Točenie hlavy

Točenie hlavy je nepríjemný pocit, s ktorým sa môžeme často stretávať ako s príznakom ochorení najmä nervovej sústavy. Tento stav a pocit vzniká na základe nedostatočného prístupu kyslíku do mozgu. Tento nepríjmený stav môže byť spojený taktiež s nevoľnosťou alebo zvracaním. Točenie hlavy sa odborne nazýva aj ako vertigo a môže byť spôsobené nedostatočným prístupom kyslíku, nádorovým ochorením, poruchou statokinetického ústrojenstva či úrazom hlavy. Tento nepríjemný stav častokrát predchádza strate vedomia.
Príčiny točenia hlavy:
1. Nízky krvný tlak
Nízky krvný tlak je ochorenie kardiovaskulárneho systému, ktoré nie je v populácii až tak častým javom ako vysoký krvný tlak. Nízky tlak postihuje predovšetkým mladé útle ženy, starších ľudí alebo tehotné ženy. Hypotenzia, ako ju odborne nazývajú lekári sa častokrát spája s anémiou.
Hypotenzia je ochorenie, ktoré zväčša pacient hneď ucíti. Začne sa mu točiť hlava, prichádza únava, nesústredenosť a v horšom prípade môže dôjsť ku kolapsu.
Toto ochorenie však nemá negatívny vplyv na stenu ciev ako je to pri vysokom krvnom tlaku a preto si cievy zachovávajú aj naďalej svoju pružnosť.
Ľudia trpiaci týmto stavom sa však môžu tešiť z toho, že je u nich len veľmi malé riziko, že v budúcnosti budú trpieť vážnymi kardiovaskulárnymi ochoreniami ako je napríklad infarkt.
Hypotenzia sa väčšinou nelieči, nie sú na ňu predpisované lieky, keďže sa dá ľahko liečiť napríklad športom alebo zvýšenou konzumáciou sodíku v jedle.
2. Ortostatická hypotenzia
Ortostatická hypotenzia, je druh nízkeho tlaku. Točenie hlavy najčastejšie spôsobuje práve tento druh hypotenzie.
Točenie hlavy nastáva zväčša pri rýchlej zmene polohy z ľahu alebo sedu do postavenia a to najčastejšie ráno.
Princípom sa stáva gravitácia, vďaka ktorej sa nahromadená krv pri stoji prelieva do nôh a mozog ostane na pár sekúnd nedostatočne prekrvený.
Tento stav však do pár sekúnd zmizne. Tento stav však nie je potrebné liečiť. Pomalá zmena polohy tela pri vstávaní by mala byť akousi prevenciou voči točeniu hlavy.
3. Meniérova choroba
Meniérova choroba je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje vnútorné ucho. Táto choroba je pomenovaná po francúzskom lekárovi, ktorý ju po prvýkrát objavil.
Toto ochorenie spôsobuje točenie hlavy, ktoré je sprevádzané tlakom v ušiach, neskôr sa pridáva aj ušný šelest. Meniérova choroba postihuje viac ženy ako mužov a najväčšia frekvencia ochorenia je medzi 40. až 60. rokom života.
Ochorenie sa diagnostikuje pomocou rôznych komplexných vyšetrení ORL, neurologických alebo interných vyšetrení.
V niektorých prípadoch sa používa aj CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu.
Diagnostika
Diagnostika točenia hlavy spočíva najskôr v anamnéze, neskôr súčasťou vyšetrení by mali byť krvné testy, ktoré môžu odhaliť či nejde napríklad o anémiu.
Meranie krvného tlaku, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu sú najčastejšie vyšetrenia, vďaka ktorým môžeme odhaliť príčinu tohto stavu.
Ako liečiť točenie hlavy
Keď padne výsledná diagnóza, čo spôsobuje tento nepríjemný stav, tak sa následne určí spôsob liečby. Pokiaľ nás trápi nízky tlak, liečba spočíva vo zvýšenej športovej aktivite, alebo zvýšenom príjme sodíka v jedle.
Farmakologická liečba je len výnimkou. Pokiaľ ide napríklad o Meniérovu chorobu, základ celej liečby spočíva v zmene životosprávy, taktiež zvýšeným prísunom sodíka, športovou aktivitou a zákazom fajčenia.
Čo sa týka farmakologickej liečby Meniérovej choroby, tak spočíva v užívaní liekov s účinnou látkou známou ako betahistidín.
Kedy navštíviť lekára
Lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ nám točenie hlavy uberá na kvalite života a opakuje sa v pravidelných intervaloch.
Spozornieť by sme mali, ak točenie hlavy prechádza ku kolapsu.
Taktiež by sme rozhodne nemali odkladať návštevu lekára pokiaľ s točením hlavy prichádzajú stavy ako tlak v ušiach alebo strata sluchu.
Použité zdroje: základné zdroje textu