Spomalený tep

Spomalený tepSpomalený tep je stav, kedy je frekvencia tepu nižšia ako 60 tepov za minútu. U priemerného človeka je normálna tepová frekvencia 60 – 80 tepov za minútu, no napríklad u športovcoch je iba 40 – 60 tepov za minútu. Toto nám môže napovedať, že spomalený tep je v niektorých situáciách prirodzenou vecou. Ide napríklad o činnosti, v ktorých človek nevykonáva fyzickú prácu (spánok, odpočinok a iné). Avšak nájdu sa aj ochorenia, ktoré zapríčiňujú tento príznak. Aké sú to sa dozviete v tomto článku.

Príčiny spomaleného tepu:


1. Prirodzený jav

Spomalený tep je mnohokrát prirodzeným stavom, ktorý vôbec nie je nebezpečný. Ide o situácie, pri ktorých človek nevykonáva fyzickú prácu, ako je napríklad spánok, relaxácia či odpočinok.

V takýchto prípadoch organizmus nepotrebuje okysličiť tkanivá, a tým pádom srdce a pľúca nie sú tak namáhané. Naopak je to pri nadmernej fyzickej záťaži, kedy sa vyskytuje zrýchlený tep spolu so zrýchleným dýchaním.

2. Srdcová arytmia

Srdcová arytmia je porucha srdcového rytmu, ktorá spočíva buď v spomalenom (bradykardia), alebo naopak v zrýchlenom tepe (tachykardia). Je totiž ovplyvnená práca srdca (kontrakcie srdca).

Spočiatku sa arytmia nemusí nijako prejavovať, no netreba ju podceniť, pretože ide o jedno z najčastejších ochorení srdca, ktoré môže ohroziť aj život človeka.

Nás momentálne zaujíma arytmia v dôsledku bradykardie. Vtedy dochádza k svalovej slabosti, točeniu alebo motaniu hlavy, zhoršenému dýchaniu, mdlobám či poruche vedomia.

3. Krvácanie do mozgu

Krvácanie do mozgu je nebezpečný stav, ku ktorému dochádza najmä pri úraze alebo ako dôsledok choroby (vysoký krvný tlak, mozgová mŕtvica).

Klasickým príznakom je strata vedomia, porucha dýchania a spomalený tep. Ak nedôjde k strate vedomia, prítomné sú bolesti hlavy, poruchy hybnosti a reči, vysoký krvný tlak, zvracanie a iné.

4. Hypotyreóza

Hypotyreóza je označenie pre zníženú funkciu štítnej žľazy. Jedná sa o znížené vylučovanie hormónov (tyroxín a tyronín), ktorých úlohy sú regulácia metabolizmu a rast systémov v tele.

Nedostatok týchto hormónov sa prejavuje na viacerých častiach tela.

Napríklad dochádza k predčasnej aterosklerózeúnavevysokému cholesteroluzápchezvýšenej telesnej hmotnostisvalovej slabosti a k iným príznakom. Pre nás je však dôležitý vplyv na činnosť srdca – zvyšuje sa krvný tlak, znižuje sa pulz a srdce buší.

5. Ischemická choroba srdca

Ischemická choroba srdca je stav, kedy dochádza k nedostatočnému prekrveniu srdca. Existujú dve formy, akútna a chronická.

Príčinou oboch je kyslík, presnejšie ide o rýchlejšiu spotrebu kyslíka v srdci ako prívod kyslíka do srdca.

Prvé príznaky ischemickej choroby srdca si môžeme všimnúť len pri vykonávaní záťaži. Medzi ne patrí najmä dýchavičnosť, únava a zrýchlený tep, ktorý sa časom môže spomaliť pod normálnu úroveň.

Neskôr sa už vyskytujú aj ťažšie príznaky, bolesť na hrudi, krátkodobá strata vedomia, bledosť či zlyhávanie srdca. Medzi ischemické choroby srdca patria aj obávaný infarkt myokardu či angina pectoris.

