Bór

Bór patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne. Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný najmä tým, že zabraňuje unikaniu vápnika z krvi, čo v konečnom dôsledku znamená prevenciu pred rednutím kostí či osteoporózou.

Bór a jeho význam pre organizmus


1. Zabezpečuje metabolizmus vápnika, fosfora a horčíka

Jednou z najzákladnejších úloh bóru je podpora metabolizmu vápnika, fosfora a horčíka. Je to práve z toho dôvodu, že tieto tri minerály sú pre organizmus veľmi dôležité, pretože sú zastúpené najmä v kostiach a zuboch.

Optimálna hladina bóru teda slúži aj ako prevencia pred ochoreniami kostí. Tie sa spájajú s rednutím kostí, ku ktorému dochádza najmä pri nedostatku vápnika.

Medzi takéto choroby patrí osteoporóza či rôzne zlomeniny. Preto tento minerál ocenia starší ľudia, najmä ženy, u ktorých je osteoporóza častejšia.

Okrem kostí zohráva dôležitú úlohu aj v spomínaných zuboch, ale aj v kĺboch. Dostatok vápnika, fosfora a horčíka udržiava vaše zuby zdravé, kedy zabraňuje vzniku zubného kazu.

Pre zdravie kĺbov je taktiež bór prospešný, pretože nepriamo zasahuje do prevencie pred artritídou, artrózou a inými poruchami kĺbov, ktoré sú spojené s bolestivosťou a s poruchou hybnosti.

2. Zlepšuje nervovú sústavu a psychiku

Ďalším účinkom bóru na organizmus je vplyv na nervovú sústavu. V prvom rade zlepšuje myslenie a sústredenie.

Ďalším pozitívom je podpora funkcie mozgu, čo v konečnom dôsledku hrá úlohu pri prevencii rôznych ochorení mozgu, napríklad demencie.

Okrem toho musíme spomenúť, že nás chráni pred stresom, čo prispieva aj k zdravému vývoju osobnosti.

U starších ľudí je bór dôležitejší, pretože zabezpečuje koordináciu pohybov. Je to z toho dôvodu, že bór urýchľuje nervové reakcie, čo zabezpečí pohyb svalov.

3. Zvyšuje prácu a objem svalov

Bór je známy aj svojím účinkom na pohybovú sústavu, konkrétne na svaly. Tie sú schopné vykonávať ťažšiu fyzickú prácu, čo môžeme pochopiť aj ako zvýšenie svalovej energie.

Okrem toho zabraňuje strate svalov, no ba aj pomáha zvyšovať objem svalstva. To zapríčiňuje testosterón, ktorého hladina rastie spolu s bórom. Preto bór nájdeme aj vo výživových doplnkoch pre silových športovcov.

4. Udržiava optimálnu hladinu testosterónu a estrogénu

Už sme spomínali, že bór reguluje hladinu testosterónu. Ide o mužský hormón, ktorý okrem rastu svalov zabezpečuje aj primárne (rast pohlavných orgánov) či sekundárne pohlavné znaky (celkový rast, ochlpenie, rast hrtanu).

Aj u žien dokáže bór regulovať hladinu hormónov – estrogénov. Estrogény sú ženské hormóny, ktoré zabezpečujú rast pŕs a sliznice maternice či rozširovanie bokov. Oproti testosterónu nespôsobuje také značné ochlpenie.

Odporúčaná denná dávka bóru

VekOdporúčaná denná dávka bóru (mg)
 0 – 10,3
 1 – 30,45
 4 – 80,9
   9 – 131,6
 14 – 182,5
 18 →3

Tieto hodnoty mnoho z nás nedodržuje, pretože niekto príjme len 0,3 mg za deň a iný aj 15 mg (napríklad vegetariáni).

U starších ľuďoch, ktorí trpia problémami s kosťami či kĺbmi, môžu užívať vyššie dávky. Podobne sú na tom aj silový športovci či ženy po menopauze. Bór je totiž pre dospelého jedinca nebezpečný len v dávke vyššej ako 20 mg.

Bór v strave

Vyššie už bolo spomenuté, že bór sa nenachádza v mäse. Preto ho musíme nájsť v inej strave, a to najmä v zelenine (strukoviny, červená repa, uhorky, reďkovka, zeler a iné), ovocí (napríklad broskyne, hrušky, jablká, ale aj sušené slivky, hrozienka či ďatle), orechoch (arašidy) a celozrnných obilninách.

Okrem toho existujú aj rôzne doplnky strave, ktoré sú často používané na liečbu a prevenciu artritídy.

Nedostatok bóru

Nízka hladina bóru sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorý preferujú mäsitú stravu a vyhýbajú sa zelenine a ovociu. To má za následok väčšiu stratu niektorých minerálov, najmä vápnika, čo sa prejavuje rednutím kostí (krehkosť kostí).

Taktiež je zasiahnutá aj psychika človeka, ktorú postihuje stres a únava. Svaly bez bóru nedokážu správne pracovať, takže dochádza aj k svalovej slabosti či k úbytku svalovej hmoty. Ešte musím spomenúť, že účinky bóru sú znižované pri nadbytku vitamínu D.

Nadbytok bóru

Keďže sa nedostatok bóru vyskytuje pri zvýšenom príjme mäsitej stravy, tak jeho nadbytok sa objavuje najmä u vegetariánov.

Bór dokáže byť toxický, no pri dávke vyššej ako 20 mg za deň. To sa prejavuje najmä tráviacimi ťažkosťami (nevoľnosť, hnačka) a červenými vyrážkami na koži.

Nejde o dlhodobý problém, takže pri úprave stravy sa príznaky do pár dní stratia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button