Neuroblastóm

NeuroblastómNeuroblastóm patrí medzi zhubné nádorové ochorenia a je typický pre detský vek. Ide ostatne o jeden z najčastejších nádorov dojčenského veku. Nádor vychádza z nervových buniek sympatického nervového systému, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach tela. Typickými miestami vzniku neuroblastómu sú nadobličky a nervového tkaniva trupu, krku a panvy.

Neuroblastóm a jeho príčiny


Príčiny vzniku neuroblastómu nie sú jasné, ale zrejme ide o kombináciu genetického predpokladu a vplyvov vonkajšieho prostredia.

Nemožno vylúčiť, že riziko neuroblastómu u dieťaťa je vyššia, ak žena v tehotenstve fajčila, či pila alkohol. Z vrodených ochorení zvyšujúcich riziko vzniku neuroblastómu musíme spomenúť neurofibromatózu.

Prejavy

Môže sa prejavovať miestnymi a celkovými príznakmi. Miestne príznaky súvisí s útlakom okolitých tkanív hmotou nádoru a môže ísť napríklad o dýchavičnosť (neuroblastóm v hrudi), bolesti brucha a črevná nepriechodnosť (neuroblastóm brucha) a poruchy hybnosti (neuroblastóm utláčajúci miechu).

Celkové prejavy zahŕňajú únavuzvýšenú teplotu a úbytok na váhe. Niektoré formy neuroblastómu sa správajú pomerne neagresívne, iné vytvárajú metastázy vzdialených orgánov pôsobiace ďalšie ťažkosti.

V menšom percente prípadov môže tkanivo nádoru vytvárať a uvoľňovať do tela zlúčeniny spôsobujúce hnačku alebo zvýšenie krvného tlaku.

Diagnostika

Pri objavení sa klinických príznakov je dieťa zvyčajne vyšetrované. Tkanivo nádoru môže byť niekedy nahmátnuté pri fyzikálnom vyšetrení, inokedy je nájdené pomocou ultrazvuku.

Rozsah nádoru a prítomné metastázy možno určiť pomocou scintigrafie.

Stanovenie diagnózy vyžaduje odber biopsie z nádoru, alebo jeho metastázy a histologické vyšetrenie získaného vzorky.

Liečba

Existuje viac možností liečby neuroblastómu vrátane chirurgie, chemoterapie, ožarovania a nedávno aj metód biologickej liečby.

Prognóza je veľmi neistá a vždy individuálna. Niektoré formy neuroblastómu majú dobrú prognózu a niekedy sa dokonca zhubný neuroblastóm zmení v nezhubný nádor.

Na druhú stranu u iných agresívnych foriem, ktoré boli zistené vo fáze prítomnosti metastáz, je šanca na prežitie relatívne nízka aj pri maximálnej terapii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/neuroblastom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button