Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Zastreté videnie

Zastreté videnieZastreté videnie, tiež aj zahmlené, rozmazané alebo neostré, je pomerne častým príznakom. Najčastejšie súvisí s poruchou priamo v oku (či už v dúhovke, rohovke sietnici alebo zrakovom nerve), no niekedy ide aj o poruchu v mozgu, kedy je postihnuté centrum zraku. Samozrejme, aj rôzne úrazy či mechanické poškodenia oka vyvolávajú tento príznak. 

Príčiny zastretého videnia:


1. Zelený zákal

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Podstatou choroby je porucha odtoku vnútroočnej tekutiny, čo zvyšuje vnútroočný tlak.

Zvýšený tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu, a preto sa odstupom času objavuje zhoršené videnie alebo až slepota či už na jedno oko, alebo na obe.

Okrem toho dochádza aj k podráždeniu oka, ktoré je spojené s bolesťou a začervenaním

2. Šedý zákal 

Šedý zákal je taktiež jedným z najčastejších očných ochorení. Jedná sa o stav, kedy je postihnutá šošovka, zvyčajne starnutím alebo vystavovaním sa ultrafialovému žiareniu zo slnka.

Dôsledkom choroby je zakalenie šošovky, čo vedie k zhoršenému videniu (nielen zastreté, ale aj dvojité videnie), v krajných prípadoch až k oslepnutiu.

3. Porucha zraku

Všeobecne sa porucha zraku prejavuje zastretým videním, avšak v rôznych situáciách. Hovorím teraz o krátkozrakosti a ďalekozrakosti.

Pri krátkozrakosti nedokáže pacient zaostriť na vzdialené predmety, no a pri ďalekozrakosti zase na blízke predmety. To zapríčiní aj to, že musíme svoje oči namáhať, čo vedie k únave, bolesti a svrbeniu očí.

4. Zápal zrakového nervu

Nielen ochorenia očí spôsobujú zastreté videnie, ale aj choroby nervovej sústavy, presnejšie pri zápale nervu. Ten môže byť dôsledkom aj vážnejších ochorení, napríklad autoimunitných chorôb, najčastejšie v dôsledku sklerózy multiplex (tomuto ochoreniu sa budeme venovať neskôr).

Zápal zrakového nervu je pomerne nepríjemný stav, ktorý sa prejavuje zvyčajne na jednom oku. V prvom rade dochádza k náhlemu zhoršeniu zraku – zastreté videnie, poruchy vnímania farby a porucha zorného poľa.

Okrem toho sa môže dostaviť aj bolesť či pocit tlaku v oku, no v horších prípadoch nie je vylúčená ani slepota.

5. Jačmenné zrno

Jačmenné zrno je porucha, ktorá nie je nebezpečná, no dokáže človeku znepríjemniť život.

Podstatou choroby je upchatie mazových alebo potných žliaz v oblasti očného viečka. To má za následok vznik zápalu, ktorého typickým príznakom je začervenaný hrbolček nachádzajúci sa na očnom viečku.

V oblasti hrbolčeka môže dôjsť k opuchu a bolesti, čo je nepríjemné pri žmurkaní. V ťažších prípadoch, kedy jačmenné zrno tlačí na tkanivá oka, môže dôjsť aj k narušeniu videnia.

6. Astigmatizmus

Astigmatizmus je vada oka, ktorej podstata je nepravidelný tvar rohovky. Ten vzniká najčastejšie prostredníctvom dedičného ochorenia.

Dôsledkom toho dochádza k rozmazanému videniu a naše oči vidia zakrivené objekty. Nejde o nebezpečnú poruchu a jej výskyt je v dnešnej dobe pomerne vysoký.

7. Skleróza multiplex

Skleróza multiplex, alebo aj roztrúsená skleróza, je známe autoimunitné ochorenie. Pri tejto chorobe dochádza k postihnutiu centrálnej nervovej sústavy, čo sa spája so zhoršením videním v dôsledku zápalu nervu (ten sme si spomínali vyššie).

Ďalšími príznakmi sklerózy multiplex sú mihanie pred očami, poruchy hybnosti, inkontinencia moču, únava, zmena psychiky a mnoho iných.

8. Úraz

Aj rôzne úrazy či mechanické poškodenia oka dokážu zhoršiť kvalitu videnia. Pri tupom úraze sa objaví najmä opuch, ale aj čiastočné zahmlené videnie.

Ostrý úraz má už závažnejšie komplikácie, ktoré zahŕňajú aj trvalé oslepnutie.

9. Cukrovka

Na prvý pohľad si poviete, že ako môže cukrovka ovplyvniť váš zrak. Je to ale pravda. Týka sa to najmä cukrovky 2. typu.

Pri tejto chorobe dochádza nielen k vysokej hladine cukru, ale aj k narušeniu nervov, čo súvisí aj s videním, ktoré môže byť zahmlené.

Diagnostika

Diagnózu určí lekár, najlepšie očný, s vašej anamnézy (presné dotazy ohľadne vzniku a priebehu ochorenia, respektíve príznaku) a s očného vyšetrenia (najmä kontrola zraku a vnútroočného tlaku).

Ak lekár nedokáže zistiť presnú príčinu zastretého videnia, pomôžu mu ďalšie vyšetrenia, ako je vyšetrenie krvného obrazu, magnetická rezonancia a lumbálna punkcia.

Ako liečiť zastreté videnie

Existuje niekoľko metód liečby, ale ich výber je založený na diagnóze. Pri poruche zraku vám bude odporučené nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky (pri krátkozrakosti rozptylky a pri ďalekozrakosti spojky).

Rovnako je to aj pri astigmatizme. U všetkých troch ochoreniach očí je možná aj iná varianta – operácia.

Zelený zákal sa lieči liekmi vo forme očných kvapiek, no ak nie sú dosť efektívne, lieči sa laserom či chirurgickým zákrokom. Najlepšia liečba šedého zákalu je operácia, no netreba sa veľmi báť, pretože ide pomerne o bežný zákrok.

Zápal zrakového nervu nepotrebuje vždy liečbu, pretože pomerne rýchlo vymizne. Niektorí lekári však predpisujú kortikosteroidy. Tie sa užívajú aj pri roztrúsenej skleróze spolu s imunosupresívami.

Na záver sa pozrieme ešte na cukrovku 2. typu. Tej sa dá ľahko predísť a stačí na to zdravý životný štýl (zdravá strava a dostatok pohybu).

Preto ak už trpíte cukrovkou 2. typu, prvou voľbou bude diétna terapia a až potom lieky – inzulín.

Kedy navštíviť lekára

Zastreté videnie síce nie je nebezpečný príznak, no v značnej miere dokáže znepríjemniť život. Preto ak máte problémy s týmto príznakom dlhšiu dobu a neviete čo je príčinou, radšej navštívte lekára.

Rovnako je to aj v prípade, kedy sa vyskytujú aj ďalšie príznaky, napríklad bolesť či svrbenie očí.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button