Chróm

Chróm patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne (chróm dokonca v dávke menej ako 1 mg). Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný najmä tým, že sa podieľa na rôznych procesoch základných živín (tuky, sacharidy a bielkoviny).

Chróm a jeho význam pre organizmus


1. Reguluje metabolizmus cholesterolu a triglyceridov

Chróm je minerál, ktorý je pre telo veľmi potrebný, pretože sa zúčastňuje mnohých procesov. Jedným z nich je aj metabolizmus cholesterolu. Dôležitú úlohu totiž zohráva v tom, že znižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov. Okrem toho aj časť LDL cholesterolu mení na HDL cholesterol.

Rozdiel medzi týmito druhmi cholesterolu je jasný. LDL, alebo aj zlý cholesterol, sa veľkou mierou podieľa na ateroskleróze (podobne sú na tom aj triglyceridy). HDL, alebo aj dobrý cholesterol, nespôsobuje žiadne závažné komplikácie.

2. Reguluje hladinu glukózy

Ďalšou dôležitou úlohou chrómu je spolupráca na metabolizme glukózy. Glukóza (hroznový cukor alebo len cukor) je monosacharid, ktorého zvýšená hladina neprospieva nášmu organizmu. Dochádza totiž k vzniku cukrovky. Preto chróm spolu s inzulínom udržujú normálnu hladinu glukózy v krvi.

3. Podporuje štiepenie bielkovín, tukov a sacharidov

Bielkoviny, tuky a sacharidy sú nevyhnutné pre organizmus. Bielkoviny sú stavebným materiálom všetkých tkanív, najmä svalov. Tuky sú hlavne zdrojom energie, ale okrem toho majú aj ďalšie pozitívne účinky (napríklad niektoré vitamíny sa rozpúšťajú len v tukoch).

Sacharidy sú zdrojom energie, ktorú využíva najmä nervová sústava a svaly. Tieto základné živiny sú potrebné pre správne fungovanie organizmu, ale nájdu sa poruchy, ktoré ovplyvňujú ich štiepenie. Jednou z nich je aj nedostatok chrómu.

4. Podporuje chudnutie

Ak chcete schudnúť nadbytočné kilá, mnohí z vás siahnu na spaľovač tukov. Existuje niekoľko spaľovačov tukov a mnohé z nich obsahujú práve chróm (ďalšími látkami sú napríklad kofeín, karnitín či synefrín). Chróm totiž odburáva chuť na sladkosti a zabraňuje pocitu hladu.

Samozrejme, nejde o taký silný účinok, aby ste necítili hlad po celý deň. Preto ak chcete schudnúť, musíte aj vydávať energiu vo forme fyzickej aktivity. Aj v tomto hrá úlohu chróm, pretože podporuje využiteľnosť tukov na tvorbu energie. To napomáha, aby sa energia brala nie zo svalov, ale z tukov.

5. Znižuje vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak vedie k mnohopočetným komplikáciám, napríklad k ateroskleróze, ischemickej chorobe srdca, infarktu myokardu, angine pectoris, mozgovej mŕtvici či zlyhávaniu srdca. Preto je nevyhnutné, aby bol krvný tlak na normálnej hranici. Mnoho látok dokáže čiastočne znížiť krvný tlak, jednou z nich je aj chróm, ale aj vápnik, draslík či horčík.

6. Čiastočne lieči astmu

Astma je chronické ochorenie dýchacích ciest, ktorého podstatou je zužovanie a uzatváranie priedušiek. Toto zúženie spôsobuje alergická reakcia. Bežnými príznakmi ochorenia je dýchavičnosť, suchý kašeľ či tlak na hrudníku.

Nebezpečné sú však astmatické záchvaty, ktoré môžu viesť až k uduseniu. Chróm nepatrí medzi používané liečivá, ktoré by vyliečili astmu, pretože existujú omnoho efektívnejšie lieky (antiastmatiká). Napriek tomu sa mu pripisuje pozitívny vplyv na astmu.

Ostatné funkcie

Odporúčaná denná dávka

VekOdporúčaná denná dávka chrómu (μg)
0 – 6 mesiacov0,2
7 – 12 mesiacov5,5
1 – 3 roky11
4 – 8 rokov15
9 – 13 rokov18
14 – 18 rokov21
18 rokov a viac25 – 45 (u žien do 35)
tehotné ženy100
aktívny športovci90 (niekedy aj viac)

Chróm v strave

Chróm sa nachádza v mnohých druhoch potravinách. Najviac ho ale nájdeme v mäse, syroch, morských plodoch, zelenine (najmä brokolica), obilninách, kvasniciach či ovocí. Okrem toho existujú aj komplexné doplnky stravy, ktoré obsahujú rad minerálov (vrátane chrómu) a vitamínov.

Nedostatok chrómu

Nedostatok chrómu sa prejavuje najmä podráždenosťou, zmätenosťou, pocitom hladu, nadmerným smädom, únavou, úzkosťou, depresiou či bolesťami hlavy. Nízka hladina chrómu však môže viesť aj k závažným komplikáciám, ako je cukrovka či zvýšený cholesterol.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Nadbytok chrómu

Predávkovanie chrómu má vplyv na vstrebávanie iným minerálov, napríklad železa a zinku. Ďalej sú prítomné rôzne zápaly kože, ochorenia pečene a obličiek. Zväčša sa príznaky objavujú len pri dlhodobo zvýšenej hladine.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.