Gastrinóm

Gastrinóm Gastrinóm je nádor, ktorý vychádza z buniek schopných tvoriť hormón známy ako gastrín. Tieto bunky sa u zdravého človeka nachádzajú na mnohých miestach tráviacej trubice vrátane žalúdka, dvanástnika a pankreasu. Gastrín má niekoľko účinkov, najdôležitejší je jeho efekt na tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

Príčiny gastrinómu


Gastrinóm nemá jasnú príčinu vzniku no, ide zrejme o kombináciu určitého genetického predpokladu a vplyvov vonkajšieho prostredia.

V niektorých prípadoch je však vznik gastrinómu súčasťou aj tzv. MEN syndrómu, čo je geneticky vrodené ochorenie s vyšším výskytom určitých inak relatívne zriedkavých nádorových ochorení.

Prejavy

Gastrinóm sa najčastejšie vyskytuje v anatomickej oblasti dvanástnika a pankreasu, môže sa však zriedkavo objaviť aj v iných tkanivách a orgánoch.

Svojim rastom väčšinou nespôsobuje žiadne príznaky, tie sú vyvolané zvýšenou produkciou gastrínu a označujeme ich ako Zollingerov-Ellisonov syndróm (častý výskyt vredov žalúdka a dvanástnika a taktiež silné hnačky).

Niektoré formy gastrinómu sú zhubné a môžu po čase začať vytvárať metastázy, čo zhoršuje prognózu chorého.

Diagnostika

V krvi môže byť nájdená zvýšená hladina gastrínu a pri nejasnom výsledku môže byť uvoľnenie veľkého množstva gastrínu nádorovými bunkami do krvi zaistené podaním látky známej ako sekretin (sekretinový test).

Samotné nádorové tkanivo môže byť nájdené pomocou zobrazovacích metód ako je endosonografia alebo scintigrafia (octreotidový test).

Liečba

Zvýšená kyslosť žalúdka vyžaduje terapiu liekmi proti prekysleniu, obzvlášť veľkými dávkami blokátorov protónovej pumpy.

K vyliečeniu môže dôjsť iba pri odstránení nádorového tkaniva z tela, k čomu je nutný chirurgický zákrok rôzneho rozsahu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gastrinom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button