Vyliec.sk > Choroby > Glukagonom

Glukagonom

GlukagonomGlukagonom je veľmi vzácny nádor vychádzajúci z hormonálne aktívnych buniek pankreasu. Je iste zaujímavé o ňom vedieť určité fakty, aj keď sa s ním zrejme nikto za svoj života nestretne.

Pankreas obsahuje dva základné typy tkaniva. Väčšina pankreasu obsahuje tkanivo schopné tvoriť tráviace enzýmy a v tomto tkanive sú malé ostrovčeky buniek (tzv. Langerhansove ostrovčeky), ktoré vyrábajú niektoré hormóny, z ktorých najznámejší je inzulín a glukagón. A práve nádorové množenie buniek produkujúcich glukagón je podstatou vzniku glukagonomu.

Príčiny glukagonomu


Presná príčina vzniku glukagonomu nie je jasná, zrejme ide o kombináciu genetických faktorov a vplyvov vonkajšieho prostredia. Nádor sa vyskytuje u mužov aj u žien, ale je úplne raritný - zatiaľ bolo na celom svete popísaných len niekoľko stoviek prípadov!

Prejavy

Glukagonom sám o sebe býva bezpríznakový, prejavy ochorenia sú spojené s nadbytočnou tvorbou glukagónu, ktorý má dôležitý vplyv na metabolizmus. Glukagón zvyšuje hladinu krvného cukru a v tomto prípade môže spôsobiť až vznik cukrovky (zodpovedajúcej cukrovke 2. typu). Okrem toho trpia ľudia s glukagonomom chudokrvnosťou a hnačkami.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ako veľmi charakteristický nález sa opisuje aj tzv. nekrolytický migrujúci erytém, čo znamená škaredé kožné postihnutie s opuchom kože a podkožia a vznikom krvácajúcich pľuzgierov na bruchu a na zadku.

Diagnostika

Glukagonom môže byť nájdený na pankrease pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia, endosonografia), v krvi sa dá teoreticky laboratórnymi metódami zistiť výrazne zvýšenú hladinu hormónu glukagónu.

Liečba

Jedinou možnosťou na vyliečenie je chirurgické odstránenie nádorovej hmoty. Ak je operácia úspešná, koncentrácia glukagónu poklesne a človek je vyliečený. Symptomatickou terapiou je podávanie syntetických analógov hormónu somatostatínu. Somatostatín tlmí tvorbu väčšiny hormónov a tým aj glukagónu, čo vedie k ústupu ťažkostí. Samotný nádor však týmito analógmi liečiteľný nie je, to zvládne len chirurgia.

Glukagonom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.