Výpadok zorného poľa

Výpadok zorného poľaVýpadok zorného poľa je príznak, pod ktorým môžeme rozumieť poruchu zraku, kedy nevidíme časť obrazu. K tomuto stavu dochádza pri niektorých ochoreniach, najmä však očí a nervovej sústavy. V tomto článku sa budeme venovať práve tejto problematike.

Príčiny výpadku zorného poľa:


1. Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je jednou z mnohých cievnych komplikácií cukrovky. Jedná sa o vážny stav, kedy môže dôjsť až k trvalej slepote. Podstatou choroby je poškodzovanie drobných ciev sietnice vysokou hladinou cukru.

Spočiatku sa choroba nijako neprejavuje, no neskôr sa objavuje zhoršenie zraku, ktoré môže vyzerať aj ako výpadok zorného poľa.

2. Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza, alebo aj skleróza multiplex, je známe autoimunitné ochorenie.

Pri tejto chorobe dochádza k postihnutiu centrálnej nervovej sústavy, presnejšie k rozpadu myelínového obalu nervov, ktorý je zodpovedný za správny prenos nervových vzruchov.

To sa spája aj so zhoršením videním v dôsledku zápalu nervu (zastreté videnie, poruchy vnímania farby a porucha zorného poľa).

Ďalšími príznakmi sklerózy multiplex sú mihanie pred očami, poruchy hybnosti, inkontinencia močuúnava, zmena psychiky, točenie hlavy a mnoho iných.

3. Porucha výživy sietnice oka

Výpadok zorného poľa môže vznikať aj v dôsledku nesprávnej výživy sietnice oka. Jedná sa o problém kardiovaskulárneho systém, kedy je upchatá cieva, ktorá má na starosti výživu oka.

Síce ide len o krátkodobé problémy (niekedy len pársekundové), pretože cieva je po určitom čase opäť priepustná, ale aj tak to netreba brať na ľahkú váhu. Tieto ťažkosti sa totiž často opakujú.

4. Zápal zrakového nervu

Zápal zrakového nervu je najčastejšie príznakom vážnejších ochorení, napríklad autoimunitných chorôb, hlavne v dôsledku spomínanej sklerózy multiplex.

Zápal zrakového nervu je pomerne nepríjemný stav, ktorý sa prejavuje zvyčajne na jednom oku.

V prvom rade dochádza k náhlemu zhoršeniu zraku – zastreté videnie, poruchy vnímania farby a porucha zorného poľa.

Okrem toho sa môže dostaviť aj bolesť či pocit tlaku v oku, no v horších prípadoch nie je vylúčená ani slepota.

5. Zelený zákal

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Podstatou choroby je porucha odtoku vnútroočnej tekutiny, čo zvyšuje vnútroočný tlak.

Zvýšený tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu, a preto sa odstupom času objavuje zhoršené videnie alebo až slepota či už na jedno oko, alebo na obe.

Okrem toho dochádza aj k podráždeniu oka, ktoré je spojené s bolesťou a začervenaním.

6. Šedý zákal

Šedý zákal je taktiež jedným z najčastejších očných ochorení. Jedná sa o stav, kedy je postihnutá šošovka, zvyčajne starnutím alebo vystavovaním sa ultrafialovému žiareniu zo slnka.

Hlavným následkom šedého zákalu je zakalenie šošovky, takže sa ani netreba čudovať, že dochádza k zhoršenému videniu (najmä zastreté a dvojité videnie, ale aj výpadok zorného poľa či slepota.

7. Odlúpenie sietnice

Odlúpnutie sietnice vzniká pri drobných trhlinkách sietnice. Ich tvorba je často ovplyvnená i vekom. Prvým príznakom choroby sú tzv. fosfény, čo sú nereálne zrakové vnemy.

Okrem toho vidí pacient drobné škvrny (niekedy to vypadá aj ako porucha zorného poľa).

Ak dôjde k odlupnutiu celej sietnice, vzniká clona, ktorá sa niekedy nezaobíde bez straty zraku.

8. Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. Podstatou choroby je vznik takých mozgových buniek, ktoré poškodzujú funkciu mozgu.

Ovplyvnenie funkcie mozgu má za následok početné a pestré príznaky.

V prvom rade dochádza k postihnutiu nervovej sústavy (strata vedomia, strata pamäti, zmena osobnosti), neskôr aj pohybového aparátu (vypadávanie predmetov z rúk, mimovoľné zášklby v svalochtrasenie a brnenie určitej časti telasvalová slabosť, ochrnutie, kŕče svalovčasté pády) či zraku (výpadky zrakového poľa či dočasná slepota).

Málokedy dôjde k poškodeniu zraku, typické sú skôr poruchy nervovej a pohybovej sústavy.

9. Migréna

Migréna sa spája najmä s bolesťami hlavy, ktoré sú pomerne intenzívne a môžu byť vyvolané celým radom faktorov vrátane hormonálnych zmien, potravín, stresu a zmien životného prostredia.

Migréna sa niekedy vyznačuje aj nevoľnosťou, zvracaním, únavou, aurou, výpadkom zorného poľa alebo fotofóbiou.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví s vyšetrenia oka, ktoré zahŕňa vyšetrenie očného pozadia, ostrosť zraku či meranie vnútroočného tlaku.

Ak nejde priamo o poruchu oka, budú potrebné aj ďalšie vyšetrenia (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia alebo iné).

Ako liečiť výpadok zorného poľa

Existuje niekoľko metód liečby, no ich výber záleží na diagnóze. Pri diabetickej retinopatii sa jedná o deštrukcii ciev, kedy sa postihnuté cievy spália laserom. Ide pomerne o nebezpečnú liečbu, ktorá čiastočne poškodzuje sietnicu.

Ak výpadok zorného poľa spôsobuje roztrúsená skleróza, liečba bude spočívať v užívaní liekov, konkrétne kortikoidy a imunosupresíva. Upchatie cievy oka sa lieči najčastejšie liekmi, ktoré zlepšujú priechodnosť krvných ciev.

Zelený zákal sa lieči liekmi vo forme očných kvapiek, no ak nie sú dosť efektívne, lieči sa laserom či chirurgickým zákrokom. Najlepšia liečba šedého zákalu je operácia, no netreba sa veľmi báť, pretože ide pomerne o bežný zákrok.

Odlúpenie sietnice sa môže liečiť dvomi spôsobmi – laserom (ak ešte nedošlo k úplnému odlúpeniu) alebo operáciou (ak už došlo k úplnému odlúpeniu).

Liečba migrény spočíva taktiež v liekoch, presnejšie sa jedná o protizápalové lieky nazývané aj triptány. Na záver ešte liečba epilepsia. Tá zahŕňa lieky zo skupiny antiepileptiká.

Kedy navštíviť lekára

Výpadok zorného poľa nie je v žiadnom prípade prirodzeným stavom, a preto keď sa u vás objaví viac ako jedenkrát, odporúča sa navštíviť lekára.

V prípade, že zanedbáte svoj zdravotný stav, riskujete vznik trvalého oslepnutie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button