Horčík

Horčík je jeden z najdôležitejších minerálov potrebných pre organizmus. Patrí totiž medzi makroelementy, čo sú minerály, ktoré telo potrebuje v dávke viac ako 100 mg na deň. Horčík je výnimočný najmä tým, že je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom.

Horčík a jeho význam pre organizmus


1. Zlepšuje nervovo-svalovú činnosť

Existuje mnoho minerálov a vitamínov, ktoré pozitívne účinkujú na nervovú sústavu. Jedným z nich je aj horčík. Presnejšie povedané, dokáže udržať kyslík v bunkách, čo môže mať za následok neprítomnosť svalovice po fyzickej námahe.

Ďalej dokáže zabezpečiť rýchlejší prenos vzruchov, čo sa prejaví na práci svalov, zmierňuje kŕče svalov (dokonca aj počas menštruácie) a uvoľňuje svalstvo. Poďme sa ale pozrieť čisto len na nervovú sústavu.

Horčík pomáha pri nespavosti, znižuje stres, udržiava normálnu funkciu mozgu a zabraňuje vzniku depresie a migrény.

2. Je nevyhnutný pre zdravie kostí, zubov, chrupaviek

Nielen vápnik a fosfor zabezpečujú zdravie zubov a kostí, ale aj horčík. Ten sa totiž nachádza práve v kostnom tkanivu a zuboch. Preto je potrebný, aby sa predišlo úbytku kostného tkaniva, čo vedie k zlomeninám.

Ďalej napomáha udržať zdravé zuby, pretože zvyšuje odolnosť pred zubným kazom. Okrem toho zabezpečuje aj pevnosť a pružnosť chrupavky.

V podstate majú všetky tri minerály rovnakú funkciu čo sa týka zdravia kostí a zubov a nájdu sa len malé rozdiely. Ich pomer v kostiach je 2 : 1 : 1 – vápnik : fosfor : horčík.

3. Zmierňuje únavu

Horčík je veľmi známy tým, že zmierňuje únavu a vyčerpanosť. Preto po ňom siahajú nielen aktívny športovci, ale aj ľudia, ktorým práca nedá ani dostatok spánku.

Rovnako sa únava vyskytuje aj ako príznak pri rôznych ochoreniach.

Horčík je totiž dôležitý pre tvorbu energie, presnejšie asistuje pri transporte cukru do buniek a následne aj pri jeho premene na energiu.

4. Pomáha pri prevencii srdcových chorôb a arytmií

Pomerne veľké množstvo horčíka sa nachádza aj v srdci, a preto je pre jeho zdravie potrebný. Jednou zo základných úloh je regulácia krvného tlaku.

Okrem toho podporuje aj normálne srdcové kontrakcie. To napomáha, aby sa predišlo poruchám srdcového rytmu.

5. Reguluje výmenu vápnika

Horčík zabezpečuje aj vstrebávanie vápnika, čo umožní, aby sa vápnik dostal do organizmu a plnil svoje úlohy.

Vápnik je okrem zdravia kostí a zubov potrebný aj pre svalovú kontrakciu (prác svalov), normálny krvný tlak či normálnu funkciu nervovej sústavy.

Potrebný však musí byť ich správny pomer, ktorý sme si spomenuli vyššie. Rovnako aj fosfor spolupracuje s vápnikom.

6. Pomáha pri prevencii cukrovky

Cukrovka je veľmi časté ochorenie, ktoré dokáže človeku znepríjemniť život. Jej prevencia spočíva v inzulíne, presnejšie v podpore jeho tvorby a účinku.

Práve horčík napomáha účinkom inzulínu, a ten sa preto môže plne venovať svojej funkcii – znižovaniu krvného cukru.

Ostatné funkcie horčíka

  • aktivuje viac než 300 enzýmov,
  • podporuje činnosť čriev, žlčníka a močového mechúra,
  • podporuje syntézu bielkovín a nukleových kyselín.

Aby horčík dobre účinkoval, musí byť prijatý spolu s vitamínov E, C, B2 a B6.

Odporúčaná denná dávka horčíka

VekOdporúčaná denná dávka horčíka (mg)
Muži0 – 1 rok40
1 – 3 roky80
4 – 8 rokov130
9 – 13 rokov240
14 – 18 rokov400
18 rokov a viac420
Ženy0 – 1 rok40
1 – 3 roky80
4 – 8 rokov130
9 – 13 rokov240
14 – 18 rokov360
18 rokov a viac320
tehotenstvo350 – 400
dojčenie310 – 360

Horčík v strave

Horčík je zastúpený v mnohých potravinách. Najviac ho však nájdeme v pšeničných klíčkoch, otrubách, obilí, celozrnných výrobkoch, ryži, orechoch, ale aj v semienkach (najmä sezamové), banánoch, zelenine (najmä strukoviny a listová zelenina), syroch, kakau a mnoho iných potravinách.

Okrem toho existujú aj rôzne doplnky stravy, ktoré môžu obsahovať samotný horčík alebo v kombinácii s iným minerálom (napríklad s vápnikom).

Nedostatok horčíka

Nízka hladina horčíka má pomerne mnoho príznakov, pretože tento minerál je prítomný vo väčšine biochemických reakcií organizmu.

Medzi ne patrí únava, kŕče svalov, tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka), depresia, bolesti hlavy, nedostatok vápniku a iné.

Okrem toho spôsobuje nedostatok horčíka aj nepravidelný srdcový rytmus a zvýšenie krvného tlaku.

Nadbytok horčíka

Predávkovanie horčíkom sa prejavuje najmä tráviacimi ťažkosťami (strata chuti do jedla, zvracanie a nevoľnosť).

Ďalej sa môžu objavovať aj dýchacie ťažkosti, svalová slabosť a zmätenosť. Dokonca dochádza aj k ovplyvneniu srdcovej činnosti, čo môže mať za následok poruchy rytmu a zástavu srdca.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button