Podráždenie oka

Podráždenie okaPodráždenie oka je charakterizované ako začervenanie oka, ktoré môže mať tendenciu svrbieť a bolieť. Krátkodobé podráždenie oka neznamená hneď vážny stav, no ak sa už objavuje dlhšie, je dobré vedieť viac ohľadom tohto príznaku.

Príčiny podráždenia oka:


1. Alergia

Podráždenie oka sa najčastejšie spája s nejakou formou alergie.

Alergie sa v súčasnosti vyskytujú u detí viac a viac. Ide o stav, kedy imunitný systém organizmu reaguje na bežné podnety prehnanou obrannou reakciou.

Prejavuje sa rôzne (opuchy, podráždenie oka a mnoho ďalších) a dokáže aj ohroziť život človeka.

2. Vonkajšie prostredie

Oko je veľmi citlivý orgán, ktorý chráni pred vonkajším prostredím iba očné viečko a spojivky. Preto sa  rôzne látky ľahko dostanú do oka, čo má za následok podráždenie.

Ide najčastejšie o látky, ako sú prach, dym či peľ, ale aj suchý vzduch. Je to len dočasné podráždenie oka, takže nejde o vážny zdravotný stav.

3. Suché oči

Podráždenie oka je často spájané so suchými očami. Za tento stav môže najmä produkcia sĺz, ktorá je buď znížená alebo nekvalitná (konzistencia sĺz nie je rovnovážna).

Okrem toho aj znížená frekvencia žmurkania spôsobuje suchosť očí a ide o problém dnešnej doby, pretože ľudia často vysedávajú dlhú dobu za počítačom.

Ďalšou príčinou suchých očí je aj suchý vzduch, ktorý produkuje napríklad klimatizácia.

4. Zápal spojiviek

K zápalu spojiviek dochádza vtedy, keď sa vrstva tkaniva, ktorá pokrýva bielu časť oka, nakazí alebo zapáli. Je to väčšinou spôsobené vírusmi alebo baktériami.

Medzi prejavy zahŕňame aj opuch očného viečka a nadmerné slzenie, niekedy aj hnisavý výtok. Podráždenie oka je spájané už aj s bolesťou, a preto by bolo dobré liečiť tento stav.

5. Jačmenné zrno

Jačmenné zrno je porucha, ktorá nie je nebezpečná, no dokáže človeku znepríjemniť život. Podstatou choroby je upchatie mazových alebo potných žliaz v oblasti očného viečka. To má za následok vznik zápalu. Preto sa vyskytujú príznaky podobné zápalu spojiviek.

Okrem toho sa vyskytuje aj opuch očných viečok, hrbolček v oblasti viečka, bolestivé žmurkanie či porucha videnia.

6. Porucha zraku

Porucha zraku taktiež môže zapríčiniť podráždenie očí, no vyskytuje sa to u detí.

Či už ide o krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, vždy ide o väčšie namáhanie očí. Preto sa vyskytuje aj únava, svrbenie či bolesť očí.

7. Ďalšie ochorenia

Podráždenie oka sa môže vyskytnúť aj u chorôb, ktoré priamo nesúvisia s týmto zmyslovým orgánom.

Sem zaradíme napríklad sennú nádchu, chrípku či lymskú boreliózu.

Diagnostika

Diagnózu určí lekár (najlepšie očný lekár) na základe očného vyšetrenie. Niekedy však bude potrebná aj práca alergológa.

Okrem toho môže lekár nariadiť aj iné vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť podráždenie oka

Liečba závisí od presnej príčiny. Preto niekedy postačí sa zdržiavať v optimálnom prostredí (čistý vzduch bez prachu, dymu a iných čiastočiek).

Ak za podráždenie oka môže alergia, budete užívať antihistaminiká, niekedy aj imunosupresíva. Suché oči sa liečia formou očných kvapiek, ktoré nahradia funkciu sĺz.

Antibiotiká sa nasadia pri zápale spojiviek, ale aj pri jačmennom zrne (vo forme masti), kedy je potrebný aj malý zákrok očného lekára.

Podráždenie očí pri poruche zraku vyriešia okuliare alebo šošovky, no v dnešnej dobe aj operácia očí.

Kedy navštíviť lekára

Keďže podráždenie očí môže byť bežnou vecou, nemusíte navštíviť lekára. To platí pri zdržiavaní sa vo vonkajšom prostredí, kedy je vzduch suchý alebo obsahuje dráždivé látky.

Ak už ide o alergiu, lepšie bude navštíviť lekára.

V prípade, že neviete príčinu, lekára vyhľadajte vtedy, keď sa dlhodobo objavuje aj bolesť či svrbenie. Môže ísť totiž o ochorenie, ktoré dokáže znepríjemniť váš život.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button