Onkológia
Akútna lymfatická leukémia (ALL)
Akútna lymfatická leukémia (ALL), niekedy tiež označovaná ako akútna lymfoblastická leukémia, je jednou zo 4 základných typov leukémie. Vyskytuje sa typicky u malých detí pod 5 rokmi veku a potom u starých ľudí. Hneď úvodom je vhodné poznamenať, že sa darí vyliečiť viac ako ¾ detí, u starých ľudí je účinnosť liečby ale už horšia. …
Akútna myeloidná leukémia
Akútna myeloidná leukémia je jedným zo 4 základných typov leukémie. Je relatívne vzácna a vyskytuje sa skôr u starších dospelých, zvyčajne u ľudí nad 60 rokov veku. Podstata tejto nádorovej choroby spočíva v nezrelých krvotvorných bunkách, AML konkrétne vzniká z nezrelej formy bunky, ktorá dáva postupným dozrievaním vznik niektorým typom bielych krviniek. Akútna myeloidná leukémia …
Amyloidóza
Amyloidóza je označenie pre chorobný stav, pri ktorom sa v rôznych orgánoch začne hromadiť bielkovinová zlúčenina zvaná amyloid, ktorú nie je naše telo schopné odbúravať. Existuje veľké množstvo týchto amyloidných bielkovín, niekoľko desiatok. Amyloidóza môže byť vrodeným ochorením, avšak častejšie sú chorobné stavy, ktoré sú spojené so vznikom amyloidózy počas života. Aké príznaky sa objavujú …
Astrocytómy
Astrocytómy patria medzi mozgové nádory, presnejšie povedané ich radíme medzi gliómy. Gliómy sú nádory, ktoré vznikajú nie z nervových buniek (neurónov), ale z tzv. gliových buniek. V prípade astrocytómu ide o subtyp gliových buniek, ktorý označujeme ako astrocyt. Astrocyty majú v mozgu veľa rôznych funkcií, napríklad majú za úlohu vyživovať neuróny a podporovať prenosy signálov …
Časté röntgenovanie
Radiačné žiarenie na naše telá v malých dávkach pôsobia každý deň. Môžu sa však vyskytnúť situácie, keď sme vystavení oveľa vyšším dávkam žiarenia, než je bežné. Jadrové havárie sú veľmi zriedkavé (pochopiteľne s výnimkou Japonska a Ukrajiny), jadrová vojna v dnešnej dobe snáď tiež bezprostredne nehrozí. Vystavovanie sa abnormálne vysokým dávkam žiarenia je v našej …
Choriokarcinóm
Choriokarcinóm je zhubný nádor, ktorý patrí medzi tzv. zárodočné tumory. Vzniká z buniek trofoblastu, čo je vrstva buniek na povrchu ľudského zárodku. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Choriokarcinóm a jeho príčiny Príčina vzniku nie je podobne ako u iných nádorov väčšinou jasná, ide zrejme o kombináciu genetických …
Chronická lymfatická leukémia (CLL)
Chronická lymfatická leukémia (CLL) je jedným zo 4 základných typov leukémie. Najčastejšie postihuje dospelých jedincov, len výnimočne sa vyskytuje u detí. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Chronická lymfatická leukémia a jej príčiny CLL vychádza z nádorovo zmeneného lymfocytu typu B, ktorý za normálnych okolností produkuje obranné protilátky. V …
Chronická myeloidná leukémia (CML)
Chronická myeloidná leukémia (CML) je jednou zo štyroch základných leukémii a okrem toho ju radíme medzi tzv. myeloproliferatívne choroby. Vyskytuje sa skôr u mladších a starších dospelých, u detí je menej častá. Ide teda o nádorové ochorenie, ktoré vychádza z nezrelých krvných buniek. Bunkou, v ktorej dochádza k nádorovému zvratu je v tomto prípade bunka, z …
Cysty obličiek
Cysty obličiek predstavujú pomerne častý nález na ultrazvuku brucha. Väčšinou nie sú nijako klinicky významné, napriek tomu je dobré mať o nich určité povedomie. Všeobecný článok o cystách si môžete prečítať tu. Príčiny cýst obličiek Cysta obličky znamená ohraničený guľovitý útvar vyplnený tekutinou. Bežné cysty obličiek vznikajú počas života človeka z nie celkom známych príčin. …
Cysty v prsníku
Cysty v prsníku sú prítomné u mnohých žien. V drvivej väčšine prípadov ide iba o nezhubný dôsledok zmien prsnej žľazy podmienený hormonálnymi vplyvmi, napriek tomu však tento nález nemožno podceňovať. Ako sa cysty v prsníku prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Cysty v prsníku a ich príčiny Cysta znamená ohraničený …
Dysgerminom
Dysgerminom je označenie pre nádor, ktorý vychádza zo zárodočného tkaniva a typicky sa objavuje u žien v tkanive vaječníku. Celkovo ide o veľmi vzácny nádor, ktorý tvorí asi 1% národov vaječníka a oproti klasickej rakovine vaječníkov je skutočne raritný. Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje a ako ho môžeme liečiť? Všetko potrebné …
