Nedostatok chrómu

Nedostatok chrómuHoci sa to nezdá, má aj prvok ako je chróm v organizme svoju úlohu. Má význam pre správnu funkciu mozgu, nervov a metabolizmu glukózy. V tele sa vyskytuje len v stopovom množstve a jeho odporúčaný denný príjem sa udáva len okolo 30 mikrogramov. Medzi potraviny bohaté na chróm patria napríklad obilniny, kávové zrná, orechy, brokolicu. Aké sú príčiny že v tele máme nedostatok chrómu, ako sa tento stav prejavuje, aká je pred ním prevencia a liečba. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Nedostatok chrómu a jeho príčiny


Vzhľadom na nízku potrebu chrómu a jeho dostatočnom zastúpení v potrave sa s nedostatkom chrómu takmer nestretneme.

Prípady boli popisované u veľmi ťažkých stavov, kedy boli pacienti dlhodobo vyživovaní parenterálne (tj. špeciálne výživové roztoky vnútrožilovo).

Nedostatok chrómu a jeho prejavy

Sú popisované poruchy CNS aj periférnych nervov. Postihnutý môže trpieť poruchami vedomia, zmätenosťou a zmenami nálad, k čomu pristupujú ťažkosti charakteru polyneuropatie (brnenie končatín, poruchy citlivosti a hybnosti).

Bez chrómu sa v tele narušuje metabolizmus cukrov a následne môže začať rásť hladina glukózy v krvi.

Prevencia a liečba

Pri normálne sa stravujúcich jedincov nie je nutné chróm podávať, avšak u pacientov dlhodobo neschopných prijímať potravu a živených vnútrožilovo sa do výživových zmesí pridáva veľmi malé množstvo zlúčenín chrómu, ktoré má jeho nedostatku zabrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-chromu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button