Vyliec.sk > Príznaky > Oslepnutie na jedno oko

Oslepnutie na jedno oko

Oslepnutie na jedno okoOslepnutie na jedno oko sa najčastejšie spája s poruchou cievy alebo zrakového nervu v danom oku. To môže byť dôsledkom nejakého ochorenia, no niekedy aj úrazu. Oslepnutie môže byť dočasné, ale aj trvalé.

Príčiny oslepnutia na jedno oko:


1. Úraz

Úraz v oblasti očí dokáže spôsobiť oslepnutie na jedno oko. Pri tupom úraze sa objaví opuch, čo znemožní videnie. Preto ide iba o dočasné oslepnutie. Ostrý úraz má už závažnejšie komplikácie, ktoré zahŕňajú aj trvalé oslepnutie.

2. Ateroskleróza

Ateroskleróza je stav, ktorý spočíva v poškodzovaní ciev spolu s ukladaním tuku v ich stenách. Dôsledkom je zužovanie a náhle upchatie cievy, čo vyvolá znížený prietok krvi do orgánov. Ateroskleróza má mnoho komplikácií a jednou z nich je poškodenie cievy sietnice, čo má za následok oslepnutie.

3. Krvná zrazenina

Krvné zrazeniny vznikajú pri zvýšenej zrážanlivosti krvi. Problémom pri tzv. trombofílii je najmä vznik hlbokej žilovej trombózy dolných končatínpľúcnej embólie. To ale neznamená, že sa krvná zrazenina nemôže vytvoriť aj v iných častiach tela. Do očných žíl sa však skôr dostáva z krvného obehu. Táto krvná zrazenina môže upchať cievu a následne prerušiť výživu určitých orgánov.

4. Mozgová mŕtvica

Mozgová mŕtvica by sa dala definovať ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek na základe prerušenia zásobovania krvou. Rozlišujeme ischemickú a krvácavú mozgovú mŕtvicu. Príznaky oboch zahŕňajú ochrnutie niektorých častí tela.

Často dochádza práve k ochrnutiu polovice tváre, čo má za následok oslepnutie na jedno oko. Okrem toho sú ďalšími príznakmi úbytok svalovej hmoty, bolesti hlavyzvracaniemotanie hlavystrata vedomiaporuchy pamäti, zmeny správania, demencia a dezorientácia.

5. Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída je stav, kedy je postihnutá vnútorná vrstva srdca infekciou. Prejavy choroby sú pestré, a preto nie je vylúčené ani oslepnutie na jedno oko. Je to z toho dôvodu, že dochádza k prekrvácaniu na očiach. Klasickými príznakmi sú však zvýšená teplota, únava, nechutenstvo a nočné potenie.

6. Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je jednou z mnohých cievnych komplikácií cukrovky. Jedná sa o vážny stav, kedy môže dôjsť až k trvalej slepote. Podstatou choroby je poškodzovanie drobných ciev sietnice vysokou hladinou cukru. Spočiatku sa choroba nijako neprejavuje, no neskôr sa objavuje zhoršenie zraku. Pri neliečení diabetickej retinopatii dochádza k oslepnutiu.

7. Šedý zákal

Šedý zákal je jednou z najčastejších očných ochorení. Jedná sa o stav, kedy je postihnutá šošovka, zvyčajne starnutím. Dôsledkom choroby je zakalenie šošovky, čo vedie k zhoršenému videniu, v krajných prípadoch až k oslepnutiu.

8. Zelený zákal

Zelený zákal je taktiež časté očné ochorenie. Podstatou choroby je porucha odtoku vnútroočnej tekutiny, čo zvyšuje vnútroočný tlak. Zvýšený tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu, a preto sa odstupom času objavuje zhoršené videnie alebo až slepota. Okrem toho sa môže objaviť aj bolesť v očiach s následným začervenaním.

9. Sarkoidóza

Sarkoidóza je autoimunitná choroba, kedy je reakcia imunitného systému nesprávna a v jej dôsledku dochádza k poškodeniam v tele. Prejavy ochorenia sú pestré, no významnou komplikáciou je zápal v oku, ktorý poškodzuje zrak. Preto môže dôjsť až k trvalému oslepnutiu.

10. Odlúpenie sietnice

Príčinami odlúpenia sietnice je buď vznik drobných trhliniek, alebo prirodzené starnutie. Prvým príznakom choroby sú tzv. fosfény, čo sú nereálne zrakové vnemy. Chorý ďalej vidí drobné škvrnky. Niekedy môže dôjsť ku krvácaniu, čo má za následok vážnejšie narušenie zraku. Ak dôjde až k odlúpnutiu sietnice, vzniká clona a chorý môže prísť o svoj zrak.

Diagnostika 

Diagnóza sa stanoví s vyšetrenia očného pozadia u očného lekára. Na presné zistenie príčiny môžu byť potrebné aj ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu, echokardiografia či CT vyšetrenie.

Ako liečiť oslepnutie na jedno oko

Presnú metódu terapie vám určí lekár na základe diagnózy. Antibiotiká sa podávajú pri stavoch infekčnej endokarditídy, imunosupresíva pri sarkoidóze a očné kvapky pri zelenom zákale.

Operácie a iné zákroky sú potrebné pri liečbe šedého zákalu, odlupnutia sietnice a diabetickej retinopatie. Ateroskleróze sa dá vyhnúť zdravým životným štýlom – zdravá strava a dostatok pohybu. Viac o liečbe sa dozviete buď u lekára, alebo v článkoch, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Kedy navštíviť lekára

Oslepnutie na jedno oko je závažný stav, a preto keď sa vám dlhšiu dobu zhoršuje zrak, navštívte lekára. Je totiž reálna šanca, že sa ešte dá zachrániť váž zrak. Ak tak neurobíte, je viac ako pravdepodobné, že budete slepí aspoň na jedno oko.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.