Nádory srdca

nádory srdcaNádory srdca sú veľmi vzácne, v drvivej väčšine sa jedná o nádory nezhubné. Napriek tomu však môžu svojim rastom narúšať v srdci tok krvi a tým vážne ohroziť funkciu srdca ako pumpy.

Najčastejšími srdcovými nádormi sú myxómy. Vychádzajú z väzivového tkaniva, myxóm zvyčajne vyrastá zo steny ľavej srdcovej predsiene. Príčina vzniku myxómov nie je známa.

Prejavy nádorov srdca


Myxóm sa pomerne dlho nijako neprejavuje, jeho postupný rast však po istej dobe začne tvoriť prekážku toku krvi a zhorší odtok krvi z ľavej predsiene do ľavej komory.

To má za následok vznik prejavov srdcového zlyhávania, pričom dominantné sú aspoň spočiatku tzv. jeho ľavostranné prejavy ako je dýchavičnosť a únava.

Príznaky sa môžu pochopiteľne meniť podľa presnej lokalizácie myxómu. Myxóm v pravej polovici srdca sa bude prejavovať skôr príznakmi pravostranného srdcového zlyhávania.

Diagnostika

Pri zistení príznakov môže byť posluchovým vyšetrením na srdci počuť novo vzniknutý šelest, ktorý je spôsobený sťaženým tokom krvi okolo nádorovej hmoty.

Oveľa cennejšie je echokardiografické vyšetrenie srdca, pri ktorom môže lekár nádorovú hmotu vidieť.

Zobrazovacie metódy ako je napríklad magnetická rezonancia srdca sú síce oveľa menej dostupné, ale rozsah nádoru môžu zhodnotiť presnejšie.

Liečba nádorov srdca

Nádory srdca sa jedine liečia kardiochirurgickým zákrokom, pri ktorom je nádorové tkanivo odstránené.

Ak nie je odstránené všetko nádorové tkanivo, môže nádor začať opäť rásť, a preto by mali byť pacienti po operácii pravidelne sledovaní.

Poznámka

Okrem nezhubných myxómov sa oveľa zriedkavejšie vyskytujú aj zhubné nádory srdca, ktoré by sme mohli laicky označiť za „rakovinu srdca“. Ide o zhubné nádory zo spojivového tkaniva, tzv. sarkómy, ktoré však môžu vzniknúť prakticky v akejkoľvek lokalizácii v tele.

Ich prognóza je všeobecne povedané veľmi zlá a sarkómy srdca sú v čase objavenia príznakov prakticky neliečiteľné.

Srdce sa pochopiteľne môže stať miestom, kde sa uchytia zhubné metastázy iných nádorov.

Nejedná sa o až tak vzácnu situáciu, ale klinicky nemá zásadný význam – pozornosť na seba u generalizovaných nádorov strhávajú skôr prejavy metastáz v iných orgánoch, ktoré bývajú tiež prítomné (metastázy v pľúcach, v pečeni, v kostiach).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadory-srdce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button