Ependymóm
Ependymóm je nádor centrálneho nervového systému, ktorý sa môže vyskytovať v mozgu a v mieche. Vzniká z tkaniva známeho ako ependym, ktoré vystiela systém mozgových komôr (dutiny vyplnené mozgovomiechovom mokom) a kanálik prechádzajúci stredom miechy. Hlavnou funkciou ependymu je práve tvorba a absorpcia mozgovomiechového moku, čo umožňuje jeho cirkuláciu medzi nervovým tkanivom a komorami. Príčiny …
Ewingov sarkóm
Ewingov sarkóm je vzácny nádor vyskytujúci sa najviac u detí a dospievajúcich. Jeho prognóza nie je najlepšia a aj napriek jeho menej častému výskytu je dobré o ňom niečo vedieť. Ako sa prejavuje táto choroba? A prečo vlastne vzniká? Dá sa liečiť ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny vzniku Ewingovho sarkómu Dôležitý je …
Familiárna adenomatózna polypóza
Familiárna adenomatózna polypóza (FAP) je závažné geneticky podmienené ochorenie, ktoré svojho nositeľa významne ohrozuje na živote. Vyskytuje sa asi u 1 človeka z 10,000. Aké sú príčiny tohto ochorenia ? Dá sa vôbec liečiť ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny familiárnej adenomatóznej polypózy Familiárna adenomatózna polypóza je geneticky vrodená porucha tzv. APC génu. …
Gastrinóm
Gastrinóm je nádor, ktorý vychádza z buniek schopných tvoriť hormón známy ako gastrín. Tieto bunky sa u zdravého človeka nachádzajú na mnohých miestach tráviacej trubice vrátane žalúdka, dvanástnika a pankreasu. Gastrín má niekoľko účinkov, najdôležitejší je jeho efekt na tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Príčiny gastrinómu Gastrinóm nemá jasnú príčinu vzniku no, ide zrejme o …
Glukagonom
Glukagonom je veľmi vzácny nádor vychádzajúci z hormonálne aktívnych buniek pankreasu. Je iste zaujímavé o ňom vedieť určité fakty, aj keď sa s ním zrejme nikto za svoj života nestretne. Pankreas obsahuje dva základné typy tkaniva. Väčšina pankreasu obsahuje tkanivo schopné tvoriť tráviace enzýmy a v tomto tkanive sú malé ostrovčeky buniek (tzv. Langerhansove ostrovčeky), …
Hamartomy
Hamartomy sú mnohými ľuďmi považované za nezhubné nádory, ale v skutočnosti to tak nie je. Ide o ložiská inak normálnych tkanív, ktoré sa však nachádzajú v miestach, kam nepatria. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba hemartomov sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny hamartomov Príčina vzniku hamartomov nie je väčšinou jasná. Môžu sa vyskytovať prakticky …
Hemangióm
Hemangióm je označenie pre nezhubný nádor vychádzajúci z krvných ciev. Ide o časté a väčšinou prakticky neškodné ochorenie, ktorým môže trpieť každý z nás a ani o tom nemusí vedieť. Hemangiómy sa môžu vyskytovať nielen na koži a v podkoží, ale aj vo vnútorných orgánoch, kde sú prakticky nezistiteľné. Z veľkej časti sú hemangiómy vrodené, …
Hodgkinov lymfóm
Hodgkinov lymfóm je nádorové ochorenie, ktoré vychádza z krvných buniek a radí sa do početnej rodiny lymfómov. Hodgkinov lymfóm sa vyskytuje relatívne často u mladých mužov. Príčiny Hodgkinovho lymfómu Nádor vychádza z lymfocytov, ktoré patria medzi tzv. biele krvinky a sú zodpovedné za imunitnú obranu organizmu. V niektorom z lymfocytov dôjde ku genetickej mutácii, čím …
Hyperkaliémia (vysoký draslík)
Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …
Inzulinóm
Inzulinóm je veľmi vzácny nádor, ktorý vychádza z buniek pankreasu. Nemusí byť vždy zhubný, ale aj nezhubný inzulinóm môže svojho nositeľa ohroziť na živote. Drvivá väčšina inzulinómov sa síce vyskytuje v pankrease, výnimočne sa však môžu vyskytovať aj inde v tele. Aké sú príčiny vzniku týchto nádorov, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? …
Karcinoid
Karcinoid je označenie pre relatívne vzácny nádor, ktorý vychádza z buniek so schopnosťou vytvárať hormóny. Karcinoid sa niekedy chová ako nezhubný, niekedy však aj on vytvára metastázy. Kvôli tomuto nevyspytateľnému správaniu sa radí medzi polozhubné (semimaligné) nádory. Aj nezhubná forma karcinoidu môže však svojho nositeľa potrápiť zlúčeninami, ktoré produkujú nádorové bunky. Príčiny karcinoidu Nádor vychádza …