6. Reumatická horúčka

Reumatická horúčka je choroba, ktorá postihuje najmä srdce a kĺby. Jedná sa o autoimunitnú chorobu, kedy náš imunitný systém vyvoláva neinfekčný zápal.

Charakteristickým prejavom ochorenia je horúčka, ale aj únava. Pri napadnutí srdca dôjde k bolesti na hrudi a k poruchám srdcového rytmu, čoho dôsledkom je zmena pulzu.

Ďalej môže zápal postihnúť nielen spomínané kĺby (zápal kĺbov, bolesť kĺbov, porucha hybnosti kĺbov), ale aj mozog (chorea) či kožu (vyrážky, začervenanie kože).

7. Podvýživa

Kľudne aj nedostatok živín dokáže zapríčiniť spomalený tep. Je to z dôsledku toho, že pri nízkom príjme stravy sa spomalí metabolizmus, čo vedie k zníženej premene energie. Tá je potrebná pre mnohé procesy a jej nedostatok sa prejaví najmä únavou.

Postihnutá je aj činnosť srdca, kedy dochádza k spomalenému tepu. Spomalený tep však nie je nebezpečný, ako napríklad v prípade arytmie.

Niekedy dochádza k tomuto stavu aj v dôsledku ochorenia, napríklad anorexie.

8. Intoxikácia

Spomalený tep môže byť aj následkom užitia rôznych látok, respektíve aj otravou.

Sem môžeme zaradiť predávkovanie rôznymi liekmi (zväčša lieky, ktoré sú určené na ukľudnenie a lepší spánok)otravu alkoholom alebo otravu inými látkami (huby, chemikálie, jedy).

V niektorých prípadoch môže intoxikácia zapríčiniť stratu vedomia a dezorientáciu časom a miestom.

Diagnostika

Keďže sa jedná o problém srdcovej činnosti, potrebné bude vyšetrenie práce srdca (elektrokardiografia – meranie krvného tlaku a pulzu, zisťovanie prítomnosti búšenia srdca).

Často sa vykonáva aj vyšetrenie krvného obrazu, ktoré zistí hladinu hormónov, krvných buniek a iných látok.

Niekedy však môžu by potrebné ďalšie vyšetrenia. CT vyšetrenie sa vykonáva pri krvácaní do mozgu a ECHO pri ischemickej chorobe srdca.

Ako liečiť spomalený tep

Pri srdcovej arytmii je niekoľko metód liečby. Napríklad lieky, elektrická defibrilácia či kardiostimulátor. Ischemické choroby srdca majú tiež viac metód liečby – koronarografická terapia, operačné vytvorenie srdcového bypassu a lieky.

Krvácanie do mozgu sa lieči pomerne zložito. V prvom rade je potrebné zabrániť vysokému vnútrolebečného tlaku.

Preto sa hlava postihnuté podloží nejako podložkou (uhol by mal byť 30°). Ďalej sa užívajú lieky proti opuchu mozgového tkaniva a v horšom prípade sa vykoná neurochirurgický zákrok.

Antibiotiká a protizápalové lieky sa užívajú pri liečbe reumatickej horúčky. Na zníženú funkciu štítnej žľazy je účinné podávať tyroxín a tyronín.

Prevencia

Prevencia spomaleného tepu spočíva najmä v strave (pestrá strava s dostatočným obsahom vitamínov a minerálov) a v pohybe (športovanie a iné).

To zabráni vzniku nielen srdcový porúch, ale aj vysokého cholesterolu či aterosklerózy.

Kedy navštíviť lekára

Spomalený tep môže byť prvým príznakom závažného ochorenia, ktoré dokáže ohroziť aj život človeka. Preto nepodceňujte tento problém, a merajte si pravidelne svoju činnosť srdca (meranie tlaku a pulzu).

Ak zistíte, že váš tep je pomalší ako zvyčajne, odporúča sa navštíviť lekára. Samozrejme, iná situácia je u aktívnych športovcoch, ktorých tep značne nižší.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button