Chodbičky v pokožke

Chodbičky v pokožkeChodbičky v pokožke sú nepríjemným príznakom. Sú totiž prejavom vážnej kožnej choroby, najmä svrabu. Tieto chodbičky môžu byť až jeden centimeter dlhé a vytárajú ich rôzne parazity, ktoré parazitujú priamo v koži (napríklad roztoč). Preto si poďme povedať, ako sa zbaviť týchto parazitov z našej pokožky.

Príčiny chodbičiek v pokožke


Už z úvodu sme sa mohli dozvedieť, že za vznikom týchto chodbičiek stojí práve infekčné ochorenie kože – svrab.

Svrab je v dnešnej dobe omnoho menej časté ochorenie ako v minulosti, pretože dnešná osobná hygiena je inde ako počas 2. svetovej vojny.

Napriek tomu sa však môže vyskytnúť. Svrab zapríčiňuje parazit, ktorý sa volá zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Samička tohto druhu roztoča začne tvoriť chodbičky v pokožke, ktoré následne spôsobujú svrbenie.

Vzniknuté chodbičky sa často rozškriabajú, čo môže spôsobiť infekciu a bolesť kože. Samček je v tomto prípade neškodný. Tieto parazity sú aktívne počas noci, kedy kladú vajíčka a ďalej sa rozmnožujú.

Toto ochorenie sa môže šíriť najmä u ľudí, ktorých hygiena nie je správna. Preto sa vyskytuje v priestoroch, kde je nízka hygiena a veľa ľudí (napríklad zaostalé osady, väznice či tábory pre utečencov).

Diagnostika

Presnú diagnózu vykoná odborník – dermatológ. Vo väčšine prípadov postačí len klinický obraz a pohľad na chorú kožu.

Avšak, nájdu sa aj prípady, kedy je potrebné postihnutú kožu zoškriabať, čo zabezpečí, aby lekár dokázal určiť presnú diagnózu.

V týchto vzorkách je pod mikroskopom veľká šanca, že sa nájde zákožka svrabová.

Ako liečiť chodbičky v pokožke

Problém s chodbičkami v pokožke sa vyrieši tým, že sa vylieči svrab. Ten sa lieči za pomoci rôznych prípravkov, ktoré účinne ničia parazity spôsobujúce svrab.

Samozrejme, nie je to iba o týchto prípravkoch, ale aj o správnej hygiene či o čistom oblečení a posteľnej bielizni.

Prospešný môže byť aj horúca kúpeľ, pretože roztoče nemajú rady teplo.

Kedy navštíviť lekára

Mnoho kožných ochorení spôsobuje svrbenie kože, a preto je ťažké určiť, či trpíme svrabom. Keď ale nájdete na svojej pokožke červené pupienkyvyhľadajte odborníka, pretože ide práve o príznak svrabu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button