Klatskinov tumor
Klatskinov tumor [klackinov] je označenie pre určitú formu rakoviny žlčových ciest. Pojem je skôr anatomický – priebeh, diagnostika a liečba sa príliš nelíši od iných tumorov vychádzajúcich zo žlčového stromu. O Klatskinovom tumore hovoríme vtedy, ak nádor žlčových ciest rastie v mieste, kde sa pod pečeňou spája pravý a ľavý žlčovod do jedného spoločného žlčovodu. …
Kraniofaryngeom
Kraniofaryngeom je nezhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá v oblasti tzv. tureckého sedla na spodine mozgu, kde sa nachádza hypofýza. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kraniofaryngeomu Kraniofaryngeom rastie zo zárodočného tkaniva, z ktorého za normálnych okolností vzniká predná časť podmozgovej žľazy. Prečo k tomu u niektorých ľudí …
Leukémia
Leukémia je označením pre skupinu chorôb, ktoré by sa dali opísať ako „rakovina krvi“. Termín vychádza z gréckeho slova leukos (biely) a koncovky -emie, ktorá znamená prítomnosť niečoho v krvi. Nádorový proces v tomto prípade postihuje biele krvinky (leukocyty). Tie sa v našom tele počas celého života tvoria v kostnej dreni a niektorých ďalších tkanivách. …
Liposarkóm
Liposarkóm je vzácny zhubný nádor, ktorý patrí medzi tzv. sarkómy, a ktorý vychádza z tukového tkaniva. Je nebezpečný, ale našťastie je oveľa vzácnejší ako jeho nezhubná varianta známa ako lipóm. Ako sa liposarkómy prejavuju a aké sú ich príčiny? Ako ich liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny vzniku liposarkómu Presná …
Lymfómy
Lymfómy sú spolu s leukémiou nádorové choroby, ktoré vychádzajú z krvných buniek. Vychádzajú z lymfocytov, ktoré sú podtypom bielych krviniek. Lymfocyty sú veľmi dôležité v obranných imunitných reakciách. Lymfómy sa objavujú v každom veku, pomerne často postihujú mladé dospelé jedince vo veku menej ako 40 rokov. Príčiny vzniku lymfómov Všeobecne povedané je ochorenie spôsobené mutáciou …
MALT lymfóm
MALT lymfóm (inak tiež maltom) je nádorovou chorobou, ktorá sa radí do skupiny lymfómov. Ako ostatné choroby z tejto skupiny vychádza aj MALT lymfóm z lymfocytov, významných obranných buniek organizmu. Skratka MALT znamená Mucos Associated Lymphoid Tissue, čo sa dá preložiť do slovenčiny ako slizničné lymfatické tkanivo. Lymfatické tkanivo v slizniciach má veľký význam pre …
Meduloblastóm
Meduloblastóm je nádor, ktorý sa vyskytuje v časti mozgu zvanej mozoček – cerebellum. Táto časť mozgu zodpovedá za presnosť telesných pohybov a ich vzájomnú koordináciu. Meduloblastóm môžeme nazývať aj ako primitívny neuroektodermálny tumor (PNET), ktorý má vplyv na CNS (centrálna nervová sústava) a vznikná v embryonálnych bunkách. Preto sa najčastejšie ochorenie vyskytuje u detí vo veku do 10 …
Melanóm
Melanóm je nádor, ktorý má pôvod v kožných bunkách melanocytoch. Tieto produkujú farbivo melanín a vo väčšom množstve sa nachádzajú v pigmentových névoch – materských znamienkach. Nachádzajú sa však aj v ostatnej koži, slizniciach a tiež v očnej dúhovke a iných orgánoch. Z tohto dôvodu môže melanóm vzniknúť na ktorejkoľvek časti tela. Približne 30 – …
Meningeóm
Meningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje množstvo podtypov …
Metastázy
Metastázy sú ložiská zhubných nádorov, ktoré však so svojimi primárnymi ložiskami nie sú v priamom kontakte. Sú teda dôsledkom šírenia nádoru po tele chorého. Nádor sa začína metastaticky šíriť až potom, čo dosiahne určitej veľkosti (počtu nádorových buniek). Nájsť ho pokiaľ možno pred týmto okamihom by bolo pochopiteľne ideálne, ale nie vždy je to možné. …
Mezenteriálna lymfadenitída
Mezenteriálna lymfadenitída (lymfadenitída mesenterialis) je menej známe ochorenie, ktoré je však častejšie, než by sa mohlo zdať. Jedná sa o zápal lymfatických uzlín v dutine brušnej. Nie je nebezpečné, ale spôsobuje diagnostické ťažkosti svoju podobnosťou s akútnym zápalom slepého čreva. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky …
Mezotelióm
Mezotelióm je nádor vznikajúci z buniek pohrudnice, ktorý môže byť zhubný aj nezhubný. Z hľadiska nádorových procesov nie je až tak častý, napriek tomu je dobré sa o ňom aspoň zmieniť – už len pre jeho vzťah s azbestom. Pred samotným rozprávaním o mezotelióme je však vhodné si trochu priblížiť pojem „pohrudnica“. Pohrudnica alebo latinsky …
