Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok chrómu

Nedostatok chrómu

Nedostatok chrómuHoci sa to nezdá, má aj prvok ako je chróm v organizme svoju úlohu. Má význam pre správnu funkciu mozgu, nervov a metabolizmu glukózy. V tele sa vyskytuje len v stopovom množstve a jeho odporúčaný denný príjem sa udáva len okolo 30 mikrogramov. Medzi potraviny bohaté na chróm patria napríklad obilniny, kávové zrná, orechy, brokolicu. Aké sú príčiny že v tele máme nedostatok chrómu, ako sa tento stav prejavuje, aká je pred ním prevencia a liečba. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Nedostatok chrómu a jeho príčiny


Vzhľadom na nízku potrebu chrómu a jeho dostatočnom zastúpení v potrave sa s nedostatkom chrómu takmer nestretneme. Prípady boli popisované u veľmi ťažkých stavov, kedy boli pacienti dlhodobo vyživovaní parenterálne (tj. špeciálne výživové roztoky vnútrožilovo).

Nedostatok chrómu a jeho prejavy

Sú popisované poruchy CNS aj periférnych nervov. Postihnutý môže trpieť poruchami vedomia, zmätenosťou a zmenami nálad, k čomu pristupujú ťažkosti charakteru polyneuropatie (brnenie končatín, poruchy citlivosti a hybnosti).

Bez chrómu sa v tele narušuje metabolizmus cukrov a následne môže začať rásť hladina glukózy v krvi.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prevencia a liečba

Pri normálne sa stravujúcich jedincov nie je nutné chróm podávať, avšak u pacientov dlhodobo neschopných prijímať potravu a živených vnútrožilovo sa do výživových zmesí pridáva veľmi malé množstvo zlúčenín chrómu, ktoré má jeho nedostatku zabrániť.

Nedostatok chrómu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.