MALT lymfóm

MALT lymfómMALT lymfóm (inak tiež maltom) je nádorovou chorobou, ktorá sa radí do skupiny lymfómov. Ako ostatné choroby z tejto skupiny vychádza aj MALT lymfóm z lymfocytov, významných obranných buniek organizmu. Skratka MALT znamená Mucos Associated Lymphoid Tissue, čo sa dá preložiť do slovenčiny ako slizničné lymfatické tkanivo.

Lymfatické tkanivo v slizniciach má veľký význam pre obranné reakcie a ochranu slizničných vrstiev pred mikroorganizmami.

Za istých okolností však práve z tohto lymfatického tkaniva môže vzniknúť lymfóm.

Príčiny MALT lymfómu


MALT lymfómy zvyčajne vznikajú na podklade dráždenia sliznice chronickým zápalovým procesom – môže sa jednať o infekčné, alebo autoimunitné zápaly.

Najčastejším maltomom je MALT lymfóm žalúdka, ktorý môže vzniknúť na podklade dráždenia žalúdočnej sliznice prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori.

Táto baktéria síce žije v žalúdkoch až polovice obyvateľov SR, vznik lymfómu je však pomerne zriedkavý.

MALT lymfómy môžeme samozrejme nájsť aj v iných častiach tráviacej trubice, napríklad v tenkom čreve.

Prejavy

Záleží na mieste lokalizácie MALT lymfómu.

Žalúdočný maltom sa zvyčajne prejavuje chronickými tráviacimi ťažkosťami, nevoľnosťou, nechutenstvom. MALT lymfóm v tenkom čreve môže svojim rastom utlačiť dutinu čreva a vyvolať črevnú nepriechodnosť.

Diagnostika MALT lymfómu

Diagnostické postupy sa riadia miestom lymfómu.

U žalúdočného MALT lymfómu je ideálnou vyšetrovacou metódou gastroskopia, ktorá môže byť spojená s odberom vzorky na histologické vyšetrenie.

Liečba

MALT lymfómy sa neradia k výrazne zhubným nádorom a mnohokrát majú tendenciu miznúť pri odstránení ich vyvolávajúcej príčiny.

U maltomu žalúdka tak častokrát stačí vyhubiť Helicobacter pylori antibiotickou liečbou.

Liečba samotného MALT lymfómu sa robí klasickou chemoterapiou. Prognóza je veľmi dobrá a šance na uzdravenie sú u maltomu veľké.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/malt-lymfom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button