Multiformný glioblastóm

Multiformný glioblastómMultiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný – chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá.

Multiformný glioblastóm a jeho príčiny


Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie sa vyskytuje u starších mužov nad 50 rokov, možný je nejaký genetický predpoklad kombinovaný s vplyvmi okolitého prostredia, ale nič konkrétneho sa doteraz nezistilo.

Výskyt býva častejší u pacientov s neurofibromatózou, Turcotovým syndrómom a Von Hippel-Lindauovou chorobu.

Tumor vzniká z buniek, ktoré sa označujú astrocyty a patrí teda medzi tzv. Astrocytómy (multiformný glioblastóm je v podstate jeden z najnebezpečnejších astrocytómom).

Astrocyt tvorí zjednodušene povedané určitú podporu vlastným nervovým bunkám a podieľa sa na bariérovej ochrane mozgu pred škodlivinami z krvného obehu.

Prejavy

Záleží samozrejme na mieste, kde tumor vznikol. Rastie agresívne a poškodzuje okolité mozgové tkanivo. Môžu sa začať objavovať epileptické záchvaty, poruchy citlivosti a hybnosti niektorých častí tela.

Väčšie nádory môžu spôsobiť opuch mozgu a rozvoj vnútrolebečného pretlaku, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním a bolesťami hlavy.

Nádor s obľubou vytvára metastázy, ktoré sú však obvykle lokalizované vnútrolebečne a nie inde v tele. Nájsť sa môžu aj na mozgových plenách a v mozgových komorách.

Diagnostika

Určité podozrenie, že niečo nie je v poriadku, väčšinou vysloví neurológ a z jeho odporúčaní sa vykoná CT vyšetrenie mozgu (eventuálne jeho magnetická rezonancia), ktoré nádorové tkanivo objaví.

V niektorých prípadoch sa vykoná na vyšších neurochirurgických pracoviskách odber vzorky nádoru tenkou ihlou, alebo odber vzorky po chirurgickom otvorení lebky.

Liečba

Liečebné metódy sú veľmi ťažké, jedinou možnosťou je včasné neurochirurgické riešenie, ak je však možné.

Nádor pomerne nepríliš uspokojivo reaguje na ožarovanie aj chemoterapiu a prognóza chorých nebýva dobrá.

Na tlmenie príznakov sa niekedy podávajú kortikoidy na zníženie opuchu mozgu a lieky proti epilepsii. Aj pri plnej liečbe sa dožitie väčšinou počíta na mesiace.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/multiformni-glioblastom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button