dochádza k zníženej funkcii štítnej žľazy.

4. Pomáha udržiavať správny krvný tlak

Fluór čiastočne udržiava správny krvný tlak. Vysoký krvný tlak vedie k mnohým komplikáciám, no najzávažnejšie sú srdcové zlyhávanie, srdcový infarkt či ischemická choroba srdca.

Nízky krvný tlak nesie so sebou menej komplikácii, no typická je strata vedomia, čo v konečnom dôsledku je pomerne nebezpečné.

Je pravda, že fluór len čiastočne upravuje krvný tlak, a preto nie je používaný v liečbe vysokého či nízkeho tlaku.

5. Pôsobí preventívne proti cukrovke

Fluór sa podieľa na vyššom pôsobení inzulínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri cukrovke. Inzulín totiž znižuje zvýšený krvný cukor.

Opäť nejde o vysoké ovplyvnenie inzulínu, no na prevenciu cukrovky je čiastočne efektívny (na liečbu nie je vhodný).

6. Zlepšuje vstrebávanie železa u tehotných žien

U tehotných žien je potrebné prijímať väčšie množstvo železa. Niekedy je však zbytočné prijať veľké množstvo železa, pretože náš organizmus ho nemusí vedieť spracovať.

Existujú však látky, ktoré podporujú vstrebávanie železa. Jednou z nich je aj fluór, no v porovnaní s vitamínom C ide len o malý efekt.

Dostatok železa zabraňuje chudokrvnosti, čo je ochorenie, kedy je znížené množstvo červených krviniek a hemoglobínu v krvi.

Ostatné funkcie

  • podieľa sa na tvorbe svalov, spojív väzivového tkaniva, kože a vlasov,
  • podieľa sa na metabolizme glukózy a minerálov,
  • podieľa sa na syntéze mastných kyselín a cholesterolu.

Musím ešte spomenúť, že fluór má dve hlavné úlohy (zdravie zubov a kostí). V ďalších úlohách hrá len malú rolu, a preto sa nepoužíva na liečbu.

Ak by sa tak stalo, malo by to negatívny efekt na váš organizmus, lebo by došlo k predávkovaniu fluórom.

Odporúčaná denná dávka fluóru

VekOdporúčaná denná dávka fluóru (mg)
Deti0 – 6 mesiacov0,01
7 – 12 mesiacov0,5
1 – 3 roky0,7
4 – 8 rokov1
9 – 13 rokov2
14 – 18 rokov3
Ženy18 rokov a viac4
Muži18 rokov a viac3

Fluór v strave

Fluór prijímame najmä vo forme pitnej vody, respektíve aj minerálnej vody. Problémom je, že každá voda má iný obsah fluoridov, a preto ak obsahuje málo, existuje tzv. fluorizácia vody (umelé dodanie fluoridov do vody).

U nás však k fluorizácii nedochádza, no napríklad vo Švédsku či Švajčiarsku áno.

Samozrejme, fluór nájdeme aj v potravinách, najviac v mäse (najmä ryby a iné morské živočíchy), mlieku a mliečnych výrobkoch, čiernom čaji, strukovinách a v iných druhoch zeleniny.

Všeobecne sa fluór ani nevyrába ako doplnok stravy, pretože by často dochádzalo k predávkovaniu, čo má pomerne ťažké následky.

Nedostatok fluóru

Nedostatok fluóru sa prejavuje najmä zvýšenou kazivosťou zubov, slabšími zubmi a kosťami.

Ďalej dochádza aj k odvápneniu kostí, kedy nízka hladina fluóru zapríčiní poruchy vstrebávania vápnika či horčíka.

Niekedy dochádza aj k spomínanej chorobe, osteoporóze.

Nadbytok fluóru

Najprv si treba uvedomiť, že fluór je jedovatý prvok, takže nadpriemerná denná dávka môže niesť nebezpečné následky.

Nadbytočný fluór v organizme sa ukladá v kostiach a zapríčiňuje ich krehkosť (vznik zlomenín) a deformáciu. Ďalej dochádza aj k narušeniu funkcie štítnej žľazy a obličiek.

Nadbytok fluóru sa prejavuje aj tráviacimi ťažkosťami (bolesť brucha, hnačka, zvracanie či nevoľnosť), bolesťami hlavy, nepravidelným srdcovým tepom (zrýchlený alebo spomalený), triaškou či slabosťou.

Okrem toho je predávkovanie fluórom zodpovedné aj za nižšie IQ a za zníženie funkcie mozgu. Ďalej treba ešte spomenúť, že u detí je predávkovanie omnoho nebezpečnejšie ako u dospelých, pretože hrozí vznik nádorov.

Ďalej si povieme o nadmernom používaní zubných pást s obsahom fluóru. Je pomerne jednoduché sa takýmto spôsobom predávkovať.

Najbežnejším následkom je už spomínaná dentálna fluoróza, čo zafarbenie zubov (v mnohých prípadoch už trvalé). Okrem toho môže dôjsť aj k narušeniu štruktúry zubnej skloviny.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button