Astrocytómy

AstrocytómyAstrocytómy patria medzi mozgové nádory, presnejšie povedané ich radíme medzi gliómy. Gliómy sú nádory, ktoré vznikajú nie z nervových buniek (neurónov), ale z tzv. gliových buniek. V prípade astrocytómu ide o subtyp gliových buniek, ktorý označujeme ako astrocyt. Astrocyty majú v mozgu veľa rôznych funkcií, napríklad majú za úlohu vyživovať neuróny a podporovať prenosy signálov medzi jednotlivými neurónmi.

Astrocytómy patrí medzi najčastejšie gliómy, je ich viac podtypov, ktoré sa veľmi výrazne odlišujú svojím správaním. Niektoré formy astrocytómu sú smrteľne nebezpečné.

Astrocytómy a ich príčiny


Nie je známa presná príčina vzniku astrocytómu, zrejme ide o kombináciu určitého genetického predpokladu a pôsobenia vonkajších faktorov.

Prejavy

Niektoré astrocytómy sa správajú nezhubne, netvoria metastázy a „len“ rastú. My však dobre vieme, že aj také správanie môže byť v dutine lebečnej nebezpečné, pretože môže postupom času spôsobiť zvýšenie vnútrolebečného tlaku s príslušnými príznakmi (bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, neznášanlivosť svetla), ktoré môžu človeka ohroziť na živote.

Okrem toho môžu byť prítomné najrôznejšie neurologické ťažkosti (poruchy citlivosti a hybnosti častí tela, poruchy rečipamäti a pod.) Vrátane epileptických záchvatov.

Iné astrocytómy sa však správajú zhubne, pomerne invazívne sa šíria a môžu vytvárať v mozgu metastázy.

Tieto formy majú vyššie riziko vzniku opuchu mozgu, ktorý sa opäť môže prejavovať vnútrolebečným pretlakom. Najagresívnejšou formou týchto zhubných astrocytómov je tzv. multiformný glioblastóm, ktorého prognóza je skutočne zlá.

Diagnostika

Nádor je zistený buď náhodne alebo na základe neurologických príznakov. Pre diagnózu je nutné vyšetrenie pomocou niektorej zo zobrazovacích metód ako je CT vyšetrenie mozgu alebo magnetická rezonancia.

V prípade, že je nádor dobre prístupný a panujú pochybnosti o jeho type, môže byť potrebné vykonanie menšieho neurochirurgického zákroku s biopsiou a získaním vzorky tkaniva k vyšetreniu.

Liečba

Malé nezhubné astrocytómy sú väčšinou riešiteľné pomocou neurochirurgického zákroku, záleží však na ich umiestnení (kvôli operačnému prístupu) a na ich veľkosti.

Zhubné astrocytómy sú liečené taktiež chirurgicky a niekedy sa chirurgia kombinuje s ožarovaním a chemoterapiou.

Ich reakcia na liečbu nie je však vždy ideálna a prognóza týchto agresívnych astrocytómov je skôr zlá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/astrocytom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button