Hamartomy

HamartomyHamartomy sú mnohými ľuďmi považované za nezhubné nádory, ale v skutočnosti to tak nie je. Ide o ložiská inak normálnych tkanív, ktoré sa však nachádzajú v miestach, kam nepatria. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba hemartomov sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny hamartomov


Príčina vzniku hamartomov nie je väčšinou jasná. Môžu sa vyskytovať prakticky v akomkoľvek tkanive alebo v akomkoľvek orgáne.

V niektorých prípadoch je mnohopočetný výskyt hamartomov spojený s určitými geneticky podmienenými syndrómami (napr. Cowdenov syndróm a Peutz-Jeghersov syndróm).

Prejavy

Najčastejšie bývajú nachádzané v pľúcach a obsahujú tkanivá ako je tuk a chrupavka, objavujú sa však aj v mozgu, srdci a slezine. Síce správajú ako nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť útlak okolitých tkanív a orgánov.

Niektoré veľké podkožné hamartomy môžu spôsobiť viditeľné deformácie.

V prípade, že hamartom naruší niektorú väčšiu cievu, môže dôjsť ku krvácaniu (napríklad v obličke, pľúcach, a pod.).

Hamartomy srdca môžu narušiť prietok krvi srdcovými oddielmi a spôsobiť zlyhanie srdca.

Diagnostika

Hamartom môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (röntgen, ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).

V mnohých prípadoch je ťažké odlíšenie hamartomov od iných nezhubných a zhubných nádorov, a preto môže byť potrebná biopsia ložiska so získaním vzorky na histologické vyšetrenie.

Liečba

V prípade, že hamartom svojim rastom pôsobí nejaké ťažkosti, ho väčšinou možno odstrániť chirurgickým zákrokom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hamartom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button