Pupienky

PupienkyPupienky sú malé vyrážky na koži spôsobené zápalom, ktoré vznikajú, keď sú mazové žľazy upchaté. Mazové žľazy sú prítomné v spodnej časti folikulov. Začnú vyrábať nadbytočné množstvo mazu z rôznych dôvodov a keď sa to stane, maz sa spojí s nečistotami, odumretými bunkami kože a baktériami. To vedie k tvorbe pupienku.

Výpadok pupienkov je známy tiež ako akné. Akné je všeobecne považovaný za dospievajúci problém, pretože sa vyskytuje najčastejšie počas puberty, keď hormonálne zmeny v tele vedú k zvýšenému objemu produkcie mazu. Akné zahŕňa aj čierne a biele bodky, ktoré sú v skutočnosti upchatými pórmi.

Niektoré pupienky sa vyskytujú ako hlboké vredy alebo cysty a majú za následok začervenanie, bolesť a opuch v postihnutej oblasti.

Nejde síce o smrteľnú chorobu, ale v značnej miere dokáže pacientovi uškodiť. Preto ak sa ich chceme zbaviť, musíme vedieť o príčinách ich vzniku.

Príčiny vzniku pupienkov:


Existujú rôzne faktory, ktoré prispievajú k akné. Akné sa vyskytuje, keď sú mazové žľazy stimulované na produkciu väčšieho množstva mazu.

Kožné mazivo je prirodzene produkované telom, aby sa chránila pokožka. Spolu so zvýšenou produkciou kožného mazu je tiež zrýchlené zrenie kožných buniek. Tak sa kožné bunky začínajú upchávať.

To vedie k postupnému zväčšovaniu pórov a jeho steny sa môžu pretrhnúť, čo umožní vstup nečistôt a baktérií. Výsledkom je zápal.

Medzi najčastejšie príčiny vzniku pupienok patria:

1. Gény

Existuje množstvo štúdií a testov, ktoré skúmajú súvislosť genetiky a tvorby akné. Všetky sa zhodujú na tom, že ak má niekto vo vašej rodine akné, potom ho veľmi pravdepodobne budete mať aj vy.

Konkrétne sa zistilo, že ak váš priamy príbuzný má akné, potom máte až 4x vyššiu šancu, že touto chorobou budete trpieť aj vy.

2. Nesprávna strava

Dosť často sa pupienky objavujú u ľudí, ktorí majú nezdravú stravu s vysokým obsahom tuku, menej aj s vysokým obsahom cukru. Táto zvýšená hladina tukov v tele spôsobuje aj zvýšenie množstva mazu na vašej pokožke.

Aj strava, ktorá môže byť na prvý pohľad zdravá, nie vždy je. Ide najmä o potraviny, ktoré zvyšujú množstvo pohlavných hormónov, čo môže spôsobiť predčasnú pubertu.

Nadbytok mužských hormónov (androgénov) u mužov, ale aj u žien spôsobuje akné a zvyšuje tvorbu mazu.

Nárast hormónov potom nepriaznivo pôsobí na mazové žľazy, ktoré sa začnú ľahko upchávať. Medzi tieto potraviny patrí najmä mäso, ktoré obsahuje rastový hormón, ale aj mliečne výrobky.

Preto sa tvorba pupienkov objavuje viac vo vyspelých krajinách, pretože napríklad v takej Afrike (domorodé osady) je spôsob výživy úplne iný – nejedia potraviny s vysokým obsahom tuku a ani mäso s obsahom rastových hormónov, ale najmä ovocie či zeleninu.

3. Stres 

Pod stresom naše telo produkuje hormóny a iné látky, ktoré ovplyvňujú správanie mazových žliaz a môžu zapríčiniť tvorbu pupienkov.

Samozrejme, aj tu existuje mnoho štúdií a testov, z ktorých vyplýva, že stres je jednou z príčin akné. Výskum ďalej ukázal, že stres spomaľuje hojenie rán až o 40 %, a preto môžu byť jazvy po akné dlhodobé.

