Zvýšené slzenie

Zvýšené slzenie (odborne hyperlakrimácia; opakom je hypolakrimácia) je najčastejšie dôsledkom nielen podráždenia oka, ale aj alergickej reakcie či ochorenia oka. Okrem toho sa príznak objavuje aj pri chorobách, ktoré priamo nesúvisia s očami. Tento článok bude venovaný príčinám, diagnostike a liečbe zvýšeného slzenia.
Príčiny zvýšeného slzenia:
1. Podráždenie oka
Podráždenie oka sa spája so začervenaním, bolesťou či svrbením oka. Prítomné však môže byť aj nadmerné slzenie. Je to z toho dôvodu, že oko je veľmi citlivý orgán a na jeho podráždenie stačí aj malá zmena v ovzduší.
Napríklad prítomnosť chemických látok, prachu, dymových čiastočiek či peľu, ale kľudne aj suchý vzduch.
Podráždenie je často len krátkodobé, takže produkcia sĺz sa za istú dobu vráti do normálu. S niektorými látkami súvisí aj vznik alergickej reakcie. Tej sa budeme už o chvíľu venovať.
2. Alergická nádcha
Pri styku organizmu s alergénom začne imunitný systém konať, čo má za následok alergickú reakciu.
Ak je tento alergén vo vzduchu, často imunitný systém zapríčiní zvýšené slzenie a štípanie očí. Typickou situáciou je alergická nádcha (iným názvom senná nádcha), kedy je napadnutá sliznica nosnej dutiny.
Charakteristickými príznakmi sú kýchanie, svrbenie v nose a časté smrkanie nosom. Ďalej sa môže objaviť aj zhoršenie čuchu či zápal spojiviek. To vzniká pri akútnej forme.
Dlhodobá sa prejavuje najmä nosovými polypmi.
3. Zápal spojiviek
Zápal spojiviek, odborne konjunktivitída, je časté zápalové ochorenie oka. Spojivka je jedná z vrchných častí oka, ktorá slúži na ochranu oka pred poškodením a pred prienikom infekcie. Je pomerne tenká a tiahne sa z spodnej časti očného viečka až po skléru (očné bielko).
Konjunktivitídu zapríčiňujú predovšetkým bakteriálne alebo vírusové infekcie. Niekedy sa môže zápal vyvinúť aj pri dlhodobom podráždení oka.
Príznakmi zápalu spojiviek sú najmä začervenanie oka, bolesť oka, nadmerné slzenie a svrbenie oka. Niekedy môže dôjsť aj k hnisavému výtoku z oka, najmä pri bakteriálnej infekcii.
4. Zápal rohovky
Zápal rohovky, odborne keratitída, je zápalové ochorenie oka. Rohovka je taktiež predná vrstva oka, ktorá zabraňuje vzniku poškodenia vnútorných štruktúr oka. Aj tento druh zápalu je najčastejšie zapríčinený hlavne bakteriálnou a vírusovou infekciou.
Keratitída sa spája s príznakmi, ktoré sú typické pre zápal spojiviek. Sú to teda začervenanie oka, bolesť oka či zvýšené slzenie.
Okrem toho môže dôjsť k zhoršeniu zraku (zastreté videnie) a v kritických situáciách až k slepote.
5. Zelený zákal
Zelený zákal, odborné glaukóm, je pomerne časté očné ochorenie. Podstatou choroby je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý je spôsobený poruchou odtoku vnútroočnej tekutiny. Zvýšený vnútroočný tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu.
Prvými príznakmi glaukómu sú zhoršené videnie, mihanie pred očami či výpadok zorného poľa. Pri akútnych formách môže dôjsť aj k podráždeniu oka, vrátane nadmerného slzenia.
V krajných prípadoch môže zelený zákal viesť až k trvalej slepote.
6. Porucha zraku
Medzi poruchy zraku patria hlavne krátkozrakosť a ďalekozrakosť. V dnešnej dobe ide o časté poruchy.
Rozdiel medzi nimi je v tom, že pri krátkozrakosti vidí človek dokonale len na krátke vzdialenosti a na dlhé má problém zaostriť.
Ďalekozrakosť je opačný stav. Tým, že človek nedokáže zaostriť predmety, sú jeho oči namáhané, čo môže viesť k bolestiam hlavy či nadmernému slzeniu. To je typické najmä pri krátkozrakosti.
7. Nádcha
Nádcha je zápalové ochorenie nosovej dutiny, s ktorým sa už každý stretol. Najčastejšie vzniká nádcha v dôsledku vírusovej infekcie.
Typickými príznakmi nádchy sú únava, zvýšená teplota, kýchanie, výtok z nosa či časté smrkanie nosom. Keďže je ústna dutina prepojená so slzným kanálom, môže dôjsť aj k nadmernému slzeniu.
8. Osýpky
Osýpky sú infekčným ochorením postihujúce predovšetkým deti. V dnešnej dobe sa však vyskytujú len v zaostalých krajinách, kde sa nevykonávajú očkovania proti vírusu osýpiek.
Tento vírus sa po prieniku do organizmu namnoží v sliznici horných dýchacích ciest. Preto sú prvými príznakmi zvýšená teplota, kašeľ, únava a nádcha.
Charakteristickým príznakom osýpiek je však vyrážka. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj zápal spojiviek, ktorý je spojený s ich začervenaním a nadmerným slzením.
9. Kawasakiho choroba
Kawasakiho choroba je zriedkavé detské ochorenie, ktorého podstatou je zápal krvných ciev v dôsledku abnormálnej imunitnej reakcie. Preto môžeme povedať, že ide o autoimunitné ochorenie.
Z názvu ochorenia si môžeme všimnúť, že choroba sa vyskytuje hlavne na východe Ázii, presnejšie v krajine vychádzajúceho slnka, čiže Japonsko.
Primárnymi príznakmi ochorenia sú horúčka (môže trvať aj viac ako týždeň) či začervenanie jazyka a podnebia. Následne sa objavuje aj zápal spojiviek, čo sa spája so začervenaním a zvýšeným slzením. Okrem toho môže Kawasakiho choroba napadnúť aj ďalšie systémy.
10. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Zvýšená funkcia štítnej žľazy, odborne hypertyreóza, je stav, kedy štítna žľaza produkuje svoje hormóny vo väčšom objeme. Tými hormónmi sú tyroxín, trijodtyronín a kalcitonín.
Úlohou tyroxínu a trijódtyronínu je najmä rast systémov v tele či regulovanie metabolizmu. Tretí hormón kalcitonín je známy tým, že kontroluje hladinu vápnika v krvi.
Hypertyreóza ma pomerne veľa príznakov. Z najzávažnejších to sú búšenie srdca, fibrilácia predsiení alebo flutter predsiení, poruchy srdcového rytmu či srdcové zlyhávanie.
Existuje ešte niekoľko menej vážnych príznakov, napríklad návaly horúčavy, nespavosť či strata telesnej váhy.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy môže niekedy zapríčiniť aj vznik Basedowovej choroby, ktorá súvisí s očnými problémami (napríklad zvýšené slzenie či dvojité videnie).
Diagnostika
Vaša anamnéza (rozhovor pacienta s lekárom, kedy pacient vysvetlí ťažkosti, ktoré ho trápia) je jednou z vecí, na ktorej bude postavená diagnóza.
Ďalšou je vyšetrenie očným lekárom (vyšetrenie očného pozadia, meranie vnútroočného tlaku, zisťovanie porúch zraku a iné).
Ako sme sa dočítali, nie vždy ide len o ochorenie, ktoré sa týka priamo očí. Preto môže byť navrhnuté vykonať ďalšie vyšetrenia, najmä vyšetrenie krvného obrazu.
Ako liečiť zvýšené slzenie
Existuje niekoľko metód liečby, ale ich výber je založený na diagnóze. Alergická nádcha sa lieči liekmi, zo skupiny antihistaminiká, no niekedy aj kortikoidmi.
Zápal spojiviek a rohovky sa lieči najčastejšie antibiotikami (ak je ale príčinou alergická reakcia, postupuje sa rovnako ako pri alergickej nádche).
Zelený zákal sa lieči liekmi vo forme očných kvapiek, ktoré zmierňujú príznaky ochorenia. Ak ale nie sú dostatočne efektívne, môže sa pristúpiť na inú liečebnú metódu – laser alebo chirurgický zákrok.
Pri poruche zraku vám bude doporučené nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky (pri krátkozrakosti rozptylky a pri ďalekozrakosti spojky). U oboch ochoreniach očí je možná aj iná varianta – laserova operácia či vnútroočný zákrok.
Ak je zvýšené slzenie dôsledkom ochorenia dýchacích ciest typu nádcha, pomôže dostatok odpočinku, dostatok tekutín či ľahké lieky (napríklad antipyretiká na zníženie horúčka) a doplnky stravy (na zlepšenie imunity).
Osýpky sa pomerne ťažko liečia, pretože antibiotiká sú úplne neúčinné. Preto je liečba podobná ako pri nádche.
Kawasakiho choroba sa lieči v špecializovaných pediatrických centrách, kde by mali byť pacienti sledovaní.
Základom bude podávanie vnútrožilových imunoglobulínov (protilátky) a kyseliny acetylsalicylovej (tá má protizápalové účinky).
Pri hypertyreóze budete užívať lieky, ktoré znižujú tvorbu hormónov. Jedná sa napríklad o propyltiouracil či tiamazol. Niekedy pomôže aj operačné odstránenie štítnej žľazy. To má ale za následok podávanie hormónov vo forme tabliet.
Kedy navštíviť lekára
Zvýšené slzenie sa vyskytuje už pri styku so vzduchom, ktorý obsahuje dráždivé látky. V takýchto prípadoch nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Tá sa odporúča vtedy, keď sa zvýšené slzenie objavuje dlhšiu dobu spolu s ďalšími príznakmi (napríklad bolesť a začervenanie očí).
Použité zdroje: základné zdroje textu