Dysgerminom

DysgerminomDysgerminom je označenie pre nádor, ktorý vychádza zo zárodočného tkaniva a typicky sa objavuje u žien v tkanive vaječníku. Celkovo ide o veľmi vzácny nádor, ktorý tvorí asi 1% národov vaječníka a oproti klasickej rakovine vaječníkov je skutočne raritný. Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje a ako ho môžeme liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku.

Príčiny vzniku dysgerminomu


Presná príčina vzniku nádoru nie je jasná, zrejme ide o súhru určitých genetických predpokladov a vplyvov vonkajšieho prostredia.

Najčastejší výskyt dysgerminomu je popisovaný u žien v dospievaní a u mladých dospelých žien do 30 rokov.

Poznámka: Histologicky identický nádor sa vyskytuje aj u mužov v semenníkoch, v tomto prípade ho však označujeme ako seminom a nie ako dysgerminom.

Prejavy

Dysgerminom pomerne rýchlo rastie, môže zväčšiť vaječník a môžu sa objaviť aj nie príliš silné bolesti brucha.

Nádor sa chová väčšinou zhubne a pomerne skoro vytvára metastázy v lymfatických uzlinách.

Diagnostika

Tumor môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (zvyčajne ultrazvuk alebo CT vyšetrenie), definitívna diagnóza môže byť však stanovená až na základe histologického vyšetrenia nádorového tkaniva, ktorá môže byť získaná buď biopsiou (v tomto prípade menej často) alebo pri chirurgickom odstránení nádorového tkaniva. 

Liečba

Postihnutý vaječník s okolitými tkanivami sa chirurgicky odstraňuje, dysgerminom je okrem toho veľmi citlivý na ožiarenie a na chemoterapiu.

Výsledky liečby bývajú veľmi dobré aj u relatívne rozsiahlych nádorov, ktoré už vytvorili metastázy. To je ďalší veľký rozdiel oproti klasickej rakovine vaječníkov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dysgerminom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button