4. Nedostatočná hygiena 

V dnešnej dobe nie je problém zohnať prípravky na hygienu pokožky tváre. Práve nesprávna hygiena zodpovedá za vznik pupienkov, kedy dochádza k zápalu a následne sa mŕtve kožné bunky spájajú s nečistotami a baktériami.

5. Lieky

Každý liek má vedľajšie účinky a medzi najčastejšie patria nielen tráviace ťažkosti, ale aj vyrážky, akné či svrbenie kože.

6. Kozmetika

Niektoré produkty určené na starostlivosť o pleť môžu v určitej miere zhoršiť príznaky akné.

Častejšou príčinou vzniku pupienkov sú však kozmetické prípravky, ktoré môžu viesť k upchávaniu pórov.

Diagnostika

Pupienky nie je ťažké identifikovať a už pri prvom pohľade do zrkadla nás môžu zaraziť a znepríjemniť nám náladu.

Objavujú sa najprv ako upchaté póry vo forme bielych alebo čierných hláv v oblasti tváre, krku, ramien a hrudníka. Keď tieto preťažené póry priťahujú nečistoty a baktérie, sú zapálené a červené. Vtedy to vedie k vzniku akné.

Ako liečiť pupienky

Vo väčšine prípadov môžu byť pupienky liečené úplne efektívne s krémami a masťami, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid.

Liečba musí trvať niekoľko týždňov, aby bola účinná. Ak sú vaše pupienky ťažké alebo nereagujú na liečbu, možno budete potrebovať konzultáciu s dermatológom.

V závažných prípadoch, keď je jazva po akné problémom, môžete vyhľadávať liečbu pomocou laserových procedúr, chemického kožného peelingu alebo dermabrázie, v závislosti od odporúčaní lekára.

Okrem liekov existujú aj domáce prostriedky na pupienky. Väčšina domácich prostriedkov nie je bohužiaľ veľmi spoľahlivá, pretože nie sú podrobené dôkladnému testovaniu. Môžu sa značne líšiť efektívnosťou, a preto nemusia byť prospešné pre každého. Medzi populárne prírodné liečby patrí napríklad citrónová šťava, Cucumber (uhorka) či Aloe Vera.

Citrónová šťava je antibakteriálna a preto je ideálnou liečbou pupienkov. Aplikuje sa aspoň raz za deň, ale pozor, citrón môže podráždiť pokožku. Preto šťavu buď trochu zrieďte alebo nepoužívajte ju príliš často.

Dužina z uhoriek pomáha potlačiť podráždenie a znižuje začervenanie či opuch. Čerstvú dreň z uhoriek aplikujte na pupienky a nechajte pôsobiť.

Aloe Vera je upokojujúci prípravok na pokožku, ktorá je zapálená a podráždená v dôsledku akné. Extrakt z listov Aloe Vera jednoducho aplikujte na pupienky.

Prevencia

Potraviny na kontrolu pupienkov sú tie, ktoré sú tiež prospešné pre celkové zdravie tela. Patrí tu najmä čerstvá zelenina a ovocie, orechy či celozrnné potraviny.

Okrem toho je nevyhnutné konzumovať potraviny, ktoré obsahujú vitamín A, ako je mrkva, špenát, vaječný žĺtok, sladké zemiaky, pečeň a mango. Taktiež sa odporúča užívať potraviny s vysokým obsahom zinku, ako sú mliečne výrobky, fazuľa, celozrnná pšenica, jogurt a tekvicové semená. Nutné je však sa vyvarovať veľmi mastným a ťažkým jedlám.

Nielen strava, ale aj dostatočný príjem tekutín je dôležitý. Najlepšie je piť čistú vodu, minerálne vody, džúsy alebo bylinné čaje. To nám zabezpečí, aby sa z tela odstránili toxíny.

Kedy navštíviť lekára

Pupienky a akné nie sú života ohrozujúce ochorenia, a preto nepotrebujete nutne navštíviť lekára.

Avšak ak vám záleží na vašej pleti alebo sa pupienky neustále tvoria, poraďte sa s odborníkom, ktorý vám dokáže pomôcť formou liekov či krémov proti akné.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button