Úvod / Choroby / VIPom

VIPom

VIPomVIPom je označenie pre nádor, ktorý je hormonálne aktívny a produkuje tzv. vazoaktívny intestinálny peptid (VIP). Nádor vychádza z buniek pankreasu, ktoré tento hormón za normálnych okolností produkujú.

Príčiny vzniku VIPomu:


Príčina vzniku nádoru s názvom VIPom nie je známa, zrejme ide ako zvyčajne o kombináciu genetických faktorov s vplyvom vonkajšieho prostredia. V niektorých prípadoch môže byť výskyt nádoru s názvom VIPom súčasťou tzv. MEN syndrómu, pri ktorom je zvýšené riziko vzniku množstva nádorových ochorení.

Príznaky:

Príznaky VIPomu sú dané výrazným nadbytkom produkovaného vasoaktívneho intestinálneho peptidu. Nadbytok tohto hormónu spôsobuje úporné vodnaté hnačky, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu s hypokaliémiou a ohroziť dotknutého na živote. 

Okrem toho môže dochádzať k záchvatovitému rozširovaniu krvných ciev s potením, záchvatom, začervenaniu tváre (podobne ako u karcinoidu), poklesom krvného tlaku a slabosti. VIPomy sa môžu správať zhubne a šíriť sa pomocou metastáz, ktorých nález je vždy zlá prognostická známka.

Diagnostika:

Klinické príznaky môžu napovedať, však ochorenie je vzácne, a preto je ťažké na VIPom myslieť. Hladinu VIP hormónu možno nabrať v krvi (u VIPomu býva zvýšená, ale nie vždy) a samotný hormón možno nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód - väčšinou sa užíva endosonografia alebo scintigrafia.

Liečba:

U hnačiek je nutné dodávať tekutiny, aby sa predišlo dehydratácii. Základom terapie je chirurgické odstránenie nádoru, to však nie je vždy možné. V liečbe symptómov sa môžu uplatniť lieky fungujúce ako hormón somatostatín *, ktoré uvoľňovanie VIP hormónu blokujú. Tieto lieky (analógy somatostatínu) sú veľmi často nádorovými bunkami VIPomu prednostne vychytávané a tlmia produkciu ich hormónov.

* Somatostatín je regulačný hormón, ktorý v našom tele pôsobí ako tlmivo na produkciu väčšiny ostatných hormónov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *