VIPom

VIPomVIPom je označenie pre nádor, ktorý je hormonálne aktívny a produkuje tzv. vazoaktívny intestinálny peptid (VIP). Nádor vychádza z buniek pankreasu, ktoré tento hormón za normálnych okolností produkujú.

Príčiny vzniku VIPomu


Príčina vzniku nádoru s názvom VIPom nie je známa, zrejme ide ako zvyčajne o kombináciu genetických faktorov s vplyvom vonkajšieho prostredia.

V niektorých prípadoch môže byť výskyt nádoru s názvom VIPom súčasťou tzv. MEN syndrómu, pri ktorom je zvýšené riziko vzniku množstva nádorových ochorení.

Príznaky

Príznaky VIPomu sú dané výrazným nadbytkom produkovaného vasoaktívneho intestinálneho peptidu. Nadbytok tohto hormónu spôsobuje úporné vodnaté hnačky, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu s hypokaliémiou a ohroziť dotknutého na živote.

Okrem toho môže dochádzať k záchvatovitému rozširovaniu krvných ciev s potením, záchvatom, začervenaniu tváre (podobne ako u karcinoidu), poklesom krvného tlaku a slabosti. VIPomy sa môžu správať zhubne a šíriť sa pomocou metastáz, ktorých nález je vždy zlá prognostická známka.

Diagnostika

Klinické príznaky môžu napovedať, však ochorenie je vzácne, a preto je ťažké na VIPom myslieť.

Hladinu VIP hormónu možno nabrať v krvi (u VIPomu býva zvýšená, ale nie vždy) a samotný hormón možno nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód – väčšinou sa užíva endosonografia alebo scintigrafia.

Liečba

U hnačiek je nutné dodávať tekutiny, aby sa predišlo dehydratácii. Základom terapie je chirurgické odstránenie nádoru, to však nie je vždy možné.

V liečbe symptómov sa môžu uplatniť lieky fungujúce ako hormón somatostatín *, ktoré uvoľňovanie VIP hormónu blokujú.

Tieto lieky (analógy somatostatínu) sú veľmi často nádorovými bunkami VIPomu prednostne vychytávané a tlmia produkciu ich hormónov.

* Somatostatín je regulačný hormón, ktorý v našom tele pôsobí ako tlmivo na produkciu väčšiny ostatných hormónov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vipom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button