Mnohopočetný myelóm
Mnohopočetný myelóm je zaujímavé nádorové ochorenie a niekoľko jednoduchých a zrozumiteľných informácií o ňom určite neuškodí. Nádorové ochorenia môžu vznikať zo všetkých buniek v tele. Rakovina žalúdka vzniká z buniek steny žalúdka, rakovina pečene vzniká z pečeňových buniek a tak by sme mohli pokračovať a opísať tým celú stránku. Mnohopočetný myelóm je nádor, ktorý má svoj …
Multiformný glioblastóm
Multiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný – chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá. Multiformný glioblastóm a jeho príčiny Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie …
Mycosis fungoides
Mycosis fungoides [mykózis fungojdés] je zdanlivé kožné ochorenie, ktoré však v skutočnosti veľmi zaujíma hematológov (lekárov zaoberajúcich sa chorobami krvi), pretože ide o najčastejšiu formu kožných lymfómov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky dôležité informácie o tejto choroba sa dočítate v tomto článku. Mycosis fungoides a jej príčiny …
Myxóm
Myxóm je vzácny nezhubný nádor vychádzajúci z primitívneho spojivového tkaniva hlienovitého tvaru. Asi klinicky najvýznamnejšie sú myxómy srdca (vlastne sú najčastejšími srdcovými nádormi), inak sa myxómy môžu vyskytovať vo svalstve a v podkoží. Príčiny myxómu Presná príčina vzniku myxómu nie je známa. Zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov. Niektoré teórie spomínajú …
Nádor zo žĺtkového vaku
Nádor zo žĺtkového vaku patrí medzi zhubné zárodočné nádory, oproti bežným nádorovým ochoreniam je menej častý. Ako sa nádor zo žĺtkového vaku prejavuje, aké sú jeho príčiny, diagnostika a liečba sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny vzniku nádoru zo žĺtkového vaku Nádor sa častejšie vyskytuje u detí, ale môže vzniknúť aj u mladého dospelého človeka. …
Nádory nadobličiek
Nadoblička je malý párový orgán, ktorý sa nachádza na hornom póle každej z oboch obličiek. Význam nadobličiek je veľký, pretože sa v nich vyrába niekoľko hormónov a to je aj dôvodom, prečo nás nádory nadobličiek zaujímajú. V úvode si len veľmi zjednodušene povedzme o stavbe a funkcii nadobličky. Tento orgán sa skladá z kôry a …
Nádory srdca
Nádory srdca sú veľmi vzácne, v drvivej väčšine sa jedná o nádory nezhubné. Napriek tomu však môžu svojim rastom narúšať v srdci tok krvi a tým vážne ohroziť funkciu srdca ako pumpy. Najčastejšími srdcovými nádormi sú myxómy. Vychádzajú z väzivového tkaniva, myxóm zvyčajne vyrastá zo steny ľavej srdcovej predsiene. Príčina vzniku myxómov nie je známa. …
Neuroblastóm
Neuroblastóm patrí medzi zhubné nádorové ochorenia a je typický pre detský vek. Ide ostatne o jeden z najčastejších nádorov dojčenského veku. Nádor vychádza z nervových buniek sympatického nervového systému, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach tela. Typickými miestami vzniku neuroblastómu sú nadobličky a nervového tkaniva trupu, krku a panvy. Neuroblastóm a jeho príčiny Príčiny vzniku …
Neurofibromatóza
Ako neurofibromatózu označujeme niekoľko vrodených geneticky podmienených chorôb, medzi najznámejšie patria neurofibromatóza 1. a 2. typu. Všeobecne povedané súvisia tieto choroby s častejším vznikom rôznych nezhubných a zhubných nádorov v rôznych orgánoch a tkanivách. Čo presne tieto choroby spôsobuje, ako ich diagnostikovať, ako sa prejavujú a ako ich liečiť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom …
Paraganglióm
Paraganglióm je označenie pre menej častý nádor, ktorý je zvyčajne nezhubný, a ktorý vychádza z nervového tkaniva. Väčšinou nejde o vážny nález, v mnohých prípadoch je však nutné ho chirurgicky riešiť. Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, kde všade vzniká, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať? Ako tento nádor liečiť? Všetko toto sa dozviete …
Prolaktinóm
Prolaktinóm je označenie pre nezhubný nádor hypofýzy, ktorý vo veľkom množstve vytvára hormón prolaktín. K správnemu pochopeniu tejto problematiky je bohužiaľ nutné zmieniť sa o hormonálnej funkcii štítnej žľazy. Hypofýza (podmozgová žľaza) je malá časť mozgu, ktorá však produkuje veľké množstvo hormónov, okrem iného sa tu tvorí aj hormón prolaktín. Nad hypofýzou sa nachádza časť …
Rakovina – všeobecne
Rakovina a nádorové ochorenia patria k tým najobávanejším ochoreniam. V rozvinutých štátoch, do ktorých možno zaradiť aj SR, sú spolu s chorobami srdca a ciev významnou príčinou úmrtí. Povedzme si pár základných a dôležitých faktoch o nádoroch, rakovine, jej príčinách, prejavoch a v malej miere aj o diagnostike, prevencii a liečbe. Rakovina a rozdelenie nádorov: …
Rakovina análneho otvoru
Rakovina análneho otvoru je označenie pre viac nádorových procesov, ktoré sa môžu objaviť v análnej oblasti. Väčšinou ide o pomerne nebezpečné nádory, našťastie sa však často začnú prejavovať zavčas. Dodajme, že rakovinu análneho otvoru odlišujeme od rakoviny hrubého čreva. Rakovina análneho otvoru je napokon oproti rakovine hrubého čreva veľmi vzácna. Najčastejším typom nádorov v análnej oblasti …
Rakovina hrtana
Rakovina hrtana je nádorové ochorenie postihujúce ako už názov napovedá, stenu hrtana. Hrtan je anatomicky časť dýchacích ciest, ktorá sa nachádza za nosohltanom. Z nosohltana ústi jeden vchod práve do hrtana a jeden do pažeráka. Vchod do hrtana je chránený záklopkou hrtanovou čiže epiglottisom. Tá bráni, aby došlo k vdýchnutiu potravy alebo tekutiny do dýchacích …
Rakovina jazyka
Rakovina jazyka je menej časté nádorové ochorenie. Jej nebezpečnosť závisí do značnej miery na tom, v akej časti jazyka vznikne a ako rýchlo sa na ňu príde. Aj na túto formu rakoviny sa umiera, prípadne ju človek niekedy prežije len po rozsiahlom chirurgickom výkone. Z hľadiska lokalizácie a prognózy choroby obvykle delíme zhubné nádory jazyka …
Rakovina kostí
Rakovina kostí je odborné označenie pre celú skupinu zhubných nádorov, ktoré vychádzajú z kosti a chrupavky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nádory vychádzajúce zo spojivového tkaniva, označujeme ich ako sarkómy. Môžeme teda hovoriť o osteosarkóme (z kostného tkaniva), chondrosarkóme (z chrupavky), Ewingovom sarkóme [Jújingov] (vzácny a ťažko zaraditeľný nádor rastúci z kostnej drene) …
Rakovina krčka maternice
Rakovina krčka maternice stále patrí medzi časté a nebezpečné zhubné nádory u žien. Spôsobuje smrť niekoľkých stoviek slovenských žien za rok. Pri tejto rakoviny je veľmi dôležitý fakt, že pri správnej prevencii jej nebezpečnosť značne klesá. Je myslím najprv nutné definovať si anatomicky miesto, kde sa rakovina krčka maternice vyskytuje. Čo je presne krčok maternice? …
Rakovina maternice
Rakovina maternice je pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré je ročne zistené v SR u tisícov žien. Aj napriek relatívne dobrej prognóze množstvo žien na túto chorobu zomiera, a preto si rakovina maternice zaslúži vlastný článok. Drvivá väčšina zhubných nádorov steny maternice vychádza z jej sliznice. Príčiny rakoviny maternice Existuje celý rad viac či menej známych …
Rakovina močového mechúra
Rakovina močového mechúra je nádorové ochorenie, ktorého frekvencia zvoľna narastá. Častejšie postihuje mužov ani ženám sa však nevyhýba. Každoročne je rakovina močového mechúra objavená v Slovenskej republike u viac ako 1 tisíc ľudí. Močový mechúr (vasica urinaria) je dutý orgán. Anatomicky sa nachádza v panve a je to rezervoár, v ktorom sa hromadí moč. Do močového …
Rakovina močovodu
Rakovina močovodu patrí medzi menej časté formy nádorového ochorenia. Močovod je párový trubicovitý orgán obsahujúci vo svojej stene hladkú svalovinu, ktorý spája obličkovú panvičku s močovým mechúrom a z danej obličky umožňuje odtok moču. Teraz si povedzme niečo o hlavných prejavoch, príčinách diagnostike a napokon o liečbe rakoviny močovodu. Rakovina močovodu a jej príčiny Príčiny vzniku …
Rakovina mozgu
Rakovina mozgu a mozgové nádory môžu byť nebezpečné a nejedná sa až o tak veľkú raritu, ako by sa mohlo zdať. Zničujúca diagnóza nádoru na mozgu môže vydesiť aj tých najodvážnejších. Poznať príznaky môže zmeniť beh tragických udalostí. Príznaky rastúceho nádoru sa môžu vyvíjať pomaly a bez povšimnutia, alebo sú spojené aj s inými problémami. …
Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)
Rakovina nosohltana (odborne nazofaryngálny karcinóm) je v SR menej časté ochorenie, celosvetovo je však významnejšie a rozšírenejšie, než by sa mohlo zdať. Ochorenie nemá príliš dobrú prognózu a je vhodné o ňom vedieť. niečo viac. Rakovina nosohltana a jej príčiny Príčiny vzniku tumoru nie sú celkom jasné. Zrejme sa na ňom podieľajú určité genetické predpoklady a …
Rakovina obličky (Grawitzov nádor)
Rakovina obličky je označenie pre zhubný nádor obličiek. Tento nádor vychádza z obličkových tubúl, čo sú kanáliky, ktorými v obličkách preteká prefiltrovaná tekutina. Ďalšími synonymami pre rakovinu obličiek je karcinóm obličky alebo Grawitzov [gravicov] nádor. Rakovina obličky a aké sú jej príznaky a príčiny? Ako túto chorobu diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v …
Rakovina pažeráka
Rakovina pažeráka tvorí asi jednu pätinu nádorov tráviacej trubice. Vyskytuje sa častejšie u mužov (klasicky muži medzi 40-50. Rokom života) a je veľmi nebezpečnou formou rakoviny. Teraz si povedzme o rizikách vzniku rakoviny, prejavoch a ďalších faktoroch spojených s rakovinou pažeráka. Rakoviny pažeráka a jej príčiny Rizík je viac. Veľmi nebezpečné je fajčenie, nadmerné pitie …
Rakovina pečene
V našej krajine nie je rakovina pečene až tak časté nádorové ochorenie. Jeho výskyt však narastá a z hľadiska celosvetového výskytu tento nádor nie je nijak vzácny. Pokiaľ nie je toto ochorenie zachytené včas, má veľmi závažnú prognózu. Rakovina pečene a jej príčiny Najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pečene je cirhóza a jej rizikové faktory (alkoholizmus, chronické …
Rakovina penisu
Rakovina penisu je v SR relatívne vzácny zhubný nádor. V niektorých častiach sveta (Ázia, Afrika …) ide však o veľmi častú formu nádorových ochorení. Výskyt tejto rakoviny v poslednej dobe stúpa a trocha informácií o nej preto určite neuškodí. Rakovina penisu aké sú jej príčiny a prejavy, ako ju diagnostikovať a lieči? Aká je prevencia …
Rakovina pier
Rakovina pier je vzácnejšia forma nádorových ochorení, našťastie je väčšinou relatívne skoro nájdená a vďaka tomu sa dá pomerne úspešne liečiť. Teraz si povedzme niečo o základých príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto rakoviny. Rakovina pier a jej príčiny Najdôležitejším faktorom pre vznik rakoviny pier je dlhodobé pôsobenie slnečného UV žiarenia a aj z toho …
Rakovina pľúc
Rakovina pľúc je v našom štáte jednou z najčastejších foriem rakoviny. Ako je aj pre iné nádory typické, býva nachádzaná až v pokročilých štádiách, kedy je liečba už obtiažna. Vyskytuje sa častejšie u mužov, ale neustále vzrastá aj jej početnosť u žien. Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v obsiahlejším …
Rakovina pošvy
Rakovina pošvy je relatívne menej častým typom nádorového ochorenia. Podobne ako iné zhubné nádory je aj táto nebezpečná a môže chorú usmrtiť. Existuje viac typov pošvových nádorov, môžu vznikať buď z vnútornej ochrannej výstelky pošvovej steny alebo zo žliazok, ktoré sa v stene nachádzajú. Teraz si povedzme niečo o základých príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. …
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a tak je určite vhodné si o tomto type rakoviny niečo povedať. Nádorový proces, ako už vyplýva z názvu, vychádza z buniek prostaty čiže predstojnej žľazy. Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti …
Rakovina prsníka
Rakovina prsníka je jedno z najčastejších nádorových ochorení v ženskej populácii, ročne je v SR zistená u cca 4000-5000 žien. Ide o často skloňovanú tému a určite si zaslúži pozornosť. Než pristúpime k vlastnému popisu príčin, prejavov a liečby tejto choroby, je vhodné si povedať niekoľko slov o anatómii prsné žľazy. Prsná žľaza vzniká u …
Rakovina semenníkov
Rakovina semenníkov (čiže lepšie povedané nádory semenníkov) je označenie pre celú veľkú skupinu zhubných nádorov, ktoré vznikajú v semenníkoch. Jedná sa o menej časté nádory, ktoré však môžu bez liečby život chorého ohroziť rovnako dobre ako akýkoľvek iný nádor a navyše je ich s trochou snahy možné včas rozpoznať a úspešne vyliečiť. Najčastejšie vznikajú nádory …
Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)
Rakovina pankreasu čiže karcinóm pankreasu je jednou z najhorších typov rakoviny. Jej prežitie aj u liečených ľudí je veľmi nízke. Rok po vyslovení diagnózy prežíva približne 5% chorých, päť rokov po vyslovení diagnózy prežíva už len cca 1-2% chorých. To znamená, že zo 100 ľudí s nájdeným nádorom bude päť rokov žiť v priemere len …
Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy ako sa prejavuje a aká je proti nej prevencia? Zhubné nádory štítnej žľazy patria k menej častým formám rakoviny. Možno ich navyše relatívne dobre liečiť a nemávajú až tak vysokú úmrtnosť. Rovnako ako u iných foriem rakoviny je tu však dôležitý včasný nález nádoru. Aby sme sa v rôznych formách rakoviny štítnej …
Rakovina úst
Rakovina úst (presnejšie rakovina ústnej dutiny) je nebezpečným ochorením, ktorého frekvencia v dnešnej dobe pozvoľna narastá. Ak je včas zistená, môže byť v mnohých prípadoch relatívne jednoducho vyliečená, v opačnom prípade môžu byť jej dôsledky tragické. Nádory v dutine ústnej môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek na sliznici vrátane povrchu mandlí a ďasien, úplne špeciálne problematiku predstavujú …
Rakovina vajcovodu
Rakovina vajcovodu je nebezpečné ale našťastie relatívne vzácne nádorové ochorenie postihujúce ženy. Vajcovod je párový gynekologický trubicovitý orgán, ktorý je v úzkom anatomickom vzťahu s maternicou a vaječníkmi. Vajcovody majú za úlohu zachytiť zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníka a umožniť jeho transport do maternice. Rakovina vajcovodu a jej príčiny Presná príčina vzniku tohto nádoru nie …
Rakovina vaječníkov
Rakovina vaječníkov je relatívne časté a nebezpečné nádorové ochorenie. V SR je ročne zistené okolo 1-2 tisíc nových prípadov a mnohokrát sa už jedná o pokročilé formy choroby. Vaječník (ovárium) je párová pohlavná žľaza ženy. Dozrievajú v ňom vajíčka a produkujú sa tu ženské pohlavné hormóny. Oba vaječníky sú uložené v dutine brušnej v panvovej …
Rakovina vulvy
Ako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhubné nádory, ktoré vychádzajú z tkaniva pyskov a okolia pošvového otvoru. Sú relatívne vzácne, tvoria len asi 5% všetkých gynekologických nádorov. Väčšinou sa jedná o nádory vychádzajúce z krycích buniek pokožky, vzácnejšie sa môže jednať o melanóm (podobne ako inde na koži) a iné nádory. Teraz si povedzme základné informácie …
Rakovina žalúdka
Rakovina žalúdka je relatívne časté nádorové ochorenie, ktoré má oproti väčšine ostatných nádorov jednu zvláštnosť – celkový počet výskytu nádorových ochorení rastie, množstvo prípadov rakoviny žalúdka postupne klesá. Najvyšší výskyt tejto rakoviny na svete je v Japonsku, ale dôvod nie je celkom zrejmý. Rakovina žalúdka a jej príčiny Možných príčin existuje veľmi veľa. Istú úlohu …
Rakovina žlčníka
Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom texte s názvom rakovina. Rakovina žlčníka je veľmi nebezpečná forma rakoviny vychádzajúca z buniek steny žlčníka. Žlčník je dutý orgán, ktorý funkčne a anatomicky súvisí s pečeňou. Žlčník je v podstate taký vak, v ktorom sa ukladá žlč tvorená v …
Rakovina žlčových ciest
Rakovina žlčových ciest je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie, ktoré nemá príliš dobrú prognózu. Ako je z názvu zrejmé, nádorová hmota v tomto prípade vychádza zo steny žlčovodov. Rakovina môže vzniknúť z malých žlčových kanálikov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri pečene, alebo z veľkých žlčovodov mimo tkanivo pečene. Rakovina žlčových ciest a jej príčiny Pri vzniku …
Retinoblastóm
Retinoblastóm je relatívne vzácny zhubný nádor, ktorý vyrastá z buniek sietnice. Sietnica je svetlocitlivá vrstva oka, ktorá obsahuje zmyslové bunky so schopnosťou vnímať svetelné podnety a prevádzať ich na nervové impulzy mieriace do mozgu, kde ich vnímame ako zrak. Existujú nejaké medicínske metódy vďaka ktorým sa dá liečiť retinoblastóm ? Ako ho diagnostikovať a ako …
Retroperitoneálna fibróza
