Chlór

Chlór je jeden z najdôležitejších minerálov potrebných pre organizmus. Patrí totiž medzi makroelementy, čo sú minerály, ktoré telo potrebuje v dávke viac ako 100 mg na deň. Chlór je výnimočný najmä tým, že je súčasťou kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je potrebná na trávenie.

Chlór a jeho význam pre organizmus


1. Je súčasťou kyseliny chlorovodíkovej

Kyselina chlorovodíka je nevyhnutná pre trávenie. Ak je nízka hladina chlóru, organizmus nedokáže vytvoriť dostatok tejto kyseliny. To má za následok pomerne nebezpečný stav, kedy sa do tela nedostanú potrebné živiny, vrátane minerálov a vitamínov.

Ďalšou dôležitou úlohou kyseliny chlorovodíkovej je hubenie všetkých nebezpečných mikroorganizmov (parazity, baktérie, huby).

Preto pri nedostatku kyseliny môže dôjsť k vzniku rôznych infekcií a ochorení.

2. Zúčastňuje sa na udržiavaní acidobazickej rovnováhy

Pod pojmom acidobazická rovnováha rozumieme stav, kedy je rovnováha medzi tvorbou a neutralizáciou kyselín a zásad v organizme. Iným názvom ide o udržanie normálneho pH, čo zodpovedá hodnote 7,4.

Ak je táto hodnota iná, má to rôzne závažné následky (napríklad acidóza). Preto existuje niekoľko látok, zväčša aj minerálov, ktoré udržujú acidobazickú rovnováhu. Jednou z nich je aj chlór.

3. Reguluje osmotický tlak krvnej plazmy

Krvná plazma je tekutina, ktorá je prítomná v krvi. Krv obsahuje 1 % krvných buniek (červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky) a 99 % krvnej plazmy.

Úlohou krvnej plazmy je najmä transport látok do všetkých tkanív a orgánov.

Ďalšími funkciami chlóru je udržiavanie stálosti vnútorného prostredia, udržiavanie krvného objemu a podieľa sa aj na zrážaní krvi. Preto aj zmena osmotického tlaku môže narušiť činnosť krvnej plazmy.

Existujú však látky, ktoré dokážu tento problém vyriešiť. Jednou z nich je chlór, ale aj ďalšie minerály (draslík či sodík).

4. Podieľa sa na hospodárení s vodou

Hospodárenie s vodou majú na starosti obličky. Do obličiek sa dostáva krv, ktorá sa filtruje, a vzniká primárny moč. Ten má podobné zloženie ako krvná plazma, len s tým rozdielom, že neobsahuje bielkovinu.

Moč ďalej putuje systémom kanálikov, kde sa spätne vstrebáva voda a iné dôležité látky (minerály, aminokyseliny,…). Vzniká definitívny moč.

Tento proces môže narušiť niekoľko faktorov. Jedným z nich môže byť aj nedostatok chlóru. Ten napomáha, aby sa odstraňovali odpadové a škodlivé látky z tela von.

5. Podieľa sa na prenose elektrického impulzu po membránach nervových buniek

Nervová sústava pozostáva z viac ako 25 miliárd nervových buniek, ktoré sú medzi sebou pospájané výbežkami.

Medzi sebou prenášajú nervový impulz, čím zabezpečujú kontakt so všetkými orgánmi a tkanivami organizmu.

Nájdu sa však poruchy, ktoré znemožňujú dokonalý prenos týchto impulzov. Chlór je jeden z mála minerálov, ktorý dokáže tieto poruchy čiastočne regulovať.

Odporúčaná denná dávka chlóru

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka sa pohybuje od 3000 do 5000 mg.

Chlór v strave

Hlavným zdrojom chlóru je kuchynská soľ (chlorid sodný). Tá sa nachádza v mnohých potravinách, napríklad syry, ryby, mäsové výrobky, pečivo a mnoho ďalších.

Okrem toho sa chlór nachádza aj v minerálnych vodách vo forme iónu.

Nedostatok chlóru

Nízka hladina chlóru v organizme má za následok zhoršené trávenie a nedostatok živín v dôsledku zníženej koncentrácie kyseliny chlorovodíkovej.

Okrem toho dochádza aj k narušeniu stálosti vnútorného prostredia a k prítomnosti ďalších príznakoch, ako je únava, dehydratácia, svalová slabosť či motanie hlavy.

Nedostatok chlóru vzniká najčastejšie pri dlhodobom vracaní, hnačkách a nedostatočnom prísune soli.

Nadbytok chlóru

Zvýšená hladina chlóru vzniká pri nadmernom solení jedál. Následkom toho je aj obávaný vysoký krvný tlak.

Ďalej môžu vznikať zápaly sliznice žalúdka (dôsledok vysokej koncentrácie kyseliny chlorovodíkovej) či narušenie funkcie nervovej sústavy (typický je stres).

Použité zdroje: základné zdroje textu

1 komentár

  1. Dobrý deň,prosim Vás vie mi niekto poradiť moja mama sa lieči na vysoký tlak a zaberá jej Loriste h len bohužiaľ po nej má zinezene chloridy a Na ako si má doplniť tie chloridy? Ak vysadí ten liek má zase vysoký tlak. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button