Vyliec.sk > Choroby > Hamartomy

Hamartomy

HamartomyHamartomy sú mnohými ľuďmi považované za nezhubné nádory, ale v skutočnosti to tak nie je. Ide o ložiská inak normálnych tkanív, ktoré sa však nachádzajú v miestach, kam nepatria.

Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba hemartomov sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny hamartomov


Príčina vzniku hamartomov nie je väčšinou jasná. Môžu sa vyskytovať prakticky v akomkoľvek tkanive alebo v akomkoľvek orgáne.

V niektorých prípadoch je mnohopočetný výskyt hamartomov spojený s určitými geneticky podmienenými syndrómami (napr. Cowdenov syndróm a Peutz-Jeghersov syndróm).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Najčastejšie bývajú nachádzané v pľúcach a obsahujú tkanivá ako je tuk a chrupavka, objavujú sa však aj v mozgu, srdci a slezine. Síce správajú ako nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť útlak okolitých tkanív a orgánov. Niektoré veľké podkožné hamartomy môžu spôsobiť viditeľné deformácie.

V prípade, že hamartom naruší niektorú väčšiu cievu, môže dôjsť ku krvácaniu (napríklad v obličke, pľúcach, a pod.). Hamartomy srdca môžu narušiť prietok krvi srdcovými oddielmi a spôsobiť zlyhanie srdca.

Diagnostika

Hamartom môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (röntgen, ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). V mnohých prípadoch je ťažké odlíšenie hamartomov od iných nezhubných a zhubných nádorov, a preto môže byť potrebná biopsia ložiska so získaním vzorky na histologické vyšetrenie.

Liečba

V prípade, že hamartom svojim rastom pôsobí nejaké ťažkosti, ho väčšinou možno odstrániť chirurgickým zákrokom.

Hamartomy

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.