Retroperitoneálna fibróza je tiež známa pod názvom Ormondove choroba. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne vážne komplikácie, a preto je vhodné vedieť aspoň základné informácie. Ako budeme hovoriť bližšie o retroperitoneálnej fibróze, je vhodné, aby sme si definovali pojem „retroperitoneum„. Ide o anatomický termín, ktorý je zložený zo slov retro (za) a peritoneum (brušná dutina). Ide teda …
VIPom
VIPom je označenie pre nádor, ktorý je hormonálne aktívny a produkuje tzv. vazoaktívny intestinálny peptid (VIP). Nádor vychádza z buniek pankreasu, ktoré tento hormón za normálnych okolností produkujú. Príčiny vzniku VIPomu Príčina vzniku nádoru s názvom VIPom nie je známa, zrejme ide ako zvyčajne o kombináciu genetických faktorov s vplyvom vonkajšieho prostredia. V niektorých prípadoch môže …
Wilmsov tumor
Wilmsov tumor je nádorové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v detskom veku. Jedná sa síce o zhubný nádor, ale pri včasnej diagnóze sa však dá úspešne vyliečiť. Je najčastejším detským nádorom obličiek. Meno má po nemeckom chirurgovi Wilmsovi, ktorý sa jeho štúdiom zaoberal už na začiatku 20. storočia. Aká je príčina vzniku tohto vážneho ochorenia? Ako …
Zápalový pseudotumor
Zápalový pseudotumor je označenie pre zdurené tkanivo v mieste chronických zápalových procesov, ktorá môže imitovať rad nezhubných alebo zhubných nádorov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny vzniku zápalového pseudotumoru Príčinou môže byť chronický zápalový proces, ktorý postihuje dané tkanivo. …
Marker AFP
Čo je to Marker AFP, aký je jeho princíp, využitie a nevýhody? AFP [ÁEfPé] je skratka pre zlúčeninu alfa-fetoproteínu. Alfa-fetoproteín je bielkovina, ktorá sa vo veľkej koncentrácii vyskytuje v organizme ľudského plodu. Po pôrode hladina AFP prudko klesá a po zvyšok života sa za normálnych okolností udržiava v nízkych koncentráciách. AFP sa využíva ako tzv. tumor …
Marker CA 125
Čo je to marker CA 125, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia a aké sú jeho nevýhody? CA 125 je zlúčenina, ktorá sa využíva ako tzv. tumor marker. To znamená, že jej koncentrácia v krvi môže byť závislá na prítomnosti niektorých zhubných ochorení. Princíp CA 125 Je to v podstate membránový glykoproteín, ktorý sa vyskytuje v slizniciach …
Marker CA 15-3
Čo je to marker CA 15-3, aký je princíp a využitie jeho vyšetrenia, a aké má toto vyšetrenie nevýhody? CA 15-3 je zlúčenina, ktorá sa využíva ako tzv. tumor marker. To znamená, že jej koncentrácia v krvnom obraze sa môže zvyšovať pri niektorých nádorových stavoch. Princíp vyšetrenia markeru CA 15-3 Jedná sa v podstate o glykoproteín, ktorý sa vyskytuje …
Marker CA 19-9
Čo je to marker CA 19-9, aký je jeho princíp a využitie? Aké má jeho vyšetrenie nevýhody? CA 19-9 je označenie pre bežne používaný tumor marker. Tumor markery sú všeobecne zlúčeniny vyskytujúce sa v ľudskom tele, ktorých zvýšená koncentrácia môže byť spojená s prítomnosťou zhubného ochorenia. Princíp vyšetrenia markeru CA 19-9 CA 19-9 je spojený s …
Marker CEA
Čo je to marker CEA, aký je jeho princíp, využitie a aké ma jeho vyšetrenie nevýhody? CEA je označenie pre karcinoembryonálny antigén, ktorý patrí medzi bežne používané tumor markery. Tumor markery sú vo všeobecnosti zlúčeniny vyskytujúce sa v ľudskom tele, ktorých zvýšená koncentrácia môže byť spojená s prítomnosťou zhubného ochorenia. Karcinoembryonálny antigén sa vytvára v tele …
Marker PSA
Čo je to marker PSA, aký je jeho princíp a využitie? Aké má jeho vyšetrenie nevýhody? PSA je skratka pre tzv. prostatický špecifický antigén. Jedná sa o zlúčeninu, ktorá patrí medzi najznámejšie tumor markery, tj. zlúčeniny používané v diagnostike a monitorovaní nádorových ochorení. Miestom hlavného využitia markeru PSA je odbor urológia. Princíp vyšetrenia markeru PSA PSA …
Tumor markery
Čo sú to tumor markery, aké je ich využitie ak osa vyšetrujú a čo vďaka tomuto vyšetreniu môžeme zistiť? Tumor markery sú látky, ktoré nám pomáhajú zistiť prítomnosť a niekedy aj rozsah rôznych nádorových ochorení. Ich zisťovanie z odobratej vzorky krvi sa vykonáva pomerne bežne a toto vyšetrenie má veľký prínos pre ďalšiu diagnostiku a liečebný postup. Využitie …
Vyšetrenie krvného obrazu
Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …