Znížené slzenie
Znížené slzenie vzniká vtedy, keď vaše oči nevytvárajú dostatok sĺz alebo nie ste schopní udržať si normálnu vrstvu sĺz. V dôsledku toho vaše oči nemôžu odstrániť prach a iné dráždivé látky. To môže viesť k príznakom, ako sú bodanie, pálenie, bolesť a začervenanie očí.
Suché oči nie sú zriedkavou poruchou, pretože na ich vznik postačí zmena prostredia (napríklad v lietadle alebo v klimatizovanej izbe), dlhá doba strávená v suchom prostredí alebo práca za počítačom.
Pri zníženom slzení vaše oči môžu byť tiež náchylné na bakteriálne infekcie alebo sa môže vaše oko zapáliť. Preto je potrebné vedieť čo spôsobuje suché očí a ako ich vyliečiť. Aj keď znížené slzenie oka takmer nikdy nespôsobuje trvalú stratu videnia, netreba to podceniť.
Príčiny zníženého slzenia:
Suché oči sú spôsobené nedostatkom adekvátnych slz. Vaše slzy sú komplexnou zmesou vody, mastných olejov a hlienu. Táto zmes pomáha vyčistiť povrch očí a pomáha ochrániť oči pred infekciou.
1. Znížená produkcia sĺz
Znížené slzenie a suché oči a sa môžu vyskytnúť, ak nedokážete produkovať dostatok sĺz. Lekárskym termínom pre tento stav je keratokonjunktivitída Sicca.
Medzi bežné príčiny zníženej produkcie sĺz patrí starnutie, určité choroby (vrátane cukrovky, reumatoidnej artritídy, lupusu, sklerodermie, Sjogrenovho syndrómu, porúch štítnej žľazy a nedostatku vitamínu A), niektoré lieky (vrátane antihistaminík, dekongestantov – na zníženie opuchu nosnej sliznice, hormonálnej substitučnej liečby, antidepresív, antikoncepcie a liekov na vysoký krvný tlak, akné a Parkinsonovu chorobu.
Nedostatok sĺz môže spôsobiť aj laserová operácia oka, aj keď príznaky suchého oka súvisiace s týmto postupom sú zvyčajne dočasné.
2. Nadmerné vyparovanie sĺz
Aj nadmerné slzné vyparovanie môže spôsobiť suché oči. Medzi časté príčiny zvýšeného odparovania sĺz patria vietor, dym alebo suchý vzduch.
Menej často aj práca na počítači, riadenie vozidla či čítanie.
3. Nerovnováha v zložení slz
Slza má tri základné vrstvy: maz, vodu a hlien. Problémy s ktoroukoľvek z týchto vrstiev môžu spôsobiť suché oči.
Napríklad maz vyrobený malými žľazami na okraji vašich očných viečok môžu byť upchaté. Blokované žľazy sú častejšie u ľudí so zápalom pozdĺž okrajov ich očných viečok (blefaritída), rosaceou alebo inými kožnými ochoreniami.
Diagnostika
Ak sú vaše oči suché a zrazu máte problémy vidieť ako zvyčajne, hneď navštívte očného lekára. Po opise vašich symptómov pravdepodobne podstúpite testy, ktoré skúmajú množstvo sĺz v očiach, ako je napríklad štrbinová lampa alebo biomikroskop.
Pri tomto teste lekár bude používať farbivo, ako je fluoresceín, aby sa slzný film na vašich očiach zviditeľnil.
Schirmerov test môže byť použitý aj na meranie rýchlosti tvorby sĺz. Toto testuje vašu mieru tvorby slz pomocou papierového knotu umiestneného na okraji očného viečka.
Váš očný lekár vás tiež môže odkázať na špecialistu. Ktorému lekárovi vás odkážu závisí od základnej príčiny vášho stavu. Napríklad vás môžu odkázať na alergikov, ak máte chronické alergie.
Ako liečiť znížené slzenie
1. Umelé slzy
Očné kvapky, ktoré zvyšujú vašu vlhkosť očí, sú jednou z najbežnejších metód liečby syndrómu suchého oka.
2. Zátky
Váš očný lekár môže použiť zátky na zablokovanie drenážnych otvorov v rohoch vašich očí. Ide o relatívne bezbolestný postup, ktorý spomaľuje straty slzenia.
Ak je váš stav a znížené slzenie závažné, tak zátky môžu byť odporúčané ako trvalé riešenie.
3. Lieky
Liečba, ktorá je najčastejšie predpísaná pri syndróme suchého oka, je protizápalový liek nazývaný cyklosporín.
Liečivo zvyšuje množstvo sĺz v očiach a znižuje riziko poškodenia rohovky. Ak je váš prípad suchého oka závažný, možno budete potrebovať kortikosteroidné očné kvapky na krátku dobu, zatiaľ čo liek nadobudne účinnosť.
Medzi alternatívne lieky patria cholinergiká, ako je pilokarpín. Tieto lieky pomáhajú stimulovať produkciu slz.
Ak iný liek spôsobuje, že sa vaše oči stanú suché, môže váš lekár zmeniť váš predpis, aby sa pokúsil nájsť ten, ktorý nezasuší vaše oči.
4. Výživa
Potrebujete dobre vyváženú stravu s dostatkom bielkovín a vitamínov, aby ste mali oči zdravé. Najdôležitejšie je prijímať dostatok vitamínu A, ktorý sa nachádza v mrkve alebo v brokolici.
Omega-3 esenciálne doplnky mastných kyselín sa niekedy odporúčajú na zvýšenie obsahu mazu v oku. To nájdeme v potravinách, ako sú ryby či vlašské orechy.
Ľudia zvyčajne pravidelne užívajú tieto doplnky najmenej tri mesiace, aby získali zlepšenie.
5. Chirurgický zákrok
Ak máte závažný syndróm suchého oka a nedochádza k jeho liečbe z iných liečebných postupov, lekár vám môže odporučiť operáciu.
Odtokové otvory na vnútorných rohoch očí môžu byť trvalo zasunuté, aby vaše oči udržali dostatočné množstvo slz.
6. Domáca starostlivosť
Ak máte tendenciu mať znížené slzenie a suché oči, použite zvlhčovač na zvýšenie vlhkosti v miestnosti a vyhnite sa suchému podnebiu.
Obmedzte opotrebenie kontaktných šošoviek a čas strávený pred počítačom alebo televízorom.
Kedy navštíviť lekára
Ak ste mali dlhšie príznaky suchého oka, vrátane červených, podráždených, unavených alebo bolestivých očí, vyhľadajte svojho lekára.
Váš lekár môže urobiť kroky, aby zistil, čo trápí vaše oči alebo vás odkáže na špecialistu.
Použité zdroje: základné zdroje textu