Vyliec.sk > Choroby > Multiformný glioblastóm

Multiformný glioblastóm

Multiformný glioblastómMultiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný – chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá.

Multiformný glioblastóm a jeho príčiny


Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie sa vyskytuje u starších mužov nad 50 rokov, možný je nejaký genetický predpoklad kombinovaný s vplyvmi okolitého prostredia, ale nič konkrétneho sa doteraz nezistilo. Výskyt býva častejší u pacientov s neurofibromatózou, Turcotovým syndrómom a Von Hippel-Lindauovou chorobu. Tumor vzniká z buniek, ktoré sa označujú astrocyty a patrí teda medzi tzv. Astrocytómy (multiformný glioblastóm je v podstate jeden z najnebezpečnejších astrocytómom). Astrocyt tvorí zjednodušene povedané určitú podporu vlastným nervovým bunkám a podieľa sa na bariérovej ochrane mozgu pred škodlivinami z krvného obehu.

Prejavy

Záleží samozrejme na mieste, kde tumor vznikol. Rastie agresívne a poškodzuje okolité mozgové tkanivo. Môžu sa začať objavovať epileptické záchvaty, poruchy citlivosti a hybnosti niektorých častí tela. Väčšie nádory môžu spôsobiť opuch mozgu a rozvoj vnútrolebečného pretlaku, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním a bolesťami hlavy. Nádor s obľubou vytvára metastázy, ktoré sú však obvykle lokalizované vnútrolebečne a nie inde v tele. Nájsť sa môžu aj na mozgových plenách a v mozgových komorách.

Diagnostika

Určité podozrenie, že niečo nie je v poriadku, väčšinou vysloví neurológ a z jeho odporúčaní sa vykoná CT vyšetrenie mozgu (eventuálne jeho magnetická rezonancia), ktoré nádorové tkanivo objaví. V niektorých prípadoch sa vykoná na vyšších neurochirurgických pracoviskách odber vzorky nádoru tenkou ihlou, alebo odber vzorky po chirurgickom otvorení lebky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečebné metódy sú veľmi ťažké, jedinou možnosťou je včasné neurochirurgické riešenie, ak je však možné. Nádor pomerne nepríliš uspokojivo reaguje na ožarovanie aj chemoterapiu a prognóza chorých nebýva dobrá. Na tlmenie príznakov sa niekedy podávajú kortikoidy na zníženie opuchu mozgu a lieky proti epilepsii. Aj pri plnej liečbe sa dožitie väčšinou počíta na mesiace.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/multiformni-glioblastom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.